Poznata po svojim antioksidativnim i protuupalnim svojstvima, kava se već dugo ističe kao napitak s brojnim zdravstvenim koristima. Svaka šalica sadrži tisuće spojeva koji poboljšavaju mentalnu budnost, smanjuju upale, podržavaju zdravlje srca i čak ublažavaju bol nakon vježbanja. Nedavna studija objavljena u časopisu Nature Microbiology otkriva još jednu korist kave – ona potiče rast korisnih crijevnih bakterija, prenosi Food and wine.
Što su otkrili istraživači?
U ovoj studiji, znanstvenici su analizirali uzorke stolice 22.867 sudionika kako bi razumjeli utjecaj kave na crijevne bakterije. Sudionici su podijeljeni u tri skupine:
“Nikad” – oni koji piju manje od tri šalice mjesečno,
Umjereni konzumenti – oni koji piju najmanje tri šalice mjesečno, ali manje od tri dnevno,
“Veliki konzumenti” – oni koji piju tri ili više šalica dnevno.
Rezultati su pokazali da ljubitelji kave imaju visoke razine jedne specifične bakterijske vrste, L. asaccharolyticus. To sugerira da konzumacija kave može imati pozitivan učinak na crijeva potičući rast korisnih bakterija – sjajna vijest za sve koji uživaju u ovom napitku.
Zašto je zdravlje crijeva važno?
“Čini se da je crijevna mikrobiota puno važnija nego što smo ikada mislili”, kaže dr. Michael Caplan, klinički profesor na Sveučilištu u Chicagu i glavni znanstveni direktor tvrtke Endeavor Health. Objašnjava da su korisne bakterije u crijevima ključne za naše opće zdravlje te da je raznolik mikrobiom od presudne važnosti.
Zdrava crijeva mogu pomoći u prevenciji proljeva uzrokovanog putovanjem, proljeva izazvanog antibioticima, a mogu igrati i ulogu u regulaciji tjelesne težine, zdravlju srca i čak ishodima liječenja raka kemoterapijom.
Naša crijeva također sadrže većinu imunoloških stanica, što ih čini vitalnima za očuvanje jakog imuniteta. Osim toga, zdrava crijeva poboljšavaju probavu, smanjuju upale i čak utječu na naše misli i raspoloženje – otuda i izraz “instinktivni osjećaj” ili “crijevni osjećaj”.
Kako kava potiče rast korisnih bakterija?
Dr. Caplan ističe da nije samo kofein zaslužan za ovaj učinak, jer čak i beskofeinska kava ima pozitivan utjecaj na crijeva. Ključni sastojci su vjerojatno polifenoli, uključujući klorogensku i kininsku kiselinu, koji pomažu u rastu korisnih bakterija. Znanost sugerira da polifenoli djeluju poput prebiotika, hraneći i potičući razvoj dobrih bakterija u crijevima.
Postoje li ograničenja studije?
Kao i kod svakog novog otkrića, potrebna su dodatna istraživanja, posebno u vezi s bakterijom L. asaccharolyticus. Ova bakterijska vrsta identificirana je tek u posljednjih pet godina, tako da još uvijek ne razumijemo u potpunosti njezin doprinos zdravlju. Može li smanjiti smrtnost ili poboljšati zdravlje srca i spriječiti rak? To su pitanja na koja znanstvenici tek trebaju pronaći odgovore.
Koliko kave je potrebno za ove dobrobiti?
“Vrlo je sigurno piti jednu do dvije šalice kave dnevno, što bi bilo dovoljno da potaknete razvoj zdrave crijevne flore i poboljšate dugoročno zdravlje”, kaže dr. Caplan. Ovo je u skladu s preporukama FDA-e, koja preporučuje unos kofeina do 400 mg dnevno (otprilike četiri šalice kuhane kave).
Dobra vijest za one koji vole dodati malo mlijeka ili šećera u kavu – studija je pokazala da ti dodaci ne umanjuju pozitivne učinke na crijevno zdravlje.
Ovo istraživanje donosi sjajne vijesti za ljubitelje kave – sada imamo još jedan razlog da uživamo u ovom napitku! No, ne zaboravite i druge namirnice koje podržavaju zdravlje crijeva, poput jogurta, kefira, fermentiranih namirnica poput kiselog kupusa.
Vrisak.info