Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Schmidt ne smije dokinuti federalizam, preglasavanje i nametanje vode u nestabilnost

Glasovanje o neovisnosti BiH prije 31 godinu, uz sve druge okolnosti, donijelo je, potvrdit će se i kasnije, opasnu praksu preglasavanja jednoga naroda od druga dva

Objavio Vrisak.info
03/03/2023
Christian Schmidt suspendirao primjenu Zakona o nepokretnoj imovini Republike Srpske

Otkako je aktualni međunarodni visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku o povećanju broja izaslanika u klubovima konstitutivnih naroda u Domu naroda te promjenama koje se tiču procedura izbora federalnih vlasti, ne prestaju pritisci bošnjačkih stranaka, aktivista, akademske i Islamske zajednice te drugih podupiratelja da se donese nova odluka.

Glasovanje o neovisnosti BiH prije 31 godinu, uz sve druge okolnosti, donijelo je, potvrdit će se i kasnije, opasnu praksu preglasavanja jednoga naroda od druga dva, piše Večernji list BiH.

Tada je bilo, kako neki danas vole karakterizirati odnose u zemlji, 2:1 za BiH. Tadašnji rasplet bio je neizbježan s obzirom na to da Bošnjaci (tadašnji Muslimani) i Hrvati nisu željeli ostati u zajednici krnje Jugoslavije nakon što je krvavi rat već pokazao posljedice u Hrvatskoj, a Srbi su željeli ostati u administrativno-teritorijalnoj vezi s Beogradom pod svaku cijenu.

Ponavljanje pogrešaka

Na referendum su masovno izišli Hrvati i Bošnjaci, a Srbi su uglavnom ostali doma. Ta praksa preglasavanja i u daytonskoj BiH pokazala se kao opasan presedan koji redovito izaziva tektonske poremećaje te narušava povijesni društveni, nacionalni i politički kontinuitet zemlje u kojoj je nezaobilazna uloga triju kolektiviteta. Upravo je taj kontinuitet zapisan i u Daytonskom mirovnome sporazumu po kojemu BiH funkcionira. Prvi put kada je u BiH međunarodna zajednica intervenirala kako bi pokušala zemlju, kao u laboratoriju društvenih pokusa, usmjeriti prema većinskome sustavu dominacije, izbila je prva velika kriza. To je bilo 2000. kada su grubo izmijenjeni izborni propisi koje su dogovorile tri strane te se pogodovalo isključivo bošnjačkoj strani.

Naime, tzv. Barryjeva pravila promijenila su način biranja izaslanika za federalni Dom naroda te se zapravo počelo i sa ozakonjenjem prakse lažnog predstavljanja, a onda i preglasavanja te narušavanja predstavljanja naroda. Uspostavljena je probošnjačka vlast Alijanse za promjene iz koje su izbačene ključne hrvatske stranke koje su imale narodni legitimitet jer je za njih glasovao najveći broj Hrvata. Otpor tom političkom nasilju kasnije je rezultirao Hrvatskom samoupravom koju je pak međunarodna zajednica ugasila silom, upadom i gašenjem Hercegovačke banke te smjenom i procesuiranjem hrvatskih političkih dužnosnika. Repriza se dogodila desetak godina kasnije kada su, uz potporu međunarodne zajednice, ponovno iz vlasti izbačene hrvatske stranke. I ovaj put iza preglasavanja su jednoglasno stajale dvije najznačajnije bošnjačke stranke – SDA i SDP BiH koje su uspostavile koaliciju te kao pobočnike postavile političke marginalce kod Hrvata, koji su već nakon sljedećih izbora postali politička prošlost. U posljednja dva izborna ciklusa vodeća bošnjačka stranka SDA je s drugim satelitima najprije 2018. godine pokušala Hrvate ponovno svesti na mjeru, odnosno preglasati i izbaciti iz vlasti. Identičan scenarij spremao se i za izbore 2022. godine. U čak četiri navrata voljom bošnjačkih birača na poziciju rezerviranu za hrvatskog člana Predsjedništva BiH izabran je Željko Komšić. Otkako je aktualni međunarodni visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku o povećanju broja izaslanika u klubovima konstitutivnih naroda u Domu naroda te promjenama koje se tiču procedura izbora federalnih vlasti, ne prestaju pritisci bošnjačkih stranaka, aktivista, akademske i Islamske zajednice te drugih podupiratelja da se donese nova odluka te OHR “kompenzira” izgubljenu mogućnost brutalnog preglasavanja Hrvata.

Schmidtova uloga

To se dodatno aktualizira nakon što je Zastupnički dom Parlamenta FBiH za predsjednicu entiteta izabrano Lidiju Bradaru, a potpredsjednike Refika Lendu i Igora Stojanovića. S obzirom na to da je Lendo već poručio kako bez sudjelovanja SDA neće odobriti mandatara, otvara se problem uspostave nove Vlade. Jedan od prijedloga za “rješenje” stigao je i od NES-a i SBiH koji se premišljaju hoće li biti dio tima “osmorke” ili pak ostaviti prostor za suradnju sa SDA i DF-om. Te bošnjačke stranke zagovaraju da se ozakoni mogućnost preglasavanja u samom vodstvu FBiH te da isključivo većina (a to su Bošnjaci jer su tri i pol puta brojniji od Hrvata) odlučuje kroz Zastupnički dom o izboru izvršne vlasti. Takav korak, kojim bi se posve negirala realnost i odnosi triju naroda, BiH bi još više dezintegrirao. Kratka povijest ove zemlje najbolje o tome uči.

Vrisak.info

Tags: izdvojeno

Povezane objave

KOLUMNE / INTERVJU

Širokobriješki franjevac Miljenko Stojić o vjeri, povijesti i sjećanju na hercegovačke mučenike

KOLUMNE / INTERVJU

Novi trener Širokog Brijega – Damir Milanović u Vrisak podcastu

KOLUMNE / INTERVJU

Svjedočanstvo mladih djevojaka iz Cenacola: „Vidjela sam video na internetu i rekla: Samo jednom“

Ako su sada ovakve gužve, kako će tek biti u srcu sezone? Zatvoren prilaz prijelazu Mali Prolog prema Ljubuškom

Hajduk pobijedio Rijeku, odluka o prvaku u zadnjem kolu

Bivši igrač Širokog Brijeg napušta Rijeku: Evo gdje prelazi

Uznemirujući snimak: Nakon skoka sa Starog mosta NESTAO pod vodom, spašen je

Uznemirujući snimak: Nakon skoka sa Starog mosta NESTAO pod vodom, spašen je

Juniori Posušja izborili plasman u Premijer ligu BiH

Juniori Posušja izborili plasman u Premijer ligu BiH

Na Blidinju održan deveti turnir u bridžu

Na Blidinju održan deveti turnir u bridžu

Široki Brijeg: DVD Uzarići organizira zajednički hod do Crnašnice na uočnicu sv. Ivana

Široki Brijeg: DVD Uzarići organizira zajednički hod do Crnašnice na uočnicu sv. Ivana

Helikopter poletio iz Hercegovine: Dvoje djece hitno prebačeno na liječenje

Helikopter poletio iz Hercegovine: Dvoje djece hitno prebačeno na liječenje

Mihael Pehar započeo pješačenje od Stuttgarta do Međugorja

Mihael Pehar započeo pješačenje od Stuttgarta do Međugorja

Pod Čvrsnicom 1938.: Putovanje na Čabulju i susret s obitelji Čuljak

Pod Čvrsnicom 1938.: Putovanje na Čabulju i susret s obitelji Čuljak

Promjene za njemačke umirovljenike: Novi način isplate dodatka i kraj mirovina poštom

Primate li njemačku mirovinu u BiH? Tko ne dostavi ovaj DOKAZ, briše se iz sustava isplate

Astronauti misije Artemis II koriste iPhone 17 Pro Max

iPhone 18 Pro mogao bi biti skuplji od aktualnog modela

Kremasta tjestenina s tikvicama i parmezanom: Jednostavno i brzo jelo puno okusa

Kremasta tjestenina s tikvicama i parmezanom: Jednostavno i brzo jelo puno okusa

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.