Iako su kreme za sunčanje neizostavan dio zaštite kože od štetnog UV zračenja, njihova sigurnost i učinkovitost često su predmet rasprava.
Sumnje oko njihova korištenja dodatno su pojačane nakon otkrića kancerogene tvari benzena u nekim proizvodima 2021. godine te zahtjeva američke FDA za dodatnim istraživanjima dvanaest uobičajenih sastojaka krema za sunčanje.
Unatoč tome, znanstvena istraživanja jasno potvrđuju povezanost između izlaganja suncu i raka kože. Ultraviolettno zračenje, posebice UVB zrake, glavni su uzročnici bazalnih i skvamoznih karcinoma kože, kao i melanoma, posebno kod osoba svjetlije puti.
Stručnjaci upozoravaju da je dugotrajno izlaganje suncu bez odgovarajuće zaštite jedan od najvećih rizika za razvoj ozbiljnih kožnih oboljenja.
Kod izbora kreme za sunčanje, važno je razlikovati dvije glavne vrste: mineralne i kemijske. Mineralne kreme, koje sadrže titanij i cink, stvaraju fizičku barijeru na površini kože, reflektirajući UV zrake i sprečavajući njihovo prodiranje.
Kemijske kreme, s druge strane, apsorbiraju UV zračenje i pretvaraju ga u toplinsku energiju, koja se zatim raspršuje iz tijela.
Dok se mineralne kreme često preporučuju zbog sigurnijeg sastava, kemijske su predmet dodatnih istraživanja zbog mogućih štetnih učinaka pojedinih aktivnih sastojaka.
Unatoč raspravama o sigurnosti pojedinih sastojaka, stručnjaci naglašavaju da je redovita upotreba bilo koje vrste zaštite neophodna za očuvanje zdravlja kože.
Osim pravilne primjene kreme za sunčanje, preporučuje se i nošenje zaštitne odjeće, šešira i sunčanih naočala te izbjegavanje izlaganja suncu tijekom najjačeg UV zračenja, između 10 i 16 sati.
Na kraju, iako se istraživanja o sigurnosti krema za sunčanje nastavljaju, njihova uloga u prevenciji raka kože ostaje neupitna.
Pravilnim odabirom i korištenjem krema za sunčanje možemo značajno smanjiti rizik od oštećenja kože te dugoročno očuvati njezino zdravlje.
Vrisak.info