Iako se, na prvi pogled, čini kako ima mogućnost birati koalicijske partnere u Federaciji BiH, SDA zapravo i nema izbora. Nakon što su, najprije Naša stranka, a potom i Glavni odbor SDP-a odlučili kako neće sa Strankom demokratske akcije u vlast ni na jednoj razini, a DF prema tvrdnjama predsjednika te stranke Željka Komšića odlučio kako će slijediti odluku Partije, ma što “drugovi odlučili”, u sarajevskim medijima špekuliralo se kako nije isključena mogućnost da SDA, ipak, privoli Komšića na koaliciju na federalnoj razini.
Analizirali se, međutim, pažljivo raspored snaga u Zastupničkom i Domu naroda, lako će se, zaključiti kako Izetbegović neće ni zvati Komšića u vlast, jer s potencijalom njegovog DF-a vlast u Federaciji ne može formirati, piše Hrvatski Medijski Servis.
Iako, Komšićev DF u Zastupničkom domu Federalnog parlamenta ima 10 zastupnika, koji bi SDA-u bili dovoljni da s dva HDZ-a ima većinu u tzv. građanskom domu, takva većina, ne bi bila dovoljna za formiranje i funkcioniranje nove federalne vlasti. DF, naime, sa samo 2 izaslanika, ima zanemariv potencijal u Domu naroda, bez kojeg niti se može formirati, niti bi mogla efikasno funkcionirati buduća vlast u Federaciji BiH.
Dvotrećinska većina
Za razliku od Komšićeve Demokratske fronte, jučer formirani politički blok; SBB-PDA, A- SDA u Zastupničkom domu ima 14 zastupnika, a u Domu naroda čak 7 izaslanika. Više nego dovoljno da bude neizostavan partner SDA-u i HDZ-u u formiranju vlasti u Federaciji BiH.
Koalicija koju bi činile desne bošnjačke i hrvatske, “narodnjačke stranke”, SDA, blok SBB, PDA i A-SDA, 3 odmetnuta zastupnika Nezavisnog bloka, te dva HDZ-a imala bi ukupno 62 zastupnika, gotovo dvotrećinsku većinu u Zastupničkom domu Federalnog parlamenta, a u Domu naroda, najmanje 30, a moguće i 36 od ukupno, 54 izaslanika, dakle snažnu, nadpolovičnu, a moguće i dvotrećinsku većinu. I pride, dvotrećinsku većinu u Klubu Hrvata i Klubu Bošnjaka, a uz savez s Dodikovim SNSD-om i nadpolovičnu većinu u Klubu Srba.
HDZ u Klubu Hrvata, naime, ima ukupno 13 izaslanika, dakle dvotrećinsku većinu. U Klubu Bošnjaka kolicija SDA- SBB, PDA i A- SDA imala bi 14 izaslanika, također dvotrećinsku većinu. U Klubu Srba pojedinačno najviše izaslanika ima SDP (6), SDA i HDZ imaju po jednog, 2 izaslanika ima Liberalna stranka koja je sa SDA-om u koaliciji u Bosanskopodrinjskoj županiji. S potporom 4 izaslanika s Dodikove srpske liste i SNS-a iz Hercegbosanske županije, nova vlast u Federaciji imala bi, dakle, i natpolovičnu većinu u Klubu Srba, piše HMS.
Lider SDA kao moguće koalicijske partnere, ako SDP odlući ići u oporbu, uz tri odmetnuta zastupnika Šepćevog Nezavisnog bloka, spominjao je, ne slučajno, upravo A- SDA, PDA i SBB. U intervju za Federalnu televiziju Izetbegović je, prošlog tjedna, kazao kako su mu iz A- SDA, međutim, rekli da u koaliciju s njegovom Strankom demokratske akcije mogu ući samo u bloku sa PDA i SBB-om. Taj blok jučer je i formaliziran na sastanku čelnika tih triju stranaka Hoznića, Kukića i Radončića.
Radončić “odlično odigrao”
Trojica lidera poručili su kako su dogovorili “čvrst politički savez”, a da detalje dogovora javnosti neće otkrivati.
– Radončić je odlično odigrao, priznao je nedavno za jednu sarajevsku televiziju Komšić. Nakon što je prvotno bio u koaliciji s BH blokom, Radončić se naglo povukao iz saveza sa SDP-om, DF-om i Našom strankom, uz obrazloženje da je “BH blok” već dogovorio koaliciju sa SDA i da on ne želi biti dio te priče. Izetbegovića je tada čak nazvao “političkim kretenom”. No, Komšić kaže, kako se takve stvari brzo zaborave. Istina. Nekoliko tjedana poslije Izetbegović se na tu Radončićevu uvredu nije ni osvrnuo. Što više kazao je kako je koalicija sa SBB-om dobro funkcionirala i da i dalje može dobro funkcionirati, a da je problem samo Radončićeva frustracija, umišljaj da su mu on i SDA montirali sudski proces, što je Izetbegović, po tko zna koji put, demantirao.
Radončić je, ustvari, shvatio da bi u koaliciji s BH blokom bio tek privjesak sarajevskim ljevičarima. Povlačenjem iz te koalicije srušio je planove “građana”, da nakon preuzimanja vlasti u Sarajevskoj županiji, formiraju vlast i u drugim većinski bošnjačkim županijama, te na razini Federacije.
Nakon što je većina članova Glavnog odbora SDP-a odlučila kako neće koalirati sa SDA, odnosno sa, kako su naveli “etnonacionalnim strankama”, Radončić je, dan uoči sastanka lidera SDA Bakira Izetbegovića s čelnikom HDZ BiH i HNS BiH Draganom Čovićem sklopio pakt sa A-SDA i PDA, oduzeo Izetbegoviću bilo kakav manevarski prostor za pravljanje pojedinačnih dogovora, a sebi i novoformiranom bloku – podigao cjenu.
Po svoj prilici novu vladajuću većinu FBiH, činit će, dakle, SDA u koaliciji sa blokom SBB-PDA-A-SDA, a s hrvatske strane dva HDZ-a, te sa srpske SNSD.
Preduvjet cjelovite izmjene Izbornog zakona
Time, međutim, podsjeća Hrvatski Medijski Servis, nisu otkonjene sve prepreke za uspostavu vlasti u Federaciji BiH. Kao preduvjet za sudjelovanje u formiranju vlasti HDZ BiH i stranke članice HNS-a traže cjelovite izmjene Izbornog zakona u Parlamentu BiH, koje bi onemogućile ponovaljanje fenomena “Komšić”, odnosno osigurale zakonska jamstva da će i Hrvati ubuduće moći izabrati svog člana Predsjedništva BiH, sve izaslanike u Hrvatski Klub Doma naroda Parlamenta FBiH, te da će se, po novim izbornim pravilima, sukladno presudi Ustavnog suda BiH, konačno izabrati novo Gradsko vijeće Mostara, u kojem izbori nisu održani još od 2008. godine. Hoće li ustrajati u ovom zahtjevu ostaje vidjeti.
U nastavku pogledajte koliko koja stranka ima izaslanika u Domu naroda Parlamenta FBiH.
Dom naroda Parlamenta FBiH
Klub Bošnjaka
SDA:Jasmin Duvnjak, Elvedin Mušanović, Alisa Hajdarević, Jasenko Tufekčić, Hadis Jusić, Fahrudin Skopljak, Nijaz Musić, Aljoša Čampara
SBB: Senad Ahmetović, Zvonko Marić, Senad Čeljdo
A- SDA: Isak Rama, Hajrudin Halilović
PDA: Senad Alić
SDP: Jasminko Kapić, Dževad Hadžić , Samir Suljević
Klub Hrvata
HDZ BiH: Ivo Tadić, Tomislav Martinović, Damir Džeba, Iva Raguž, Stipan Šarac, Ivan Ivić, Zdenka Džambas, Ilija Nakić, Marko Saraf, Ilija Ilić, Marija Iličić, Zdravko Bešlić, Tomislav Mandić
Laburistička stranka: Anel Šahinović
DF: Boris Krešić
Naša stranka: Damir Marijanović
Goraždanska priča: Edim Fejzić
Klub Srba
SDP: Mladen Simić, Vesna Saradžić, Ljubinka Atanasijević, Žarko Vujović, Slađan Ilić, Igor Stojanović
SNSD-SNS-SRPSKA LISTA: Dragan Damjanović, Goran Broćeta, Duško Radun, Drago Puzigaća
LS: Daliborka Milović, Vladimir Tanović
HDZ BiH: Zora Dujmović,
SDA: Smiljana Viteškić
Klub Ostalih
Naša stranka: Trepanić Mirela, Handžić Vibor
SBB: Sejad Tatrin
Laburistička stranka: Kantarević Rasim
DF: Imširević Sandra
SDP: Srna Bajramović Segmendina, Aner Žuljević