Ova frapantna informacija navodi se u istraživanju koje su na teritoriju BiH proveli Ured UNICEF-a i Regulatorna agencija za komunikacije, a iako je riječ samo o određenom broju anketiranih (obično nekoliko stotina ili tisuća), podatak ni u kojem slučaju ne može biti zanemaren.
U eri Instagrama, TikToka, Snapchata i drugih društvenih mreža, koje su dostupne svima koji imaju pametne uređaje, opasnost vreba na svakom uglu, posebno ako se uzme u obzir da one gotovo pa nemaju starosnu granicu za pristup, piše Večernji.
Koliko opada dobna granica djece koja koriste društvene mreže, pokazuje i činjenica da ih koriste i šestogodišnjaci. – Nedavno je kći koja je prvi razred osnovne škole došla iz produženog boravka i pitala kad ćemo se mi snimati za TikTok. U nevjerici sam je pitala otkud joj takva ideja. Kazala je kako joj je djevojčica u produženom pričala kako se ona sa svojom mamom snima za Tik Tok i kako je to super – u nevjerici nam priča mama iz Mostara.
Ističe kako je sve to postalo nevjerojatno i kako loše utječe na mališane. – Naravno da sam joj rekla da se neće snimati za TikTok te da je premala za korištenje takvih stvari – dodaje. Da je dobna granica djece na društvenim mrežama sve niža, potvrdili su nedavno i iz MUP-a RS-a.
Ni roditelji ni djeca u RS-u nisu dovoljno upoznati o digitalnom nasilju, a društvene mreže koriste i šestogodišnjaci, rekao je načelnik Odjela za visokotehnološki kriminal u Upravi kriminalističke policije Ministarstva unutarnjih poslova Olivije Zimonja.
On je naveo da djeca u vrlo ranoj dobi koriste mobilne telefone, dok mališani od šest, sedam ili osam godina koriste različite aplikacije, društvene mreže i igraju igrice koje nisu prilagođene njihovoj dobi. Prije predavanja o digitalnom nasilju, koje su predstavnici MUP-a nedavno organizirali za učenike petih razreda jedne banjolučke osnovne škole, Zimonja je naveo kako se bilježi blagi porast prijava ovakvog nasilja. – Radimo s djecom kako bismo ih upoznali o tome koji sadržaj nije prilagođen njihovoj dobi, koje su posljedice ako ga gledaju, što se može dogoditi ako se neovlašteno dijeli videomaterijal, fotografije i slično – rekao je Zimonja novinarima.
On je naglasio da se roditelji i djeca trebaju informirati kako koristiti mobilne telefone, koje aplikacije, na kojim stranicama je sadržaj neprimjeren djeci određene dobi jer promovira govor mržnje, nasilje, upotrebu oružja, drogu i slično.
Osim informacija, Zimonjić kaže da se sugeriraju i tehnički vidovi zaštite, kojima roditelj ima mogućnost nadzora nad djecom u virtualnom svijetu.
Djeca u BiH već u vrtićkoj dobi previše vremena provode pred ekranima, velik broj njih prvi susret s mobitelima ima u prvim godinama života. Prema istraživanju organizacije “Save the Children”, u BiH djeca i mladi dvije trećine vremena provode online, a 9 od 10 djece ima profil na nekoj od društvenih mreža. Uvjerljivo najviše djece dobi od 7 do 18 godina (93%) za pristup internetu koristi pametni telefon. Slijedi tablet, koji za pristupanje internetu češće koriste djeca od 7 do 10 godina nego starija djeca.
Zaobilaze zakon
Djeca školske dobi vjerojatno su već opsjednuta Instagramom, TikTokom i drugim društvenim medijima. No, roditelji su im morali objasniti i kako se ponašati na tim platformama.
Djeca koja navršavaju 13 godina službeno ulaze u kategoriju tinejdžera, a to je ujedno dobna granica kada tehnički smiju koristiti račune na društvenim mrežama poput Instagrama. Pojedini liječnici smatraju kako je i to prerano. Ističu kako znaju da je teško držati djecu podalje od društvenih medija zbog njihove popularnosti, no predlaže roditeljima da odgode djeci boravak na tim medijima do kasnijih tinejdžerskih godina. Ipak, djeca će ionako pronaći način za pristup društvenim medijima bez obzira na roditeljske zabrane.
Broj djece mlađe od 13 godina koja koriste lažne rođendane i adresu e-pošte roditelja za stvaranje računa na popularnim društvenim mrežama, bez obzira na to imaju li dopuštenje ili ne, zastrašujući je.
Prema istraživanju iz 2022. Ofcom1, regulatora za komunikacijske usluge u Ujedinjenom Kraljevstvu, 33 posto roditelja djece u dobi od pet do sedam godina izjavilo je da njihovo dijete ima barem jedan račun na društvenim mrežama. Oko 60 posto djece u dobi od 8 do 11 godina imalo je otvoreni račun. To znači da, umjesto o lopti i igri, razgovori tijekom školskog odmora među djecom četvrtog razreda osnovne škole svode se na to tko je što prethodnu noć objavio na Instagramu ili TikToku.
Zvuči zastrašujuće.
Vrisak.info