Zapadna strana brda Klobuk u Ljubuškom krije javnosti do sada nepoznatu ilirsku gradinu. Cijela sjeverna i dobar dio istočne strane ima veliki suhozidni bedem u dužini od 230 do 250 metara, koji na istoku završava klisurom Orlove stine
Ne može joj se naći trag ni na Facebooku ni na internetu, pogotovo u pisanoj literaturi, a ona postoji, laički kazano, 3000 godina. Riječ je o gradini na brdu Klobuk visokom 478 metara.
Sjeverozapadni dio brda, nakon rasjeda, nešto je niži i zove se Gradina. Našli smo metalnim klinom u kamenu obilježenu najvišu kotu koja je, opet prema procjeni, 440 metara iznad razine mora.
Na Gradinu iznad Borasovih kuća doveo nas je jesenašnji odron kamene gromade, kada su nas pozvali mještani kako bi uz pomoć novinara odblokirali cestu. Od mještana smo tada čuli da se dio brda s kojeg su se odlomile stijene zove Gradina, piše Večernji list BiH.
Za onoga tko je od rođenja svaki dan gledao u to brdo intrigantan podatak. Na istočnoj strani, dijelu zvanom Markovište, nalaze se temelji crkvice, prije nešto više od deset godina izgrađena je i kapelica, još istočnije je najviši vrh Klobuka, a na zapadu iznad rasjeda do pojave smreke, poslije kiša, na suncu se presijavao ljuti krš.
Kako su za Večernji list rekli sugovornici Nikola i Željko Boras na Gradini se vrlo žito, čim se pružila prilika, s Vinkom Hercegom, ljubuškim zanesenjakom u arheologiju, provjeriti su, zbog strmog terena na sve strane, tu nevjerojatnu tvrdnju.

Početak nije obećavao, međutim, nastavak pohoda donio je iznenađenje. Riječ je o impozantnoj gradini, specifičnoj po tome što je unutar bedema imala i obradive površine. Upravo na tim površinama stanovnici Brda vrli su žito, sadili krumpir…
Vrisak.info