Koncert limene glazbe na Humcu koji se trebao održati u četvrtak, 8. svibnja 2025. godine je otkazan.
“S velikom tugom obavještavamo javnost da koncert zabavne glazbe, najavljen za četvrtak, 8. svibnja 2025. u Domu Sv. Ante na Humcu, neće biti održan.
Nažalost, jučer smo izgubili najdražeg člana naše glazbe, prijatelja i suputnika koji je godinama davao neizbrisiv doprinos našem radu. U znak poštovanja i žalosti, koncert se odgađa do daljnjega”, istaknuli su iz Limene glazbe Sv. Ante Humac
Limena glazba sv. Ante Humac jedna je od najstarijih limenih glazbi u BiH. Dugu tradiciju reskih zvukova koja seže do 1932. godine pokrenuo je franjevac fra Rudo Mikulić.
Prva glazbala kupljena su u češkoj tvornici Josepha Lidla u Brnu, a kupljena su dobrotvornim prihodima građana koji su duhom naslutjeli da daju obol budućoj tradiciji ovog kraja. U početku je kupljeno 21 glazbalo, a za sviranje se javilo sedamdesetak mladića.
Zbog raznih vanjskih neprilika i politika, rad Glazbe je kroz prošlost onemogućen, ali je ona prkosno uvijek našla put kako doprijeti do ljudi.
Prije nekoliko godina, zahvaljujući fra Dariju Dodigu i prof. kapelniku Jošku Sliškoviću, Glazba je ponovno dala ritam gradu. I na tome smo im zahvalni, navode organizatori.
Odjek limene glazbe neumitno je nostalgičan. Ta velika narodska limena duša nosi nas u toplija vremena koja smo možda sreli samo u snu, a u teškim vremenima u njoj pronalazimo tragove zajedništva i poleta. Kod nas je to dom ljudima različite dobi, učenicima, vrtlarima, mesarima, policajcima, profesorima, mjesto je to zaštićenog spokoja gdje zajedno pokušavamo stvoriti nešto lijepo, a pritom osloboditi duh svega osim glazbene podloge.
Ljubuški: Limena glazba Sv. Ante Humac najavljuje koncert zabavne glazbe
Vrisak.info