“Sjedenje je novo pušenje” upozoravaju stručnjaci portala My Unbounded Life. Riječ je o navici koju mnogi nesvjesno prakticiraju svakodnevno, a koja, prema riječima stručnjaka, dugoročno može ozbiljno narušiti zdravlje.
Radi se o pretjeranom sjedenju, fenomenu koji posebno pogađa ljude koji rade uredske poslove.
Prema istraživanju Workplace Insighta, čak 81 posto uredskih radnika provede između četiri i devet sati dnevno sjedeći za radnim stolom.
“Sjedenje je postalo norma, a istraživanja pokazuju da je dugotrajno sjedenje povezano s ozbiljnim zdravstvenim rizicima. Među njima su srčane bolesti, pretilost, pa čak i neke vrste raka”, upozorili su, a prenosi portal LadBible.
Dr. James A. Levine iz klinike Mayo ističe da svaka sat vremena provedenih sjedeći može skratiti život za čak dva sata.
“Sjedenje je opasnije od pušenja, ubija više ljudi nego HIV i rizičnije je od skoka s padobranom”, izjavio je dr. Levine.
Zašto tijelo ne podnosi previše sjedenja?
Prema San Diego Medical Centeru, ljudsko tijelo nije građeno za dugotrajno sjedenje.
“Tijelo najbolje funkcionira kada veći dio dana provodimo stojeći ili u pokretu”, navode stručnjaci. Hodanje i stajanje potiču cirkulaciju, poboljšavaju probavu i omogućuju bolju razgradnju nutrijenata.
S druge strane, dugotrajno sjedenje opterećuje vrat i donji dio leđa, koji nisu prilagođeni da dugo nose težinu tijela u sjedećem položaju.
Također, usporava se razgradnja masti i šećera, što može dovesti do metaboličkih problema. Nedovoljno kretanja može utjecati i na kvalitetu sna, jer tijelo ne dobiva dovoljno vremena za regeneraciju. Loš san, pak, dodatno smanjuje motivaciju za kretanje i doprinosi začaranom krugu.
Istraživanja su pokazala da sjedilački način života povećava rizik od pretilosti i metaboličkog sindroma, što uključuje povišen krvni tlak, šećer u krvi, kolesterol i tjelesnu masu.
Tri jednostavna načina kako više stajati tijekom dana:
- Koristite stol za rad u stojećem položaju ili pokretnoj traci
- Uključite stajanje u svoju svakodnevnu rutinu
- Ne zaboravite ustajati i kod kuće
Stručnjaci preporučuju da ustajete svakih 30 minuta, redovito se istežete i uključite kratke šetnje u svoju dnevnu rutinu – jer male promjene čine veliku razliku kad je riječ o dugoročnom zdravlju.
Vrisak.info