Situacija na gradskoj deponiji Uborak značajno je bolja, no izvanredno stanje ostaje na snazi do daljnjeg, izjavio je gradonačelnik Mostara Mario Kordić nakon sastanka Gradske uprave Mostara te Službe civilne zaštite i vatrogastva Grada Mostara, održanog povodom požara koji je izbio u ponedjeljak.
Nakon izbijanja požara u ranim jutarnjim satima ponedjeljka, na području Mostara proglašeno je izvanredno stanje. Požar je potom lokaliziran zahvaljujući intervenciji vatrogasnih službi, Air Tractora te angažmanu Oružanih snaga BiH. Kordić je istaknuo kako je stanje na deponiji danas znatno stabilnije.
– Jutros smo dogovorili da će se zatrpati deponijska polja kako bi se smanjio dotok zraka na požarište. To je dalo dobre rezultate, značajno je manje dima – rekao je Kordić.
Dodao je kako se sa stručnim službama razmatraju dodatne mjere kako bi se ubrzalo gašenje preostalih žarišta, odnosno zaustavilo tinjanje deponije. Najavio je i dolazak mobilnog laboratorija u srijedu, koji će biti postavljen uz deponiju te će na satnoj bazi pratiti kvalitetu zraka i razinu štetnih čestica. Kordić je naveo i kako je komunalno poduzeće nastavilo redovan odvoz otpada iz grada.
– U sjevernom dijelu grada određen je prostor za pretovarnu lokaciju, gdje se sav otpad pretovara i odvozi izvan grada. Nikome ne pada na pamet stvarati divlju deponiju, ali nažalost, vidim da neki tvrde suprotno. Kao gradonačelnik mogu garantirati da ta priča o političkom nadmudrivanju u ovom slučaju neće proći – poručio je Kordić.
Naglasio je i kako se otpad zbrinjava na drugim lokacijama te da će se takva praksa nastaviti do daljnjeg, uz apel građanima da kabasti otpad odlažu na za to predviđena mjesta, uključujući reciklažno dvorište u južnom dijelu grada. Gradonačelnik je također istaknuo dogovor s oba doma zdravlja da javno objave kontakt brojeve na koje se građani mogu javiti u slučaju respiratornih tegoba.
Šef Službe civilne zaštite i vatrogastva Grada Mostara Arnel Voljevica najavio je dodatna ispitivanja na području deponije Uborak radi utvrđivanja mogućeg onečišćenja tla i vode, piše Fena.
– Apeliram na građane da i dalje prate upute i naredbe Stožera civilne zaštite, da izbjegavaju boravak na otvorenom, što posebno vrijedi za trudnice, djecu i osobe s respiratornim poteškoćama, te da ne koriste vodu iz otvorenih izvora u blizini deponije – poručio je Voljevica.
Vrisak.info















