Demencija je progresivno neurološko stanje koje utječe na pamćenje, razmišljanje, ponašanje i svakodnevno funkcioniranje, a s vremenom značajno mijenja kvalitetu života oboljele osobe i njezine obitelji.
Promjene raspoloženja i ponašanja koje često pripisujemo stresu ili starenju ponekad mogu biti rani znakovi demencije, upozorava neurolog dr. Tim Rittman.
Iako većina ljudi demenciju povezuje s gubitkom pamćenja, stručnjaci ističu da se prvi simptomi mogu pojaviti na mnogo suptilnijim razinama.
Niska razina raspoloženja, tjeskoba i osjećaj nelagode bez jasnog razloga često su među prvim znakovima kognitivnog propadanja, navodi dr. Rittman.
Ovi simptomi mogu utjecati na svakodnevno funkcioniranje i odnose s drugima, a važno ih je prepoznati na vrijeme jer se rano liječenje povezuje s boljim ishodima. Iako sami po sebi ne moraju značiti demenciju, ako se javljaju uz probleme s pamćenjem ili zbunjenost, preporučuje se savjetovanje s liječnikom, piše Surrey Live.
Prema podacima NHS-a, rani znakovi demencije uključuju:
- Zaboravnost
- Poteškoće s koncentracijom
- Probleme s obavljanjem svakodnevnih zadataka
- Zbunjenost u vezi s vremenom i mjestom
- Promjene u ponašanju i raspoloženju
- Teškoće u komunikaciji, poput traženja pravih riječi
- Prepoznavanje simptoma na vrijeme omogućuje pravovremenu procjenu i pristup terapiji i podršci koji mogu poboljšati kvalitetu života.
Vrisak.info