Već tradicionalno 15. kolovoza općina Posušje slavi svoj i Dan župe te je to ujedno i prilika za rekapitulaciju svega što se radilo u proteklih godinu dana. Tim su povodom kolege Večernjeg lista BiH razgovarale s načelnikom Antom Begićem o projektima koji su realizirani na području općine od prošle svečane sjednice Općinskog vijeća, a kojih nije malo s obzirom na to da Općina kontinuirano ulaže u obrazovanje, mlade, gospodarstvo, infrastrukturu, sport i kulturu.
Posušje je jedna od najmlađih općina u BiH po strukturi stanovnika. Kako pomažete djeci i mladima?
Kroz proračunska sredstva predvidjeli smo jednokratne pomoći za obitelji s novorođenim trećim i svakim sljedećim djetetom u iznosu od 500 odnosno 1000 KM. U prošloj godini izdvojeno je 49.500 KM, a mjerom su obuhvaćene 63 obitelji. Zanimljivo je navesti podatak kako se u odnosu na godinu prije povećao broj korisnika po ovoj osnovi. Riječ je o 12 obitelji više. Također, sufinanciramo pohađanje privatnih vrtića. U 2023. godini iz proračuna Općine Posušje za subvencije vrtića u privatnom vlasništvu izdvojeno je 30.000 konvertibilnih maraka, dok je prethodnih godina taj iznos bio 6000 KM. Riječ je o povećanju od pet puta. I dalje ćemo u skladu sa svojim mogućnostima težiti poboljšanju standarda sustava predškolskog odgoja kako u javnom tako i u privatnim vrtićima, uz pronalazak adekvatnih i dugoročno održivih rješenja. Tako mogu najaviti kako ćemo u sljedećoj godinu završiti drugo krilo u vrtiću “Bajka”, čime će se povećati kapacitet prijama djece u vrtić. Budućnost naše općine temelji se na mladim i obrazovanim ljudima, pa smo tako i ove godine 37 studenata stipendirali s po 150 KM mjesečno. Isto tako svake godine kroz Općinu prođu brojne generacije pripravnika koji u godinu dana stječu praktična znanja i vještine. Vrednujemo uspjehe naših studenata, učenike generacije srednjih i osnovnih škola. Najmlađim školarcima s područja općine financiramo besplatne bilježnice i školski pribor. Osigurali smo besplatan prijevoz učenika uz sufinanciranje naše Vlade ZHŽ-a.
Na posljednjoj sjednici Općinskog vijeća došlo je do usvajanja odluke o izmjeni i dopuni odluke o osnivanju predškolske ustanove Dječji vrtić “Bajka”. O čemu se radi?
– Konkretno, razlog za donošenje ove izmjene jest iskazani opravdani interes žitelja mjesne zajednice Vir za osnivanjem podružnice vrtića “Bajka” Posušje u Viru, o čemu je i Upravno vijeće Dječjeg vrtića “Bajka” raspravljalo te je prihvatilo ovaj prijedlog. Slično imamo i u Rakitnu. Ove vrtićke prostorije bit će od iznimne važnosti za roditelje, posebno mlade, s područja Vira koji su zaposleni i kojima će ova usluga u mjestu gdje žive sigurno znatno olakšati svakodnevni život.
poster
Mnogo je ulaganja bilo i u obrazovne ustanove, škole?
– Kada je riječ o školstvu, do početka prošle školske godine potpuno je obnovljena škola u Vinjanima, dijelovi područne škole u Batinu, a veliki projekt – gradnja trećeg krila nove Osnovne škole fra Petra Bakule i nove sportske dvorane – je u tijeku. Do kraja mjeseca raspisat ćemo natječaj vrijedan milijun konvertibilnih maraka. Također, obnovljena su igrališta na Gracu i u Viru.
Prolazeći kroz Posušje, vidljivo je da se radilo i na komunalnoj infrastrukturi. Uređivalo se središte, kao i nerazvrstane ceste. Što se sve uredilo?
– Ljudi su oni koji čine grad, kontinuiranim ulaganjem u infrastrukturu omogućava im se kvalitetniji i ugodniji život. U prošlih godinu dana nastavili smo sa širenjem rasvjete te smo postavili novih 140 stupova javne rasvjete. A u cilju dizanja standarda u samom središtu grada do kraja godine promijenit ćemo stupove i svjetiljke u dvjema glavnim ulicama. Proširenje javne rasvjete provodili smo i na područjima mjesnih zajednica, a prema predloženim planovima i programima vijeća mjesnih zajednica. Usporedno s javnom rasvjetom održavali smo i obnavljali ceste na teritoriju svih mjesnih zajednica: Gradac – proširenje i asfaltiranje kolnika; Osoje – radovi u zaseocima Busari, Mitri, Bošnjaci; MZ Posušje zapad -asfaltiranje makadamskog kolnika; novi asfalt i nogostup u Broćancu; asfaltiranja u Rakitnu u zaseoku Tokići, Jelica i Markote; Batin – u zaseoku Senjaci; Rastovača – u zaseocima Lebe, Osrdak i Brig te asfaltiranje kompletne ceste Izbično – Rakitno u suradnji s JU Ceste ZHŽ-a. Kada je riječ o užem središtu grada, asfaltirana je Ulica Darka Ćurde, potom Klesarska, Ulica Dive Grabovčeve, ulice Kraljice Jelene, Kneza Branimira, Centar Gaj i Ante Kovačića. Također, moram spomenuti projekt rekonstrukcije ceste Posušje – Aržano, dionica Vir, granični prijelaz Pazar, projekt koji radimo uz pomoć Vlade Republike Hrvatske, čime će se pridonijeti boljoj prometnoj povezanosti na zapadu općine. Uskoro ćemo raspisati i natječaj za izradu idejnog rješenja trga ispred zgrade Općine kako bismo dobili funkcionalniji i ljepši prostor. Želimo kućanstvima i gospodarskim subjektima omogućiti dostupnost mreže vrlo velikog kapaciteta, što će se povoljno odraziti na jednakost prilika i stvoriti bolje temelje za jači gospodarski rast i lakši pristup određenim javnim uslugama.
Spomenuli ste gospodarstvo. Posuško gospodarstvo među najuspješnijima je u BiH. Kakav je odnos s gospodarstvenicima i kako ih potpomažete?
– Drago mi je da posuško gospodarstvo nastavlja svoj snažan rast i razvoj. U nama će uvijek imati partnera. Općina ne može zapošljavati veliki broj ljudi, ali može stvoriti uvjete za povoljnije poslovanje. A to radimo kroz donošenje regulacijskih planova koji su nužni za širenje gospodarskih objekata, njihovih proizvodnih kapaciteta, a što je preduvjet za dodatna zapošljavanja. Govoreći o pomoći gospodarstvu, recimo kako je u tijeku i prva faza gradnje novog objekta logističkog centra, čime će se njegove usluge edukacije i pružanja podrške startupovima podignuti na novu razinu. Općina Posušje također potpomaže ovaj sektor kroz besplatnu registraciju obrta, potporama malom i srednjem poduzetništvu, kao i poljodjelstvu.
Ostanimo još malo kod gospodarstva. Otegotna okolnost za njegovo poslovanje je postojeći granični prijelaz Osoje?
– Trenutačni prijelaz ne služi nikome na čast. Sadašnji granični prijelaz izravno šteti posuškim gospodarstvenicima jer je ovo žila kucavica prema europskom tržištu te će proširenje prijelaza pozitivno utjecati na gospodarstvo.
Hvala Bogu, početkom godine počeli su radovi na novom graničnom prijelazu, ovom dinamikom bi trebali biti gotovi najkasnije do proljeća. Kada bude završen, novi granični prijelaz u Osoju prostirat će se na 4500 m² zemljišta. Sadržavat će po dva ulazna i dva izlazna traka za promet putničkih motornih vozila i autobusa te dva za teretna motorna vozila. U sklopu prateće infrastrukture bit će sagrađen i objekt za smještaj Granične policije koja trenutačno djeluje u iznajmljenim prostorima. Ono pak što je najbitnije, njegovim puštanjem u rad drastično će se smanjiti gužve putnika te će se pogodovati boljoj povezanosti s Republikom Hrvatskom, odnosno Europskom unijom, i daljnjem razvoju lokalnog gospodarstva, pa i razvoju turističkog sektora.
Možete li nam reći, što se tiče vodovodne infrastrukture, kakav je tu napredak?
– Napravljen je značajan korak u realizaciji strateškog projekta za općinu Posušje – izgradnji pročistača pitke vode u javnom vodoopskrbnom sustavu. Pri kraju je dokumentacija oko izrade glavnog projekta postrojenja za obradu pitke vode Posušje (Senjakovine) – čime se može krenuti u fazu njegove provedbe. Također, početkom godine isplaćene su naknade za sve vlasnike zemlje u prvoj zoni, kao i projekt injektiranja pregradnog zida akumulacije Tribistovo. Ovime su se ispunili glavni preduvjeti za prijavljivanje višemilijunskih projekata na više razine vlasti i prekograničnu suradnju. Recimo još kako je u mjesnim zajednicama Poklečani, Sutina i Podbila izgrađeno više od 13 km novog cjevovoda.
Na kojim projektima ste još radili u prošloj godini, a nismo ih spomenuli?
– Svakako bih istaknuo gradnju tržnice u užem središtu grada uz podršku partnera iz Italije, čime će se konačno trajno riješiti pitanje namjenskog i adekvatnog prostora za ovu djelatnost. Zatim, konačno je završen i projekt utopljavanja i dogradnje zgrade Radija Posušje. U posljednjoj fazi uređeni su okoliš i pristupna cesta, čime je Radio dočekao svoj 40. rođendan baš kako i dolikuje prvom elektroničkom mediju u zapadnoj Hercegovini. Na Radovnju je nakon više od 40 godina obnovljena dotrajala telekomunikacijska infrastruktura. Ovoga ljeta podignut je novi stup s pratećim objektima za kvalitetnije uvjete rada radijskih i TV kuća, internetskih poslužitelja i mobilnih operatora. Bitno je navesti i izgradnju kanalizacijskog kolektora – podsustav II, na području Zagrebačke ceste, gdje imamo velike probleme s oborinskim vodama. Završetkom ovog iznimno zahtjevnog i skupog projekta osigurat ćemo okolišno prihvatljivo i higijensko prikupljanje i tretman otpadnih voda. Usporedno s ovom izgradnjom postavljat će se novi rasvjetni stupovi, izgraditi nogostup i potpuno novi asfaltni sloj.
Zanimljivo je koliko Općina Posušje podržava sport, odnosno klubove, i uz to uspijeva raditi na izgradnji sportske infrastrukture?
– Općina Posušje u posljednjih nekoliko godina ulaže iznimno velika sredstva u razvoj sporta i izgradnju infrastrukture u našem gradu. Sport je vrlo bitan segment razvoja svakog grada. Možda se o njima često ne govori onoliko koliko bi trebalo, ali djela govore više od riječi. Posebno velika ulaganja imamo na stadionu Mokri dolac, koji je dugo godina bio zapušten. Upravo je u tijeku postavljanje trave za novi hibridni teren, što je, uz završetak svlačionica, rekonstrukciju pomoćnog terena i izgradnju rasvjete, još jedan projekt kojim se dičimo. Kako bismo zaokružili cijelu priču oko stadiona, u sljedećem razdoblju u planu je natkrivanje tribine. Pomažemo i TKD klubu Poskok u izgradnji, odnosno proširenju taekwondo doma u Posušju, a u tijeku su radovi u velikoj gradskoj sportskoj dvorani na izmjeni parketa kako bi i naši košarkaši imali adekvatan teren za igru. Naši sportaši zaslužuju trenirati u još boljim uvjetima, a mi smo tu da im budemo potpora, oslonac i da im pomognemo ostvariti se što je više i što je bolje moguće.
Odakle novac za sve ove navedene projekte?
– Naravno, mi kao Općina sami ne možemo iznijeti realizaciju svih ovih projekata. Međutim, kroz prijavljivanja na različite javne pozive viših razina vlasti uspijevamo doći do potrebnih sredstava. U tome nam mnogo pomaže Vlada Zapadnohercegovačke županije kroz svoja resorna ministarstva. Moram također istaknuti odličnu suradnju s Vladom FBiH koja prati, naravno u skladu sa svojim mogućnostima, sve naše projekte. Ovdje bih zahvalio i međunarodnim organizacijama, a napose Vladi RH i Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan RH, na potpori općinskim projektima. Naglašavam sinergiju i prijateljstvo koje imamo kroz realizaciju ovih projekata te sam siguran kako ćemo u vremenu koje dolazi i to podignuti na razinu više. Ovdje moram posebno istaknuti važnost koordinacija načelnika, gradonačelnika i premijera koje imamo redovito svaka od dva do tri mjeseca pod predsjedanjem dr. Dragana Čovića i na kojima stalno potenciramo kako komunikacija i suradnja između lokalnih razina s višim razinama vlasti moraju biti aktivne i svakodnevne kako bi se postojeći problemi prepoznali i kako bi se aktivno radilo na njihovu rješavanju.
Sigurni smo da i u idućoj godini imate velike planove i projekte. Možete li nam otkriti što se sve planira raditi u Posušju?
– Budući da smo jako ambiciozni, takvi su nam i planovi. Najviše me raduje što ćemo uskoro započeti s prvom fazom izgradnje edukacijsko-rehabilitacijskog centra za djecu i mlade s poteškoćama u razvoju, gdje smo osigurali početna sredstva. Na sjednici Općinskog vijeća donijeli smo bitnu odluku kojom ćemo omogućiti sklapanje javno-privatnog partnerstva za izgradnju kolodvora. Jedan dio sredstava osigurali smo mi kao lokalna zajednica. Opasno raskrižje Vukovarske i Marka Marulića, nadam se, odlazi u povijest jer ćemo na tom mjestu graditi novi kružni tok u suradnji s Cestama Federacije. U sljedećoj godini završit ćemo dječje igralište u naselju Carski gaj, izgraditi novo krilo u javnom vrtiću “Bajka” te potpomoći utopljavanje župne kuće župe svetog Ivana Krstitelja u Rakitnu. Naravno da ćemo i dalje velika sredstva ulagati u izgradnju i rekonstrukciju cesta, izgradnju nogostupa gradskih ulica u užem središtu grada, nastavak širenja javne rasvjete i zelenih površina, kojih nikad neće biti puno.
U povodu obilježavanja Dana općine pripremljeno je mnoštvo događanja kroz Posuško lito. Koja ćete nam izdvojiti?
– Ne bih volio ništa posebno izdvojiti. Svaki je događaj poseban za sebe, ima svoje draži i svoju publiku. U okviru ove manifestacije ove godine imamo više od 60 događaja. Obuhvaćeno je gotovo sve – od sportskih natjecanja, rekreacije, glazbenih događaja, kulture, izložbi, predstava, predstavljanja knjiga, pa i gastroponude… Osigurali smo za svakoga ponešto. Ovim putem zahvalio bih svima koji su na bilo koji način bili uključeni u organizaciju ove manifestacije – od članova povjerenstva, sponzora, udruga, pojedinaca, institucija te javnih poduzeća i ustanova.
Koja je vaša poruka žiteljima u povodu Dana općine?
– Svim našim Posušankama i Posušanima od srca želim sretan Dan općine i blagdan Velike Gospe, uz poruku kako samo zajedničkim radom, međusobnim uvažavanjem i tolerancijom možemo graditi budućnost kakvu želimo – Posušje kao mjesto sretnih, zadovoljnih i ponosnih ljudi.
Vrisak.info