Masnoće oko struka povezane su s većim rizikom od prerane smrti i problema s pokretljivošću, otkriva novo talijansko istraživanje.
Znanstvenici su došli do novih saznanja koja bi mogla pomoći u otkrivanju tajne o tome koliko dugo ćemo živjeti te postoje li znakovi koji bi mogli ukazivati na ozbiljne zdravstvene probleme.
Iako nitko nema kristalnu kuglu kojom može točno predvidjeti očekivani životni vijek, postoje istraživanja koja daju vrijedne smjernice, piše UNILAD.
Talijanski znanstvenici su kroz šestogodišnje istraživanje u kojem je sudjelovalo više od 10.000 odraslih otkrili da ljudi koji imaju više masnog tkiva oko struka imaju veće poteškoće s kretanjem u starijoj dobi, a i veći rizik od prerane smrti.
Važno je napomenuti da se rizik ne temelji isključivo na ukupnoj tjelesnoj težini, već na rasporedu masnog tkiva, točnije konkretnim mjestima na kojima se masnoće nalaze.
Ustanovljeno je da osobe čiji je opseg struka značajno veći u odnosu na bokove imaju 28 posto veću vjerojatnost da će u budućnosti imati problema s pokretljivošću.
‘Ovo može pomoći u prepoznavanju osoba koje su u riziku i prije nego što se pojave ozbiljniji problemi’, rekla je voditeljica istraživanja, dr. Elena Levati.
Sudionici su dali podatke o svom struku i bokovima, ispunili upitnik i podvrgnuli se laboratorijskim analizama, uključujući razinu kolesterola i glukoze.
Rezultati su bili zabrinjavajući: čak 71 posto muškaraca i 53 posto žena imalo je opasne omjere struka u odnosu na visinu. Kod omjera struka i bokova, brojke su bile nešto niže, ali i dalje zabrinjavajuće – 61 posto muškaraca i 39 posto žena imalo je rizične vrijednosti.
Stručnjaci upozoravaju da višak abdominalne masnoće može utjecati na ravnotežu, izdržljivost, ali i na rad srca i pluća tijekom fizičke aktivnosti.
Ipak, znanstvenici ističu kako su potrebna dodatna istraživanja kako bi se rezultati potvrdili.
‘Nalazi ovog izvješća imaju određena ograničenja. Prije svega, riječ je o presjeku podataka koji daje uvid u trenutačno stanje, ali ne može dokazati uzročno-posljedičnu vezu. Također, korišteni kriteriji ne uzimaju u obzir razlike u dobi i etničkoj pripadnosti’, stoji u zaključku istraživačkog tima.
Unatoč ograničenjima, studija je važan korak u prepoznavanju rizičnih čimbenika za zdravlje i dugovječnost.
Vrisak.info