Zakonom o gorskoj službi spašavanja u Hercegovačko-neretvanskoj županiji (HNŽ), koji je usvojen na današnjoj sjednici Skupštine HNŽ-a, gorska služba spašavanja dobila je status djelatnosti od posebnog strateškoga interesa.
Riječ o prvom zakonu u Federaciji BiH kojim se regulira djelatnost gorske službe spašavanja, istaknuo je pred početak sjednice zamjenik predsjedavajućeg Skupštine HNŽ-a i predlagač zakona Tomislav Martinović.
– Radi se o ljudima koji požrtvovano rade svoj posao, a koji do sada nijednim zakonskim aktom nisu imali reguliran svoj status. Stoga smo odlučili dati im status djelatnosti od posebnog strateškoga interesa u HNŽ – kazao je Martinović.
Po njegovim riječima, Zakonom se propisuju njihova prava koja se tiču obveznog zdravstvenog osiguranja, prava na odštetu u slučaju ozljeda koje se dogode prilikom obavljanja njihovih aktivnosti, prava koja se tiču slobodnih dana, kao i obveze.
– Uvezali smo cijeli ovaj sustav na način da sad, po vertikali, sve gorske službe spašavanja koje funkcioniraju u ovoj županiji budu uvezane s Upravom civilne zaštite, odnosno Centrom za uzbunjivanje, kao i s Ministarstvom unutarnjih poslova – dodao je Martinović.
Zakon također regulira organizaciju raznih turističkih i avanturističkih događanja.
Kako je pojasnio Martinović, organizatori do sada nisu imali obvezu prethodno najavljivati takve događaje, a potencijalno su, u slučaju neke nesreće, zadavali puno posla spasilačkim službama.
“Zakon je usvojen dok je u tijeku opsežna potraga za nestaloj francuskom državljanki Lolom Mathelet što još snažnije potvrđuje njegovu relevantnost i hitnost. Ovo je jasan pokazatelj da gorsko spašavanje više ne može biti tretirano kao volonterski hobi, već kao djelatnost od javnog interesa”, naveli su iz GSS u BiH.
Zahvalili su se svim partnerima i institucijama koji su podržali donošenje ovog zakona, a posebno su istaknuli konstruktivnost Skupštine HNŽ-a, koja je prihvatila i korisne amandmane, te pokazala razumijevanje za izazove i važnost gorskog spašavanja.
Raduju se suradnji s Upravom za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNŽ te Vladom HNŽ na implementaciji ovog zakona.
“Ovim putem pozivamo i druge županija da slijede ovaj primjer i time doprinesu stvaranju jedinstvenog i funkcionalnog sustava gorskog spašavanja u Bosni i Hercegovini. Gorska služba spašavanja je tu kad je najpotrebnije, a spasiti jedan život znači spasiti cijeli svijet”, naveli su iz GSS u BiH.
Vrisak.info