Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Danas počinje došašće, priprema kršćanskih vjernika za Božić

U došašću se svakog jutra služe mise zornice, puku omiljene rane mise, koje imaju pokornički značaj jer valja ustati vrlo rano da se stigne u crkvu.

Objavio Vrisak.info
28/11/2021
Danas počinje došašće, priprema kršćanskih vjernika za Božić

Danas počinje došašće ili advent, razdoblje u crkvenoj liturgijskoj godini pripreme kršćanskih vjernika za blagdan Božića, što je ujedno početak nove crkvene godine.

U došašću se svakog jutra služe mise zornice, puku omiljene rane mise, koje imaju pokornički značaj jer valja ustati vrlo rano da se stigne u crkvu. One predstavljaju oblik četverotjednoga trajnog odricanja od sna. Svoj početak imaju još u srednjem vijeku.

Četiri zapaljene svijeće na adventskom vijencu označavaju posljednju nedjelju došašća. U antičko doba vijenac je bio simbol pobjede pa je i adventski vijenac simbol borbe kršćanina protiv životnoga mraka. Ta je borba puna nade jer ukrašeni adventski vijenac označava pobjedu Krista Gospodina: Isusov Križ i Uskrsnuće.

Ideja adventskog vijenca izvorno je nastala u vrijeme došašća. Plete se od zimzelenih grančica, ali tako da nema početka ni kraja, što označuje vječnost. Bor i božikovina u vijencu simboliziraju besmrtnost, lovor označava pobjedu nad grijehom i patnjom, a cedar snagu i izlječenje od svih bolesti. To je vrijeme kada prevladavaju iščekivanje, nada, budnost i čežnja. Budnost je otvorenost očiju i srca, duboka svjesnost i nutarnju sabranost. Kršćani u došašću bdiju, da prepoznaju Boga, koji dolazi.

U zapadnom kršćanstvu došašće počinje četiri tjedna prije Božića. Najranije može početi 27. studenog, a najkasnije 3. prosinca. Završava 24. prosinca na Badnjak. U došašću prevladava ljubičasta boja u liturgiji, a na misama se čitaju prikladni biblijski tekstovi.

Došašće se slavi od 5. stoljeća

Slavljenje došašća počelo je u 5. stoljeću, kada je biskup Perpetuo iz Toursa započeo pripravu za Božić, počevši od blagdana sv. Martina 11. studenog. Nazvao je došašće pokorničkim vremenom, naredivši post u 3 dana svakog tjedna od 11. studenog do Božića. U 6. stoljeću, papa Grgur Veliki skratio je došašće na 4 tjedna, što se zadržalo do danas te je ukinuo dotadašnje suzdržavanje od mesa i mliječnih proizvoda za vrijeme došašća, makar se i danas razdoblje došašća gleda kao vrijeme suzdržavanja od velikih slavlja i gozba. Vrijeme došašća Rimske liturgije nije bilo pokorničko, nego slavljeničko, vrijeme radosti i priprema za Božić.

S vremenom je došašće postalo spoj pokorničkih sadržaja i radosti i iščekivanja. U prvome dijelu došašća (do 16. prosinca), vjernici se pripravljaju za slavni Kristov dolazak, kada će ujedno biti i sudnji dan, dok se u drugom dijelu (od 17. do 24. prosinca) pobliže pripremaju za Kristov rođendan, za dan kada je Sin Božji postao čovjekom. Kršćani vjeruju kako je ljudska povijest krenula tragičnim putem od prvih ljudi, koji su krenuli putem zla i otklona od Boga. Takvom čovjeku spasenje nije moglo doći od njega samoga ili od svijeta. Zbog toga je Bog intervenirao i došao je grješnom čovjeku obećavši mu spasenje i pobjedu nad zlom. Starozavjetno vrijeme bilo je vrijeme iščekivanja i to je bilo prvo došašće. Vjernici u vrijeme Staroga zavjeta čeznuli su za Bogom i spasenjem. U došašću, posebno se čitaju misna čitanja vezana za proroka Izaiju, sv. Ivana Krstitelja i Blaženu Djevicu Mariju. Izaija je prorok nade, tj. najveći prorok mesijanskih nada i iščekivanja. sv. Ivan Krstitelj preteča je Isusova dolaska i on priprema narod za Isusovo djelovanje te je poveznica između Staroga i Novoga Zavjeta. Marija je treća velika osoba vremena došašća. Ona je posljednja u nizu vjernika, koji su čeznuli za Božjim dolaskom i spasenjem te pravi primjer budnosti i uzor spremnosti za susret s Isusom.

U srcu došašća slavi se njen blagdan Bezgrešnog začeća. Hrvatske adventske pjesme imaju marijansko obilježje, pjevaju se i na zornicama. Neke od poznatijih su: “Padaj s neba”, “Zlatnih krila”, “O Marijo, ti sjajna zornice”, “Poslan bi anđeo Gabrijel”, “Ptičice lijepo pjevaju”, “Visom leteć ptice male”. U tim adventskim pjesmama izražava se radost skorom dolasku Božića i potiče se vjernike da se duhovno pripreme za blagdan Božića te se iskazuje se štovanje Blažene Djevice Marije. U tjednima prije Božića, vjernici se pripremaju za Isusov dolazak, slično kao što je sv. Ivan Krstitelj pripremao svoje sunarodnjake za Isusovo javno djelovanje.

U sklopu adventa obilježavaju se i pojedini blagdani – Sveta Barbara, Bezgrješno začeće Blažene Djevice Marije, Sveti Nikola, Djetinjci, materice i očići, Dan svetog Tome i Badnjak – koji u hrvatsjoj tradiciji imaju bogatu lepezu narodnih i vjerskih običaja.

Vrisak.info

Tags: adventizdvojeno

Povezane objave

Oblačno uz padavine, zatim zahlađenje: Od utorka naglo zatopljenje
Magazin

Velika promjena vremena: Danas prijete pljuskovi, grmljavina i olujni vjetar

Sin Halida Bešlića potresnom se objavom oprostio od majke
Magazin

Sin Halida Bešlića potresnom se objavom oprostio od majke

Zbogom odlascima u urede: Digitalna platforma postaje jedini način evidencije gostiju u HNŽ-u
Magazin

Neum i ove godine među najjeftinijim destinacijama na Jadranu

Široki Brijeg: Edukacijom djelatnika Gimnazije fra Dominika Mandića završen ciklus obuka iz prve pomoći

Široki Brijeg: Edukacijom djelatnika Gimnazije fra Dominika Mandića završen ciklus obuka iz prve pomoći

Završena prva obuka mentora za praktičnu nastavu učenika strukovnih škola

Završena prva obuka mentora za praktičnu nastavu učenika strukovnih škola

Policija u Ljubuškom opet zaplijenila drogu, ovaj put speed

Zaplijena kokaina u Grudama kod vozača motocikla

Mostar: Zbog tehničkih problema na deponiji otežan odvoz otpada

Mostar: Zbog tehničkih problema na deponiji otežan odvoz otpada

Igor Štimac: Moramo ozbiljno razgovarati – u neiskrenom odnosu neću sudjelovati

Igor Štimac: Moramo ozbiljno razgovarati – u neiskrenom odnosu neću sudjelovati

Strava u Hrvatskoj: Kobila udarila i na licu mjesta ubila veterinarskog djelatnika

Strava u Hrvatskoj: Kobila udarila i na licu mjesta ubila veterinarskog djelatnika

Središnje izborno povjerenstvo BiH pokreće najveću izbornu reformu

Objavio SIP BiH: Dvije političke stranke ostale bez ovjere za sudjelovanje na općim izborima

Od ideje do realizacije: Posuški srednjoškolci napravili dnevni boravak u školi

Od ideje do realizacije: Posuški srednjoškolci napravili dnevni boravak u školi

U Grudama održan sastanak predstavnika federalne i županijskih uprava civilne zaštite

U Grudama održan sastanak predstavnika federalne i županijskih uprava civilne zaštite

Foto: Grad Široki Brijeg

Široki Brijeg: Uskoro nove stepenaste tribine i moderniji prostor u Kinu Borak

Jutro oblačno, a kasnije kiša u Hercegovini, na planinama snijeg

Zbog očekivanoga nevremena izdano narančasto upozorenje za cjelokupnu BiH

Dijabetes može tiho oštetiti vid: Simptomi koje ne smijete ignorirati

Dijabetes može tiho oštetiti vid: Simptomi koje ne smijete ignorirati

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.