Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici (četvrtak) trebao bi razmatrati Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama u BiH u drugom čitanju. Predložene izmjene primarno se odnose na preciznije definiranje i strože sankcioniranje bahate vožnje. Također, predviđeno je povećanje novčanih kazni za korištenje mobilnog telefona tijekom vožnje, izvještavaju Nezavisne novine.
Predloženim zakonom uvodi se novi članak 42a, koji bi uslijedio nakon postojećeg članka 42, a kojim se bahata vožnja definira kao ponašanje vozača u očitom neskladu s prometnim propisima.
Jedan od primjera bahate vožnje uključuje situaciju kada vozač dvaput ili više puta prođe kroz crveno svjetlo unutar vremenskog razmaka od 20 minuta. Dodatno su određena još tri oblika ovakvog ponašanja.
“To je kretanje vozilom u naseljenom mjestu brzinom većom za 40 km/h od najveće dopuštene brzine, bilo da je određena prometnim znakom ili općim ograničenjem, odnosno izvan naselja brzinom većom od 60 km/h od dopuštene,” stoji u izmjenama zakona.
Vozači koji se odluče na pretjecanje kolone vozila prelaskom preko pune uzdužne linije također će se smatrati bahatima.
“Bahatom vožnjom smatra se i kada vozač upravlja vozilom s koncentracijom alkohola većom od 1,5 g/kg (promila) ili pod utjecajem narkotika ili drugih psihoaktivnih tvari,” navodi se u zakonu.
Privremeno oduzimanje vozila i novčane kazne
Jedna od novina u zakonskom prijedlogu je mogućnost privremenog oduzimanja vozila na licu mjesta, ukoliko se ustanovi da je vozač u posljednje dvije godine već bio kažnjen za isti prekršaj.
Uz to, članak 234a, koji regulira novčane kazne i privremenu zabranu upravljanja vozilom, nadopunjuje se stavkom koja omogućuje trajno oduzimanje vozila.
Novi članak 235b predviđa novčane kazne od 2.000 do 3.000 KM za one koji bahatom vožnjom ozbiljno ugroze sigurnost drugih sudionika u prometu. Uz to, vozaču bi bila izrečena šestomjesečna zabrana upravljanja vozilom i dva kaznena boda.
U slučajevima kada bahata vožnja dovede do prometne nesreće, kazne rastu na 3.000 do 5.000 KM, uz devet mjeseci oduzimanja vozila i četiri kaznena boda.
Strože kazne predviđene su i za korištenje mobilnih telefona i uređaja koji ometaju rad instrumenata za mjerenje brzine i dokumentiranje prekršaja, kao i za nepoštivanje obveze korištenja sigurnosnog pojasa. To je definirano novim člankom 235a, koji slijedi iza članka 235., a kojim se propisuje kazna u iznosu od 200 do 400 KM.
Ako vozač uz prekršaj izazove prometnu nesreću, propisana je zabrana upravljanja vozilom u trajanju od jednog do šest mjeseci te dva kaznena boda.
Prvi put zakonom definirana bahata vožnja
Sve ove izmjene, prema riječima predlagača Saše Magazinovića, zastupnika SDP-a BiH, imaju za cilj značajno smanjenje broja prometnih prekršaja, koji nerijetko imaju teške ili smrtonosne posljedice.
“Razgovarali smo s ljudima koji se svakodnevno bave prometnom sigurnošću – tužiteljima, sudskim vještacima, prometnim inženjerima – i jasno nam je rečeno da postoji mnogo stvari koje treba mijenjati u važećem zakonu, ali da je prioritet kažnjavati neodgovorne vozače zbog konzumacije alkohola i opojnih droga,” istaknuo je Saša Magazinović, koji je prijedlog zakona podnio zajedno sa zastupnikom Jasminom Imamovićem.
Sve češći slučajevi teških prekršaja, uključujući bahatu vožnju, ozbiljna kršenja prometnih pravila i upotrebu mobitela za volanom, zahtijevaju hitne zakonodavne reakcije, smatra Magazinović.
“Prvi put se u BiH definira bahata vožnja i rigorozno kažnjava,” naglasio je Magazinović te dodao da cilj zakona nije prikupljanje sredstava u proračun.
“Zakon ima svrhu odvraćanja od činjenja takvih prekršaja. Imali smo jedan praktičan primjer da je to moguće. Nedavno je Parlament usvojio zakon kojim se strogo kažnjava zloupotreba parkirališnih mjesta za osobe s invaliditetom, a prije nekoliko dana dobili smo službene podatke da se u jednom od kantona u FBiH broj prekršaja smanjio za više od 200 posto. Isti ishod očekujemo i ovim zakonom – dakle, značajno smanjenje broja prekršaja,” rekao je Magazinović za Nezavisne novine.
Zakon je već dobio podršku u prvom čitanju u Predstavničkom domu, a Magazinović vjeruje da će sličan ishod biti i u drugom.
“Komisija za promet i komunikacije PD PS BiH razmatrala je ovaj zakon, usvojeno je nekoliko amandmana, ali uglavnom tehničke prirode. Sudeći prema tome, očekujemo da će zakon biti prihvaćen i u drugom čitanju,” zaključio je Saša Magazinović, zastupnik SDP-a BiH.
Vrisak.info