Austrijski mediji izvještavaju o slučaju sirijske izbjegličke obitelji u Beču koja prima 9.000 eura mjesečno kroz socijalnu pomoć i obiteljske dodatke.
I to u toj istoj Austriji koja je zadužena preko glave i upravo je za austrijske građane upakirala više Paketa s oštrim mjerama štednje na svim razinama, uključujući umirovljenike i one s niskim primanjima.
Sve kako bi država ove i sljedeće godine uspjela uštedjeti 15 milijardi eura i tako barem djelomično konsolidirati državni proračun.
Radi se o velikoj izbjegličkoj obitelji iz Sirije, koja živi u Beču.
Dnevni list “Kronen Zeitung”, kako navodi, ima sva imena, adrese i sve prihode koje obitelj prima, no, nije ih objavio radi zaštite obitelji.
ORF je izvijestio da navedeni izbjeglički par ima jedanaestero djece i prima više od 6.000 eura minimalnog zajamčenog dohotka mjesečno, u vidu socijalne pomoći – uključujući i subvenciju za stanarinu, te k tome još i 3000 eura obiteljskog dodatka mjesečno.
Dakle, ukupno mjesečno 9.000 eura neto, što su iznosi o kojima radno sposobni Austrijanci samo mogu sanjati, navodi “Krone”, a izvještava ORF.
Mediji navode kako obitelj k tome dobiva i posebne naknade, kao što je novčani dodatak za djecu na početku školske godine itd. U svakom slučaju veliki dio austrijskog radnog stanovništva koje se svako jutro diže i odlazi na posao i tako cijeli radni tjedan, je u šoku.
Tim više što u ovoj sirijskoj obitelji iz Beča nitko ne radi. Ali, mjesečno na bankovni račun dobiva ni više ni manje nego 9000 eura neto.
Ovaj novi slučaj pokazuje koliko je hitno potrebno reformirati velikodušni austrijski socijalni sustav i kriterije za dobivanja zajamčenog minimalca u Austriji, ističu austrijski mediji.
Beč očigledno s time ima ozbiljnih problema, piše “Krone” i objavljuje financijske izvještaje koji pokazuju da su samo u 2024. godini rashodi iznosili 1.094.533.344,51 eura, dakle više od milijarde!
Nadležne u Gradu Beču, očito to previše ne brine, jer kako tvrde takve izuzetno velike obitelji su „marginalna pojava“.
“Većina obitelji koje primaju zajamčene minimalne naknade su obitelji s jednim ili dvoje djece, i njih je 58,1 posto od ukupnog broja onih koje primaju tu minimalnu naknadu”, rekao je socijaldemokrat (SPÖ) Peter Hacker, nadležni vijećnik Grada Beča.
Hacker očito ne vidi neki veliki problem u navedenom slučaju, jer kako je naglasio ukupno su u Beču samo četiri obitelji s jedanaestero djece, te šest s desetero djece.
Dvanaestero djece u Beču, dosad još nije imao niti jedan par, navode austrijski mediji. Bez obzira na to, mediji ističu kako postoji ne samo veliki interes nego i ogromna potreba da se savezna austrijska Vlada ozbiljno uhvati u koštac s tom “vrućom” temom, minimalne financijske sigurnosti onih koji su na “državnim jaslama”.
Ako ne žele da prekipi austrijskim poreznim obveznicima i puniteljima državnog proračuna.
Vrisak.info