Ljeto 2025. ne donosi samo visoke temperature, već i novi val poskupljenja koji dodatno opterećuje budžet bh. građana. Cijene struje, vode, hrane i drugih osnovnih potrepština bilježe konstantan rast, dok povećanje minimalne plaće ubrzano gubi na značaju pod pritiskom inflacije.
Posebno teško razdoblje prolaze višečlane obitelji i umirovljenici koji se već sada suočavaju s ozbiljnim financijskim izazovima.
Nejra Kadić iz Sarajeva, majka troje školaraca i članica Udruženja “Porodice tri plus”, svjedoči o svakodnevnoj borbi za preživljavanje, unatoč tome što su i ona i suprug zaposleni.
„Za komunalije izdvojimo sigurno do 600 KM, zimi i do 700. Ljeti je malo lakše jer nema grijanja, ali eto, živimo kako možemo“, rekla je Kadić, javlja BHRT.
Dodatno opterećenje predstavljaju i svakodnevni troškovi djece, uključujući školske užine, koje su odavno prestale biti simboličan izdatak.
„Nemate užinu ispod tri marke. To je neka minimalna gdje dijete neće moći popit ni sokić. Na mjesečnoj razini to izađe i do 250 maraka za troje djece“, navodi Kadić.
Umirovljenici na rubu: “Ne znam kako oni s minimalnom žive, oni su mađioničari”
Još teža situacija je među umirovljenicima, koji već godinama troše više nego što primaju.
„Svaki umirovljenik ima problem sada. Imam tu neku srednju mirovinu, ali ne može izdržati do kraja mjeseca. Ne znam kako oni s minimalnom žive, oni su mađioničari, David Coperfild“, kaže umirovljenik Iso Ahmetović.
On predlaže da se političarima smanje plaće, a ušteđeni novac preusmjeri onima kojima je najpotrebnije.
Umirovljenica Almasa Boračić ističe kako njezina mirovina od 590 KM nestaje čim podmiri osnovne režijske troškove.
„Dvije stotine dam samo za pretplate i to čuvam kao oči u glavi. Kćerka iz Njemačke mi pomaže, bez nje ne bih mogla živjeti. Ne samo struja i voda, svaki mjesec nešto iskrsne što moraš platiti“, naglašava Boračić.
U međuvremenu, Vlada Županije Sarajevo u posljednjih mjesec dana odobrila je poskupljenja grijanja, vode i javnog gradskog prijevoza, dok su najavljena i nova povećanja — uključujući cijene usluge odvoza otpada. Premijer ŽS Nihad Uk kaže kako su ta poskupljenja bila nužna.
„Došli smo u situaciju da se to mora događati. Nije bilo političke hrabrosti desetljećima, konkretno govorim za komunalne usluge u ŽS. Ova odluka nije idealna za imidž pred izbore, ali se mora donijeti“, kazao je Uk.
S obzirom na sve učestalije i sve veće izdatke, prostor za dostojanstven život građana Bosne i Hercegovine sve je uži.
Vrisak.info