Maloljetnu 17-godišnju djevojku u ponedjeljak je u Gradačcu napao vozač autobusa M. P. (48), neslužbeno saznaje Dnevni avaz.
Incident se dogodio 15. prosinca u 6:40 sati, a prema dostupnim informacijama, događaju su svjedočila i druga djeca. Kako tvrdi svjedokinja, napad na maloljetnicu zbio se na glavnoj autobuskoj stanici u Gradačcu.
Prema informacijama Avaza, policija je zaprimila prijavu o ovom događaju te je na terenu ispitala svjedoke.
Na ovaj slučaj reagirao je Jasmin Kadić, predsjednik Kantonalnog odbora Naše stranke u Tuzlanskom kantonu.
„Slučaj nasilja nad maloljetnicom u Gradačcu ne smije ostati samo još jedna vijest koja će nestati nakon nekoliko dana. Posebno zabrinjava izostanak jasne i pravovremene reakcije policije prema javnosti. Kada se dogodi fizički napad na dijete, i to od strane osobe koja obavlja posao od povjerenja i svakodnevno dolazi u kontakt s učenicima, institucije imaju obavezu da se oglase transparentno i odlučno“, naveo je Kadić.
Dodao je kako šutnja ostavlja prostor za strah, nepovjerenje i širenje glasina, posebno među roditeljima i mladima koji koriste javni prijevoz.
„Javnost ne traži detalje koji bi ugrozili istragu ili identitet maloljetnika, već jasnu poruku da se nasilje shvaća ozbiljno i da će odgovorni snositi posljedice“, naveo je.
Kadić je istaknuo da dokle god se na nasilje reagira tiho i mlako, šalje se poruka da je ono incident, a ne ozbiljan društveni problem.
„Zato je važno da policija, tužiteljstvo i druge nadležne institucije ne samo rade svoj posao, već i jasno pokažu da je sigurnost djece prioritet i da nasilje, bez obzira tko ga počinio, neće biti tolerirano“, zaključio je.
MUP Tuzlanskog kantona do zaključenja teksta još se nije oglasio o ovom slučaju.
Vrisak.info















