Prema mišljenju bh. stručnjaka, koji su komentirali ove podatke iz CIA, jedino rješenje ovakve situacije je promjena političke klime u BiH.
U podacima koje je CIA ažurirala još se dodaje da su najnaseljenija područja u BiH na sjeveru i u središnjim dijelovima.
Navedeno je da je broj umrlih i dalje veći od broja rođenih, te da je, kada su u pitanju zemlje u regiji, iza BiH samo Slovenija.
U izvještaju je istaknuto da je BiH jedna od glavnih ruta za prijevoz heroina u Zapadnu Europu, a zastupljeno je i pranje novca, zbog ekonomije koja je bazirana na gotovom novcu.
Kao slabosti se navode i slabo pravosuđe te korupcija.
Prema BDP-u za prošlu godinu, BiH se nalazi na 112. mjestu, a prema nezaposlenosti na 187. mjestu.
Navedeno je da je stopa nezaposlenosti u BiH 20,5 posto, a inflacija potrošačkih cijena je veća za 1,3 posto.
Kada je u pitanju životna sredina, BiH se, prema ovom izvješću, suočava s problemom zagađenja zraka, neadekvatnim postrojenjima za otpadne vode, te ilegalnom sječom šuma.
“Svi ovi pokazatelji, kao i drugi, koji nisu navedeni, odraz su destruktivnog odnosa prema ekonomiji domaćih vlasti prethodnih godina i desetljeća”, istakao je za “Nezavisne” Igor Gavran, ekonomski analitičar.
Čak je teško reći, smatra Gavran, da je u pitanju pogrešna ekonomska politika, jer, kako ističe, konzistentne i smislene ekonomske politike uglavnom nikad nije ni bilo.
“Aktualna reformska agenda je tek posljednja u nizu deklarativnih setova mjera bez realnog učinka i namjere da i, kao takva, bude u potpunosti provedena”, naglasio je Gavran.
Prema njegovim riječima, ranije je bila aktualna tzv. Strategija suzbijanja siromaštva, ali, smatra, ni tada ni sada nije konstruktivno i stvarno poduzet niz gospodarskih reformi neophodnih da olakša poslovanje, rastereti gospodarstvo i potakne ekonomski razvoj.
“Bez takvih poteza, bez odgovornog upravljanja javnim resursima, bez vlada usmjerenih na ekonomiju i razvoj umjesto destruktivne i konfliktne politike i korupcije, možemo samo ići još niže, a broj nezaposlenih smanjivati jedino njihovim iseljavanjem iz BiH, koje se intenzivira”, upozorava Gavran.
Slavo Kukić, profesor sociologije na Sveučilištu u Mostaru, rekao je da su ovakvi podaci očekivani i da ga ne iznenađuju.
“Država koja normalno funkcionira i ima osigurane granice, onda su njene granice osigurane i od transporta droge, a ovdje je iznesen podatak da je BiH mjesto koje je sve više pogodno za prijevoz droge u Zapadnu Europu”, istakao je Kukić za “Nezavisne”.
Naglasio je kako je poznato da je BiH u europskom vrhu po stopi nezaposlenosti, po korupciji, po stopi odljeva i po svim, kako kaže, negativnim trendovima koji ne mogu biti preporuka za privlačenje niti domaćeg niti stranog krupnog kapitala.
“To je trend koji će se nastaviti sve do tada dok BiH živi u uvjetima takve političke paradigme, koja je opterećuje posljednjih 20 godina. Svaka pretpostavka za bilo kakvu promjenu pretpostavlja promjenu političke paradigme”, kazao je Kukić./HMS/