Internacionalna Akademija znanosti i umjetnosti u Bosni i Hercegovini u suradnji sa Univerzitetskim kliničkim centrom Tuzla, Udruženjem psihijatara Tuzlanske županije i Liječničkom komorom TŽ organizirali su danas međunarodni znanstveni simpozij pod nazivom “Što smo naučili o posljedicama COVID-19 pandemije?”.
Simpozij je prilika da se na jednom mjestu u nazočnosti velikog broja stučnjaka iz ove oblasti ukaže na činjenice o COVID-u 19, ali i postave nova pitanja o epidemiološkim i kliničkim karakteristikama ovog oboljenja.
– Kroz 22 predavanja imat ćemo pregled svih zdravstvenih posljedica COVID-a, od respiratornih posljedica do poremećaja po mentalno zdravlje. Također, imamo predavanje vezano za rehabilitaciju tijekom COVID-a, jedno od predavanja je vezano za djecu i majku, kako trudnice i nerođena djeca, tako i ona koja su rođena prije COVID-a bez ikakvih posljedica – izjavio je za Fenu akademik Osman Sinanović.
Dvodnevni simpozij, koji je otvoren jučer, okupio je više od 200 sudionika, a predavači dolaze iz Londona, Zagreba, Beograda, Sarajeva, Mostara, Bijeljine i Tuzle. Sudjelovanje na skupu će biti bodovano u skladu sa Pravilnikom Liječničke komore Tuzlanske županije, javlja Fena.
– Naš zadatak je da kažemo je li znanost pomogla ili je zakazala u borbi protiv ovog zla. Prva pomoć je cjepivo, ono nije postavljeno dekretom, nađeno na cesti, cjepivo je produkt mukotrpnog, dugoročnog multicentričnog ispitivanja i ono je pravo rješenje i prava prevencija. Ono što znanost još nije stvorila je lijek za pandemiju i sve države čine ogromne napore da se do lijeka dođe.
Riječ je o dva lijeka koji su u postupku, jedan će vrlo brzo doći na tržište, ali upoznali smo mnogo toga što ne valja među nama. Najveći primitivizam koji se može desiti uz poštivanje svih ljudskih prava je necijepljenje. Mi ulazimo u jednu fazu u kojoj se manje borimo sa pandemijom, a više sa necijepljenjem – izjavio je akademik Asim Kurjak.
Vrisak.info