Cijene voća i povrća u Bosni i Hercegovini dosegle su rekordne razine, što je dovelo do značajnog pada kupovne moći građana. Na tržnicama i u prodavaonicama, osnovne namirnice poput paprika, češnjaka, grožđa i jagoda postale su luksuz za mnoge potrošače.
Jagode su bogate vitaminima, mineralima, vlaknima i spojevima s antioksidativnim i protuupalnim svojstvima, imaju širok spektar prednosti za naše zdravlje. Počela je njihova sezona, ali, nažalost, astronomske cijene učinile su ih luksuzom za veliki broj građana, piše Večernji list.
Na tržnicama kilogram jagoda stoji i po 10 KM, dok domaće idu i do nevjerojatnih 18 KM. U prodavaonicama kilogram se prodaje i po 14 KM…
Ovako visoke cijene razlog su što mnogi kupci mogu samo gledati ovo voće ili kupiti tek nekoliko stotina grama… Početkom ožujka pakiranje od 250 grama “običnih” jagoda u trgovinama koštalo je nevjerojatnih 5,50 KM.
– Jagode su zaista preskupe. Kako uvozne tako i domaće, čija cijena, čini mi se, nikad nije bila viša. Pa, za 10 KM, ako malo dodate, možete kupiti kilogram svinjskog buta, koji u trgovinama stoji 12 – 13 KM?! Naravno da se više isplati kupiti kilogram mesa od kojeg se mogu napraviti tri ručka, nego kilogram jagoda – kaže jedna kućanica.
S njom se slaže i umirovljenik koji je ostao zatečen cijenom ovog za mnoge omiljenog voća.
– Znam da je riječ o voću koje nije jeftino, posebno što mu još nije sezona. Ali da kilogram domaćih jagoda stoji 18 KM, ni u snu nisam mogao zamisliti. Kad mi je prodavačica rekla koliko koštaju, najprije sam mislio da ne čujem dobro. Kad je ponovila, samo sam zahvalio i krug nalijevo. Pa, za taj se novac može kupiti kilogram nekog mesa i napraviti tri ručka?! – kaže.
Na tržnicama su prilično skupe i neke druge vrste voća. Iznimno visoku cijenu drži i bijelo grožđe, koje na tržnicama stoji od 12 do 15 KM. Kilogram ananasa stoji 6 KM, dok se za kilogram naranči, kivija ili krušaka mora izdvojiti 5 KM.
I povrće ove godine također bilježi iznimno visoke cijene… Rajčica se na tržnicama prodaje po 5, a crvena i žuta paprika stoje čak 7 KM po kilogramu.
Po 8 KM za kilogram treba izdvojiti za peršin, brokule, celer i cherry rajčice, dok kelj košta 6, a cvjetača 5 KM. Cijena krumpira je od 1,50 do 2 KM, crvenog luka od 2 do 3 KM, a zelene salate od 4 do 5 KM.
Češnjak je od 12 do 15 KM, kod nekih prodavača čak i više, čemu je posvjedočio umirovljenik iz Mostara.
– Na jednoj od tezgi vidio sam dobar češnjak i prišao da vidim koliko košta. Malo je reći da sam ostao u šoku kad je trgovac izustio cijenu od 27 KM za kilogram. Cijenu je pravdao time da on svoj kvalitetni češnjak ne može prodavati po cijeni koju imaju drugi trgovci s lošijom robom. Jest dobar, ali je, u najmanju ruku, nerealno dati 27 KM za kilogram češnjaka – komentira ovaj umirovljenik.
U jeku političke nestabilnosti, kojoj svjedočimo iz dana u dan, nastavlja se priča o borbi za osnovnu egzistenciju. Podatak da je potrošačka košarica dosegnula iznos od 3166,30 KM je zabrinjavajući. Građani se nalaze između dvije nepremostive točke – niskih plaća i neprestano rastućih životnih troškova.
Rast cijena u BiH nerazmjeran je u odnosu na zemlje EU-a. Ekonomski podaci za razdoblje od 2021. do 2024. otkrivaju alarmantnu razliku u rastu cijena. Od 2021. do 2024. cijene hrane u zapadnoj Europi po nekim su pokazateljima porasle od 30 do 40 posto, u BiH od 100 do 400 posto.
Ne morate biti doktor ekonomije kad živite u zemlji u kojoj je donedavno minimalna plaća bila 600 KM, a potrošačka košarica 3.000, ne treba vam doktorat da vidite kako to apsolutno ne može funkcionirati. Činjenica je da su visoke cijene i neprestana borba za dostojanstven život već godinama bosanskohercegovačka sumorna realnost.
Prosječna plaća isplaćena u FBiH za siječanj ove godine iznosila je 1.546 KM. Minimalna plaća, prema odluci Vlade FBiH, je 1.000 KM. Pokrivenost sindikalne potrošačke košarice prosječnom plaćom je 48,83%, a minimalnom plaćom 31,58%.
Provjerili smo po koliko se prodaju prve trešnje u Hercegovini
Vrisak.info