Ministarstvo zdravstva Austrije proglasilo je zemlju rizičnim područjem za ptičju influencu s novim, strožim sigurnosnim mjerama koje stupaju na snagu danas, a najava dolazi nakon što se ptičja gripa pojavila u donjoaustrijskom okrugu Amstetten sedam dana.
To je dovelo do eutanazije oko 18.000 životinja.
Zona zaštite
Austrijska vojska danas će započeti misiju pomoći u Amstettenu, uklanjati mrtve životinje te dekontaminirati kamione i kontejnere, javlja Euronews.
Oko pogođenih farmi u radijusu od tri kilometra uspostavljena je i zaštitna zona, a veterinari su dobili zadatak provjeriti 78 farmi unutar zone kako bi identificirali moguće slučajeve ptičje gripe.
Osim toga, uspostavljena je zona nadzora u radijusu od 10 kilometara, koja će ostati na snazi 30 dana.
Čak 25 okruga u Donjoj i Gornjoj Austriji, Štajerskoj, Salzburgu, Koruškoj i Gradišću svrstano je u područja značajno povećanog rizika.
U tim područjima farme s više od 50 životinja moraju držati stoku u zatvorenom prostoru.
– Već smo poduzeli mjere opreza u Donjoj Austriji. Već smo četiri četvrti označili kao rizična područja gdje vrijedi opća obveza držanja životinja u zatvorenom prostoru. Znam da federalno ministarstvo već razmatra mjere u tom smislu za još veće područje diljem saveznih država i da se one također provode – rekla je Susan Rosenkranz, savjetnica za rad, dobrobit životinja, zaštitu potrošača i zaštitu prirode u vladi Donja Austrija.
Povećan rizik od infekcije
Zbog povećanog rizika od zaraze, u cijeloj je Austriji zabranjeno hranjenje životinja na otvorenom, a kontakt peradi i divljih ptica mora se spriječiti mrežama ili krovovima.
Novi slučajevi ptičje gripe nedavno su otkriveni na četiri farme s oko 200.000 životinja u Gornjoj i Donjoj Austriji.
Broj oboljelih među divljim pticama također je u posljednje vrijeme porastao.
– Kako bi se suzbilo širenje, cijela je Austrija sada proglašena područjem s povećanim rizikom – objasnili su iz Ministarstva socijalne skrbi i zdravstva, koje je nadležno i za dobrobit životinja.
Vlasti još uvijek ne znaju kako je u Austriji izbila prva infekcija. Međutim, slučajevi su otkriveni kod divljih ptica i domaće peradi u rujnu, otprilike u isto vrijeme kada su katastrofalne poplave pogodile nekoliko područja Donje Austrije.
Zarazna virusna bolest
Ptičja gripa je vrlo zarazna virusna bolest koja se uglavnom javlja kod peradi i divljih ptica močvarica. Može biti visoko ili nisko patogen (HPAI/LPAI), ovisno o njegovoj sposobnosti da uzrokuje teške bolesti ili smrtnost kod domaćina.
HPAI je smrtonosan za domaću perad i može uništiti cijela jata u roku od nekoliko dana, dok sojevi LPAI obično uzrokuju malo ili nimalo znakova bolesti, prenosi Avaz.
Prijenos na ljude ostaje rijedak i ograničen na one koji su u bliskom kontaktu sa zaraženim životinjama i kontaminiranim prostorima.
Agencije EU-a, Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti i Europska agencija za sigurnost hrane, pozvale su u srpnju na povećani oprez, upozoravajući da, iako su se slučajevi ptičje gripe u Europi smanjili, prijetnja ostaje zbog migracije ptica nakon ljeta.
Vrisak.info