Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Britanski veleposlanik poručio hrvatskim predstavnicima: Konstitutivnih naroda u BiH jednoga dana neće biti

Kao predstavnik hrvatskoga naroda Zelić je sastanak s britanskim veleposlanikom i političkom savjetnicom iskoristio kako bi im prenio nimalo ohrabrujuće podatke kad je u pitanju položaj Hrvata u Bugojnu.

Objavio Vrisak.info
13/11/2024
Britanski veleposlanik poručio hrvatskim predstavnicima: Konstitutivnih naroda u BiH jednoga dana neće biti

Britanski veleposlanik Julian Reilly, nakon što je saslušao nimalo ohrabrujuće pokazatelje o položaju Hrvata u Bugojnu i političkim odnosima, iznio je skandalozne tvrdnje

U najmanju ruku skandalozne izjave o vlastitoj viziji BiH i njezina uređenja iznio je u Bugojnu veleposlanik Velike Britanije u BiH Julian Reilly. S političkom savjetnicom pri britanskom Veleposlanstvu Helen Flewker, nakon susreta s načelnikom Hasanom Ajkunićem (SDA), imao je odvojen sastanak i s predsjedateljem Općinskog vijeća Bugojno Miroslavom Zelićem (HDZ BiH). Teme sastanka bile su stanje u Bugojnu, eventualno ostvareni napredak s naglaskom na političke odnose i očekivanja od novoizabranih predstavnika lokalnih vlasti.

Progoni i obespravljivanja

Kao predstavnik hrvatskoga naroda Zelić je sastanak s britanskim veleposlanikom i političkom savjetnicom iskoristio kako bi im prenio nimalo ohrabrujuće podatke kad je u pitanju položaj Hrvata u Bugojnu. Predstavio im je i razmjere stradanja bugojanskih Hrvata u proteklom ratu koji se ogledaju u progonu više od 16 tisuća Hrvata, uništavanju i pljački njihove imovine i katoličkih vjerskih objekata te otvaranju logora kroz koje je prošlo oko dvije tisuće hrvatskih zatočenika, a koji su, istaknuo je Zelić, bili dio plana etničkog čišćenja Bugojna u ratu. Posebno je bolna činjenica da se za tijelima 15 nasilno odvedenih hrvatskih zatočenika iz logora u Bugojnu i dalje traga, a u pitanju su ugledni predstavnici bugojanskih Hrvata. Da se bošnjačka politika u Bugojnu i odnos prema Hrvatima do danas nisu značajno promijenili, predsjedatelj Općinskog vijeća Bugojno ilustrirao je brojnim podacima o kojima je informirao veleposlanika Reillyja i njegove suradnike. – Cilj bošnjačke politike u Bugojnu nikad nije bio osigurati bolje uvjete življenja svim njegovim stanovnicima, već isključivo boriti se protiv toga da i Hrvati Bugojna mogu ostvariti svoja prava. Čine to blokadom svih projekata koji su važni za većinski hrvatska povratnička naselja, preko blokade obrazovnih, kulturnih i sportskih manifestacija koje organiziraju udruge s hrvatskim predznakom. Od 300 tisuća KM sredstava u proračunu općine Bugojno za projekte u oblasti kulture i sporta, za one u kojima se njeguju identitet i kultura hrvatskoga naroda novca nikad nema – kazao je Zelić. On je u razgovoru s britanskim veleposlanikom naveo brojne razloge zbog kojih se od provedbe plana etničkog čišćenja, koji je počeo u ratu, u Bugojnu nikad nije odustalo. – U Bugojnu danas nema ni jedne ulice koja bi nosila ime po nekom Hrvatu koji je ostavio traga u Bugojnu. Većinski bošnjačka vlast, u kojoj sve ove godine dominira SDA, ne dopušta povratak zgrade časnim sestrama u kojoj bi organizirale nastavu za djecu hrvatskih povratnika i omogućile im ostvarenje ustavnog prava na školovanje na materinskom jeziku. U 10 javnih poduzeća, kojima je osnivač Općina, nema zaposlenih Hrvata. U Općini Bugojno 13 pozicija na kojima su bili zaposleni Hrvati stoji nepopunjeno jer načelnik, koji je iz SDA, kao i većina u Vijeću, odbija dati suglasnost na zapošljavanje kad su u pitanju Hrvati – kazao je Zelić. Iako su Hrvati u odlazećem sazivu Općinskog vijeća bili zastupljeni s dva vijećnika i imali predsjedatelja, bilo kakav utjecaj im je onemogućen formiranjem pet stranačkih klubova SDA, što je, tvrdi Zelić, ne samo protuzakonito već je i jedinstven slučaj u BiH kojim je onemogućen bilo kakav utjecaj političkim predstavnicima jednog naroda u lokalnoj zakonodavnoj vlasti.

Konstitutivnost i Ustav

Britanski veleposlanik Julian Reilly, nakon što je saslušao nimalo ohrabrujuće pokazatelje o položaju Hrvata u Bugojnu i političkim odnosima, iznio je skandalozne tvrdnje. Miroslava Zelića je upitao je li svjestan da u BiH jednog dana neće biti konstitutivnih naroda, ali i da je konstitutivnost naroda element kojeg se BiH mora odreći na putu prema članstvu u Europskoj uniji. – Za mene je takva izjava skandalozna jer negira ustavno uređenje BiH, njezinu sadašnjost. Vjerujem da će o budućnosti BiH odlučivati predstavnici konstitutivnih naroda čiji nestanak britanski veleposlanik predviđa, a čini mi se i priželjkuje – kazao nam je nakon sastanka Zelić. On je britanskog veleposlanika pozvao da, umjesto skandaloznih izjava o konstitutivnosti, radi na stjecanju povjerenja među narodima, uz uvažavanje prava na identitet i kulturu svakoga od njih.

– Jasno sam mu poručio da je put međusobnog uvažavanja i gradnje povjerenja uz jednaka prava za sve jedini put kojim BiH može graditi svoju budućnost. Sve drugo izvor je nezadovoljstva, frustracija i nestabilnosti ovoga prostora – kazao je Zelić Večernjem listu nakon sastanka s britanskim veleposlanikom u BiH Julianom Reillyjem.

Vrisak.info

Tags: hrvati u bih

Povezane objave

Sukob oko bolovanja: Poslodavci traže da se bolovanje skratiti s 42 na 15 dana
Vijesti

Mijenja se sustav bolovanja u FBiH: Cilj je spriječiti zlouporabe

(VIDEO) Pravosudni službenici u HNŽ-u stupili u štrajk upozorenja
Vijesti

(VIDEO) Pravosudni službenici u HNŽ-u stupili u štrajk upozorenja

Predložene izmjene zakona za mirovinski sustav u FBiH, evo što se mijenja
Vijesti

Od 1. srpnja novo povećanje mirovina za gotovo 469 tisuća umirovljenika u Federaciji BiH

Foto: Brotnjo.info

Niko i Anka proslavili 60 godina braka, misu predvodio svećenik koji ih je vjenčao

Zračna luka Mostar sve bliže rekordu, pogledajte brojke putnika

Aerodromi u BiH bilježe rast: Mostar udvostručio broj putnika

Sukob oko bolovanja: Poslodavci traže da se bolovanje skratiti s 42 na 15 dana

Mijenja se sustav bolovanja u FBiH: Cilj je spriječiti zlouporabe

Opera „Carmen“ pod zvijezdama oduševila mostarsku publiku

Opera „Carmen“ pod zvijezdama oduševila mostarsku publiku

(VIDEO) Pravosudni službenici u HNŽ-u stupili u štrajk upozorenja

(VIDEO) Pravosudni službenici u HNŽ-u stupili u štrajk upozorenja

Predložene izmjene zakona za mirovinski sustav u FBiH, evo što se mijenja

Od 1. srpnja novo povećanje mirovina za gotovo 469 tisuća umirovljenika u Federaciji BiH

Zračna veza Mostar–Stuttgart: Eurowings najavljuje šest blagdanskih letova

Kaos na letu iznad BiH: Putnici ozlijeđeni u snažnim turbulencijama

Župa Presvetog Trojstva Buhovo

Široki Brijeg: Župljani Buhova proslavili blagdan Presvetoga Trojstva

U HNŽ-u od sutra moguće online plaćanje prometnih kazni

U HNŽ-u od sutra moguće online plaćanje prometnih kazni

DVD Ljuti Dolac nabavio dva nova vozila i nastavlja jačati vatrogasne kapacitete

DVD Ljuti Dolac nabavio dva nova vozila i nastavlja jačati vatrogasne kapacitete

Održana Obiteljska olimpijada u Širokom Brijegu: Večer ispunjena smijehom, igrom i zajedništvom

Održana Obiteljska olimpijada u Širokom Brijegu: Večer ispunjena smijehom, igrom i zajedništvom

Foto: Župa Ledinac

Fra Marin Karačić o odijevanju u crkvi: „Kako to da se znamo pristojno obući za posao, a za crkvu ne?“

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.