Laganje kod djece nije toliko rijetko. Djeca svih dobi često lažu kako bi dobila što žele ili kako ne bi bila kažnjavana.
Važno je s djetetom razgovarati, shvatiti zašto to radi i objasniti mu da je uvijek bolje govoriti istinu. S druge strane, najgore je djetetu reći da je “lažljivac”, jer onda možda više nikada neće iskreno govoriti, javlja WebMD.
Djeca lažu iz različitih razloga, a na roditelju je da im objasni zašto to nije dobro. Prvo je važno prepoznati da se radi o laži, a potom s djecom smireno razgovarati.
Zašto djeca lažu?
Djeca najčešće lažu da bi dobila što žele ili da bi izbjegla kaznu, ako su napravila nešto loše. Osim toga, razlog laganja može biti i testiranje – žele vidjeti kako će njihova izmišljena priča proći kod roditelja, ili žele da njihove priče zvuče zanimljivije.
Laganje je normalna pojava kod djece od tri do osam godina, ali može ukazivati i na dublje probleme i potrebu za ozbiljnim razgovorom.
Neka djeca ponekad lažu automatski – bez razmišljanja – ili čak zbog lažnih sjećanja, uvjerena da govore istinu. Nekada se laganje pojavi iznenada: dijete koje je ranije bilo iskreno odjednom stalno izmišlja, piše Sanford Health.
Djeca, dakle, lažu iz više razloga:
- izbjegavanje kazne
- uljepšavanje stvarnosti
- eksperimentiranje
- nesvjesna laž
Što roditelji trebaju napraviti kada djeca lažu?
Prije svega, važno je prepoznati da se radi o laži i procijeniti koliko je ta laž ozbiljna. Obavezno je razgovarati s djetetom, ali ne i kažnjavati ga strogo, jer to može izazvati još gore ponašanje i češće laganje.
Potrebno je mirno i strpljivo objasniti zašto laganje nije dobro.
Kod manje djece korisno je koristiti konkretne primjere i pokazati dokaze koji upućuju na neistinu, uz objašnjenje da se istina uvijek na kraju otkrije. Jednako je važno da roditelji sami ne lažu, jer djeca najviše uče ponašanjem svojih roditelja.
Ako dijete stalno laže i nema prijatelje, moguće je da se osjeća usamljeno, a tada je važno posavjetovati se sa stručnjakom.
Djeca svih dobi ponekad lažu. Uloga roditelja je da to prepoznaju, pristupe smireno i objasne zašto iskrenost ima dugoročnu vrijednost. Stroga kazna može samo pogoršati stvari i dovesti do još više laganja, pa se preporučuje razumijevanje i komunikacija.
Vrisak.info