Postoje određeni lijekovi za koje je poznato da mogu uzrokovati debljanje, ali to ne znači da će svatko tko ih uzima nužno dobiti na težini. “Ako znate da lijek koji uzimate može izazvati debljanje, možete poduzeti određene mjere kako biste to spriječili”, kaže dr. Prudence Hall, ginekologinja iz Centra Hall u Santa Monici.
Dr. Shilpi Agarwal, obiteljska liječnica iz Washingtona DC, preporučuje pacijentima da zabilježe svoju težinu prije početka terapije i ponovno nakon dva tjedna. “Mnogi ljudi ne primijete da dobivaju na težini dok ne bude prekasno. Ako primijetite promjene, prije nego što napravite bilo kakve promjene u terapiji, važno je konzultirati se s liječnikom”, naglašava dr. Rekha Kumar, docentica medicine na Medicinskom fakultetu Weill Cornell.
Stručnjaci ističu kako je u nekim slučajevima dobro konzultirati liječnike specijalizirane za debljinu, jer oni mogu ponuditi rješenja utemeljena na razumijevanju mehanizama djelovanja pojedinih lijekova.
Lijekovi koji mogu uzrokovati debljanje i što poduzeti
Steroidi
Lijekovi na bazi steroida često se propisuju za liječenje kožnih bolesti, artritisa i problema s krvi. “Oni brzo ublažavaju tegobe, ali mogu izazvati nuspojave poput povećanog apetita, nesanice i zadržavanja vode”, kaže dr. Hall. Dugotrajna uporaba steroida, poput prednizona, povećava rizik od debljanja kod 75 % pacijenata.
Što učiniti: Zatražite od liječnika da vam odredi najnižu učinkovitu dozu i nastojte održavati dobar ritam spavanja, jer nedostatak sna može dodatno potaknuti debljanje.
Antidepresivi
Selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SSRI), poput Prozaca, Zolofta i Paxila, povezani su s povećanjem težine. “Oni mogu povećati žudnju za ugljikohidratima, što može rezultirati unosom viška kalorija”, objašnjava dr. Agarwal.
Što učiniti: Razgovarajte s liječnikom o opcijama koje manje utječu na apetit i kontrolu tjelesne težine.
Antipsihotici
Gotovo svi antipsihotički lijekovi, uključujući olanzapin, klozapin i risperidon, uzrokuju povećanje težine, pokazuje istraživanje iz 2017. objavljeno u časopisu Neuropsychiatric Disease and Treatment. Promjene u težini mogu se pojaviti brzo i nastaviti dugoročno.
Što učiniti: Ako primijetite povećanje težine od 5 % unutar mjesec dana, razgovarajte s liječnikom o alternativama. Također, psihoterapija i nutricionističko savjetovanje mogu pomoći u prevenciji daljnjeg debljanja.
Kontracepcijske pilule
Depo-Provera, injekcijski kontraceptiv, poznat je po povećanju apetita, što može dovesti do debljanja.
Što učiniti: Konzultirajte ginekologa o alternativama s nižom dozom hormona ili nehormonalnim opcijama poput spirale.
Beta blokatori i blokatori receptora angiotenzina
Lijekovi za krvni tlak i zatajenje srca, poput losartana i valsartana, mogu usporiti metabolizam i uzrokovati dobitak od 5-7 kg.
Što učiniti: Budući da su alternativne terapije često ograničene, važno je pridržavati se zdravih životnih navika kako bi se spriječilo neželjeno debljanje.
Lijekovi za prevenciju migrene
Određeni antidepresivi i lijekovi protiv epilepsije koriste se za prevenciju migrene, ali također mogu dovesti do povećanja tjelesne mase.
Što učiniti: Ako uzimate ove lijekove svakodnevno, razgovarajte s liječnikom o mogućnosti povremene terapije i pokušajte identificirati i izbjeći okidače migrene.
Antihistaminici
Lijekovi za alergije mogu potaknuti debljanje, osobito kod žena. “Blokiranje histamina može povećati osjećaj gladi”, kaže dr. Agarwal.
Što učiniti: Ako su vam potrebni svakodnevni antihistaminici, razmotrite alternativne oblike liječenja poput kapi za nos ili imunoterapije.
Lijekovi za dijabetes
Inzulin, pioglitazon i glipizid mogu povećati tjelesnu težinu, što je očekivana nuspojava jer omogućuju bolje skladištenje glukoze u tijelu.
Što učiniti: Ključ je u zdravoj prehrani i redovitoj tjelovježbi. Ako se problem nastavi, konzultirajte se s liječnikom o promjeni terapije.
Iako određeni lijekovi mogu uzrokovati debljanje, postoji mnogo načina da se taj učinak minimizira. Prvi korak je svijest o mogućim nuspojavama, a drugi aktivno sudjelovanje u donošenju odluka o vlastitom zdravlju u suradnji s liječnikom. Ravnoteža između pravilne terapije i zdravog načina života ključna je za očuvanje zdravlja i tjelesne forme.
Vrisak.info