Laganjem se djeca počinju služiti u ranom djetinjstvu, a s godinama to ponašanje može, ali i ne mora postati sve češće. Jedan od najčešćih razloga zašto djeca lažu roditeljima vezan je uz školske ocjene.
Bez obzira na to koliko roditelji nastoje stvoriti otvorenu i podržavajuću atmosferu u kojoj dijete može biti iskreno, mnogi se mladi ljudi odlučuju prikriti stvarno stanje svojih ocjena.
Iako se čini da je razlog najčešće strah od kazne ili neodobravanja, stručnjaci za roditeljstvo i psihologiju ukazuju na nekoliko dubljih razloga zbog kojih djeca odlučuju lagati o svojim školskim rezultatima.
Strah od razočaranja roditelja
Jedan od najčešćih razloga zašto djeca lažu o ocjenama jest strah od razočaranja roditelja. Djeca, osobito tijekom adolescencije, osjećaju veliki pritisak da zadovolje visoka očekivanja svojih roditelja, učitelja ili društva.
Ako roditelji postavljaju visoke ciljeve ili izražavaju nezadovoljstvo zbog slabijih ocjena, dijete može osjetiti strah da neće ispuniti očekivanja. U tom slučaju, dijete može odlučiti sakriti stvarne ocjene kako bi izbjeglo kritiku ili razočaranje.
Umjesto da se fokusirate na kazne, stvorite otvoren prostor u kojem dijete osjeća da može slobodno razgovarati o svojim problemima u školi. Ohrabrite ga da dijeli svoje neuspjehe i uspjehe kako biste zajedno pronašli rješenja i naučili iz pogrešaka.
Strah od gubitka samopouzdanja
Drugi razlog zašto djeca lažu o ocjenama je strah da će izgubiti samopouzdanje. Mnoge škole i obitelji povezuju akademski uspjeh s djetetovom vrijednošću i sposobnostima, piše Index.hr.
Ako dijete ima loše ocjene, može osjetiti da će ga drugi smatrati manje vrijednim, pa radije odabire laganje nego suočavanje s mogućim posljedicama. Ovaj problem često proizlazi iz toga što djeca ne shvaćaju da njihova vrijednost nije povezana s rezultatima koje postižu u školi.
Djeca koja doživljavaju emocionalne ili socijalne pritiske da postignu visoke ocjene često osjećaju da su nesposobna ili manje vrijedna ako ne uspiju zadovoljiti očekivanja. Kao roditelji, razvijajte djetetovo samopouzdanje kroz pohvale za trud, a ne samo za rezultate. Podsjetite dijete da je važno biti uporan i učiti iz neuspjeha, a ne da se cijela vrijednost temelji na ispitima i ocjenama.
Pritisak vršnjaka i konkurencija u školi
S obzirom na društvene pritiske koji dolaze od vršnjaka, djeca mogu osjećati potrebu da svojim prijateljima pokažu “savršene” rezultate, kako bi se uklopili u grupu, ili potpuno suprotno, imaju loše ocjene jer ih imaju i druga djeca.
U mnogim školama postoji jaka konkurencija među učenicima, a djeca su svjesna da loše ocjene mogu dovesti do isključenosti ili ismijavanja od strane vršnjaka. U takvom okruženju, laganje o ocjenama postaje način kako bi se dijete zaštitilo od negativnih komentara ili ismijavanja.
Prema istraživanjima psihologa, socijalna uspješnost postala je važna komponenta adolescencije. Pomoć u razvoju socijalnih vještina i jačanje osjećaja samosvijesti ključni su za smanjenje ovih pritisaka.
Podržite dijete u stvaranju zdravih prijateljskih odnosa i objasnite mu da je važno ne uspoređivati se s drugima, već se fokusirati na vlastiti napredak.
Vrisak.info