Financijski pritisak ima najdublji negativni utjecaj na fizičko i mentalno zdravlje pojedinca brže potiče proces starenja, pogoršava biološke pokazatelje zdravlja i djeluje snažnije na psihu nego tuga zbog razvoda, teške bolesti ili smrti bliske osobe.
Tako glasi zaključak velike britanske studije koju su proveli znanstvenici s londonskog University Collegea (UCL) i Kings Collegea.
U istraživanju je sudjelovalo gotovo 5000 osoba starijih od 50 godina, a poseban naglasak bio je na analizi kako dugotrajni stres različitih uzroka utječe na zdravlje u zreloj životnoj dobi. Znanstvenici ističu kako je riječ o prvoj studiji ovakvog tipa koja povezuje kronične izvore stresa s mjerljivim pokazateljima zdravstvenog stanja u starijoj populaciji.
Najštetniji među stresorima
Od šest najčešćih životnih stresnih okolnosti koje su istražene – financijski problemi, briga za teško bolesnu ili osobu s invaliditetom, vlastiti invaliditet, ozbiljna bolest, smrt bliske osobe i razvod – upravo su novčane poteškoće bile povezane s najnepovoljnijim zdravstvenim ishodima.
Promjene u biomarkerima
Analizirani su ključni biomarkeri u krvi:
- Kortizol, hormon stresa
- C-reaktivni protein (CRP), indikator upalnih procesa
- Fibrinogen, koji je povezan sa zgrušavanjem krvi i upalama
- IGF-1 (inzulinu sličan faktor rasta 1), povezan s procesom starenja i dugovječnosti
Otkriveno je da su sudionici koji su prijavili isključivo financijski stres imali 60% veću vjerojatnost da će u roku od četiri godine razviti visokorizični zdravstveni profil. Svaki dodatni stresni događaj – poput razvoda – povećavao je taj rizik za još 19 posto.
Utjecaj na imunološki, živčani i hormonalni sustav
Financijske brige, ističu znanstvenici, ostavljaju dugoročan trag na funkcioniranje imunološkog sustava, živčane ravnoteže i hormonalnih procesa, što može imati ozbiljne posljedice na opće zdravlje i kvalitetu života. Studija je dodatno potvrdila i da ovakvi stresori ubrzavaju biološko starenje, neovisno o kronološkoj dobi.
Vrisak.info