Međunarodni republikanski institut (IRI), američka organizacija bliska republikancima, proveo je istraživanje o nizu pitanja unutar zemalja zapadnoga Balkana koje se još uvijek nalaze izvan europskih integracija, a odgovori su pokazali značajne razlike u međusobnim pogledima, ali i odnosu prema EU, NATO savezu…, piše Večernji list BiH.
Da se danas održava referendum o pristupanju u Europsku uniju, kako je u odgovorima navedeno, tu bi opciju podržalo 68 posto stanovnika Bosne i Hercegovine. Po ovome istraživanju, koje u nekim stvarima djelomično odstupa i od uvriježenih stereotipa, najveća je potpora među Bošnjacima.
Velike razlike
Hotelski lanac sa hotelima po cijeloj Dalmaciji oduševljava sa ponudama za proljeće Hotelski lanac sa hotelima po cijeloj Dalmaciji oduševljava sa ponudama za proljeće
Linker
Čak 89 posto njih podupire članstvo BiH u EU, a 75 posto Hrvata odmah bi svoj glas dalo na referendumu. Istodobno, tek 30 posto Srba glasovalo bi za pristupanje Europskoj uniji, a 39 posto njih bilo bi protiv. Ovaj broj, kao i potpora NATO-u, kod Srba značajno su pali nakon početka ruske agresije na Ukrajinu te odgovora Zapada, ali i sankcija kojima je izložen entitet Republika Srpska. Na upit kakva treba biti vanjskopolitička orijentacija, istraživanje je pokazalo da točno polovina Hrvata smatra da mora biti isključivo prozapadna, za EU i NATO. No, to smatra tek dva posto Srba te 59 posto Bošnjaka. Za Hrvate, očekivano, najvažnija zemlja za BiH je Hrvatska, Srbe Srbija i Rusija, a Bošnjake Turska. Najvećom prijetnjom Bošnjaci smatraju Srbiju, Hrvati Rusiju, a Srbi Sjedinjene Američke Države. Zanimljivi su odgovori o tome kojem političaru najviše vjeruju pripadnici triju naroda. Znakovito je kako čak 62 posto građana kaže – nijednome, no unutar srpskog korpusa to je uvjerljivo predsjednik RS-a i SNSD-a Milorad Dodik, kojega podupire 15 posto anketiranih Srba. Slijedi banjolučki gradonačelnik Draško Stanivuković. Kod Hrvata prvi izbor je čelnik HDZ-a BiH Dragan Čović, a kod Bošnjaka Željko Komšić, dok je iza njega Bakir Izetbegović. Da zemlja ide u dobrome smjeru, za čak 10 posto je porastao pozitivan odgovor u odnosu na dvije godine prije te sada tako misli 21 posto, dok pak i dalje tri četvrtine misle suprotno.
Iz IRI-ja su dostavili i opće ocjene o istraživanju na zapadnome Balkanu te zaključili kako se ova regija suočava sa značajnim izazovima koji zahtijevaju hitnu pozornost i strateške intervencije. Uvidi iz IRI-jeve regionalne ankete bacaju svjetlo na složenu dinamiku koja oblikuje razvoj regije. Jasno je da i međunarodna zajednica i regionalne vlade moraju uložiti trajne napore kako bi se učinkovito suočile s ovim izazovima. Davanje prioriteta interesima građana, poticanje gospodarskog razvoja i jačanje demokratskih institucija mogu pokrenuti zapadni Balkan prema održivom miru, prosperitetu i integraciji u euroatlantsku zajednicu. Ističe se kako depresivna gospodarstva i visoka nezaposlenost potiču emigraciju mladih, što pogoršava demografske neravnoteže, dok iz regije iscrpljuje kvalificiranu radnu snagu.
poster
Raste napetost
Zauzvrat to potiče nacionalne napetosti i političku nestabilnost, ometajući pomirenje i održivi mir. Najnovija regionalna anketa IRI-ja, kojom su anketirani građani diljem Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije od 2. veljače do 5. ožujka 2024., duboko zaranja u javno mišljenje o ovim pitanjima, pruža uvid u razmjere problema. Podaci proistječu iz obećavajućih znakova napretka i zabrinjavajućeg potencijala za nazadovanje. Građani teže pristupanju Europskoj uniji, što traži reforme i potiče bliže usklađivanje sa zapadnim standardima i vrijednostima, potičući demokratizaciju i institucionalno jačanje. IRI-jevi podaci pokazuju ohrabrujuće znakove da je to upravo ono što većina građana želi. Na pitanje bi li podržali ulazak u EU da se referendum održi danas, snažna većina u pet od šest zemalja glasovala bi za pridruživanje bloku u rasponu od 68 posto u Sjevernoj Makedoniji i BiH do 92 posto u Albaniji. U Srbiji većina od 40% podržava ulazak u EU. Ove brojke sugeriraju da mnogi diljem regije vide europsku integraciju i bliže veze sa Zapadom kao put prema većem prosperitetu. Anketa je također pokazala da većina u pet od šest ispitanih zemalja vjeruje da je ruski rat protiv Ukrajine potpuno ili donekle neopravdan.
Vrisak.info