Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

‘Ekspert’ OHR-a ruši dogovor, Hrvati traže legitiman izbor

Moramo se pozvati na odluku Ustavnog suda koja jasno ukazuje na kršenje temeljnih ljudskih prava.

Objavio Vrisak.info
06/06/2018
‘Ekspert’ OHR-a ruši dogovor, Hrvati traže legitiman izbor

Jučerašnji razgovori hrvatskih i bošnjačkih stranaka o izmjenama Izbornog zakona ponovno nisu urodili plodom, iako je jedan od sudionika rekao kako su se dogovorili da budu “optimistični”, što, međutim, ne odgovara onome što se događalo iza zatvorenih vrata, piše Večernji list.

Razmatra se mogućnost “privremenog rješenja”. U pregovorima, vođenim u Sarajevu s čelnicima najvećih hrvatskih i bošnjačkih stranaka, sudjelovali su i zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika Matthew Palmer, ravnateljica pri Europskoj službi za vanjske poslove Angeline Eichhorst, američka veleposlanica u BiH Maureen Cormack te šef Izaslanstva EU-a u BiH Lars-Gunnar Wigemark.

Izbori i EU put

Moramo se pozvati na odluku Ustavnog suda koja jasno ukazuje na kršenje temeljnih ljudskih prava i ne smijemo dopustiti da kroz sljedeće izmjene tako nešto još više bude osnaženo, a mi ćemo se zalagati za funkcioniranje BiH kao pravne države, što danas nije slučaj – istaknula je nakon razgovora zamjenica predsjednika HDZ-a BiH Borjana Krišto.

– Ako se donese neko privremeno rješenje, opet mora biti legitiman izbor – rekla je. Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a BiH, rekao je da su argumenti koji su danas izneseni, poznati odranije. – Dogovorili smo da budemo optimistični. Svatko od nas iznosi svoje argumente koje smo mogli ranije čuti – rekao je. Čelnik SDA-a Bakir Izetbegović govorio je o privremenom rješenju koje se odnosi na Parlament Federacije. Dodao je kako bi nastavak pregovora mogao biti u četvrtak. Predsjednik SBB-a Fahrudin Radončić ocijenio je da ‘detaljiziranjem ne treba kvariti koncept’.

– Danas je bio seriozno i veliki korak naprijed, ne treba detaljiziranjem kvariti koncept priče – rekao je Radončić. Palmer je nakon pregovora novinarima kazao kako, unatoč činjenici da još nema konačnog rješenja ,ima napretka te kako su stranke bliže dogovoru nego što su to bile ranije. – Radimo zajedno kako bismo osigurali sporazum koji će osigurati nesmetanu provedbu izbora i uspostavu vlasti – kazao je Palmer potvrđujući kako je rješavanje ovog pitanja veoma važno za Washington jer američka administracija želi da se izbori provedu na korektan način i da se odmah nakon njih uspostavi nova vlast u BiH. Eichhorts je kazala kako je sastanak održan u pravom trenutku kako bi se pronašle ‘realistične opcije’.

– Poruka iz Bruxellesa je kako želimo da se ova pitanja riješe, a da BiH nastavi provoditi reforme koje će je dovesti do članstva u EU – kazala je ova dužnosnica EEAS-a. Dosadašnji razgovori, a osobito stavovi koje su ranije isticali iz Pravnog odjela Ureda visokog predstavnika (OHR), ali i vrlo površne ocjene tzv. pravnih stručnjaka, u najmanju ruku ne daju razlog za optimizam. Poglavito zato što su protivna odluci Ustavnoga suda BiH u apelaciji Ljubića. Međunarodna uprava u BiH je dosad donosila ili predlagala ‘kompromisna’ rješenja koja su bila u pravilu na štetu bh. Hrvata.

Nasuprot Ustavu BiH

A takva su stajališta šefa Pravnog odjela Edouarda D’aousta, koji je izrazio protivljenje nedavnoj apelaciji za izmjene Ustava FBiH, čije je identične odredbe u Izbornom zakonu već izbrisao Ustavni sud BiH.

D’aoust zagovara da se pri svim budućim rješenjima primjenjuje, po ocjeni Ustavnog suda BiH, neustavna odredba o izboru po jednog izaslanika svake županije u Dom naroda ako se takav nađe u županijskoj skupštini.

S druge strane, što je, također, osporio Ustavni sud BiH, ne može se u izboru izaslanika primjenjivati rezultati popisa 1991. jer se time krivotvore rezultati izbora i debelo narušava vrijednost glasova.

Tags: OHR

Povezane objave

Prijevoznici na granicama čekaju satima: UNO BiH nedostaje blizu 1.000 djelatnika
Vijesti

Sud BiH: Šest mjeseci zbog davanja 20 eura mita carinskom službeniku

Vaš auto je laka meta: Dijelovi vrijedni tisuće eura nestanu za minutu
Vijesti

Kao da BiH nema svojih kriminalaca: Državljanin Srbije iznajmio stan u BiH pa činio teške krađe

Banke u BiH zaradile 450 milijuna KM u pola godine
Vijesti

Ovo je novi limit slanja novca u BiH: Transakcije do 5.000 KM gotove u nekoliko sekundi

‘Kutak za osmijeh’ donosi toplinu i nadu onkološkim pacijentima SKB-a Mostar

‘Kutak za osmijeh’ donosi toplinu i nadu onkološkim pacijentima SKB-a Mostar

Foto: Crveni križ ŽZH

Akcija dobrovoljnog darivanja krvi za pučanstvo Posušja

Prijevoznici na granicama čekaju satima: UNO BiH nedostaje blizu 1.000 djelatnika

Sud BiH: Šest mjeseci zbog davanja 20 eura mita carinskom službeniku

Vaš auto je laka meta: Dijelovi vrijedni tisuće eura nestanu za minutu

Kao da BiH nema svojih kriminalaca: Državljanin Srbije iznajmio stan u BiH pa činio teške krađe

Evo kad se paklene vrućine vraćaju u BiH, najnovija vremenska prognoza

Poznati meteorolog objavio: Evo kad se vraćaju velike vrućine u Hercegovini

Banke u BiH zaradile 450 milijuna KM u pola godine

Ovo je novi limit slanja novca u BiH: Transakcije do 5.000 KM gotove u nekoliko sekundi

Umirovljenicima u Hrvatskoj koji rade od 2026. ide pola mirovine, u BiH cijela

Primate hrvatsku mirovinu u BiH? Evo koliki se rast očekuje već od srpnja

Badminton u Širokom Brijegu: Zabava i natjecanje za cijelu obitelj u Borku

Široki Brijeg obilježava Svjetski dan badmintona uz sportsko-rekreativni program

Cijene zlata i srebra dosegnuli povjesni vrhunac

Sve više građana BiH kupuje zlato u Hrvatskoj: Zašto ušteđevinu pretvaraju u dukate i poluge?

Širokobriješka tvrtka u Čapljini gradi retail park uz budući Lidl

Širokobriješka tvrtka u Čapljini gradi retail park uz budući Lidl

Umirovljenicima u FBiH danas će biti isplaćena mirovina

Danas isplata mirovina, pogledajte iznose

Tragedija u BiH: U obiteljskoj kući preminula 6-godišnja djevojčica

Tragedija u BiH: U obiteljskoj kući preminula 6-godišnja djevojčica

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.