Samo ukidanje pritvora Miloradu Dodiku donijelo je nove okolnosti na političkoj sceni i izbilo glavni argument strankama Trojke kako je on kao bjegunac nepoželjan partner.
Očekivano u Sarajevu su krenule međusobne optužbe tko je krivac za ovaj ishod u kojemu će Dodik tek odgovarati za optužbe oko podrivanja ustavnog poretka.
A slično bi moglo biti ako kojim slučajem drugostupanjska presuda u predmetu nepoštivanja Schmidtovih odluka bude revidirana ili potpuno u korist Dodika.
“I onda će ponovno kao što smo imali slučaj u propasti revizije tužbe protiv Srbije za genocid u Srebrenici, tako ćemo vjerojatno unutar političkog Sarajeva imati međusobna optuživanja tko je kriv za ovakvu situaciju što se tiče presude Dodiku. A možda ćemo imati čak i neke političke poruke protiv Visokog predstavnika Christiana Schmidta, jer se temeljem zakona koji je on nametnuo sudi Dodiku”, kazao je za RTV HB novinar i politolog Branimir Galić
“Vrlo je zanimljivo da je uloga sudskih tijela i sudskih procesa u našem političkom životu disproporcionalno velika u odnosu na druge zemlje. Naravno na sudu ima raznoraznih afera, neke se i političke karijere završavaju odgovarajućim sudskim presudama, ali kod nas mi se čini da prevelik dio političkih aktera upravo kroz sudsku komponentu vlasti i njene odluke polaže svoje nade. Ne samo za svoj uspjeh na političkoj sceni nego čak i u strateškim procesima koji se tiču moguće izmjene državnog poretka”, objašnjava Milan Sitarski.
U javnosti se ovakva odluka Suda i Tužiteljstva BiH čak dovodila u vezu s nedavnim prijemom SNSD-ovih kadrova u američkom veleposlanstvu i naglim zatopljavanjem odnosa s američkom administracijom.
“To možemo promatrati kroz globalne političke odnose i kroz odlazak gospodina Murphyja, to utjelovljenje iz pogleda SNSD-a, loših pogleda i odnosa prema srpskom narodu, je otišlo iz BiH i zbog toga su oni na neki suptilan način pružili ruku američkoj administraciji i možda će jedino pod njihovim patronatom doći do usvajanja proračuna institucija BiH”, rekao je Galić.
Ali ne više od toga smatra Galić, jer SNSD bi jedino usvajanje proračuna mogao opravdati unutar javnosti u Republici Srpskoj.
Reforme na europskom putu bi opet mogle biti zakočene, a Trojka bi za bilo kakav povratak s Dodikom za stol mogla biti optužena za izdaju, kakav su joj teret čitavo vrijeme nametali SDA i DF.
“Poslije izbora 2022. nije bilo drugog partnera iz Republike Srpske s kojim je artimetički bilo moguće sklopiti koaliciju. Osim toga i sama SDA i DF u pojedinim trenucima bili su u koaliciji s SNSD-om na državnoj razini, ali izgleda da je taj strah prevelik. Sutra da se on oslobodi u sudskom postupku, dosadašnja koalicija koja je postojala do početka ove godine nema šanse da se obnovi i praktično ćemo živjeti nešto duže od godinu dana predizborne kampanje koja je počela već prije četiri ili pet mjeseci”, tumači Sitarski.
“Možda je cijela priča oko ovoga svega je uvjetno i nastala zbog toga da se Trojka, uvjetno kazano, izvuče iz te pozicije i da doživi što bolji rezultat na sljedećim općim izborima 2026. godine, odnosno da doživi što manji potop”, mišljenja je Galić
Što god netko mislio o politici Milorada Dodika on je prema ustavnom uređenju BiH politička činjenica bez koje trenutno nije moguće sastaviti matematičku i funkcionalnu vlast na razini države.
No, odnosi i atmosfera između tri partnerska bloka koji su započeli ovaj mandat su potpuno narušeni i prema mišljenju naših sugovornika teško je do kraja mandata očekivati izlazak iz duboko zakopanih rovova.
Vrisak.info