U ranim jutarnjim satima 1. svibnja, na sam Praznik rada, ulice Širokog Brijega ispunile su zvuci prvosvibanjske budnice u izvedbi Limene glazbe Široki Brijeg još od 06:30 sati.
Dok su mnogi građani još mirno spavali, glazba pod nazivom Probuđena zvona simbolično je probudila grad i označila početak manifestacije Briješka zvona 2025.
Za one koje su note Limene glazbe zatekle nespremne ili koji nisu uspjeli snimiti jedinstveni trenutak, redakcija portala Vrisak donosi kadrove i atmosferu ovog osebujnog otvaranja.
Glazbenici su prošli središtem grada, prenoseći vedar duh i pozivajući građane na buđenje, ne samo iz sna, već i na simbolično kulturno buđenje.
Službeno započela Briješka Zvona
Manifestacija Briješka zvona, koja je ovim prigodnim programom i službeno započela, tijekom narednih mjeseci donosi niz kulturnih, umjetničkih i društvenih događanja koja će dodatno obogatiti život u Širokom Brijegu.
Ova budnica tako nije bila tek glazbeni uvod u praznik, već i snažna najava onoga što slijedi, razdoblja kulturne živosti.
Limena glazba u Širokom Brijegu pic.twitter.com/xse9kVi8F2
— Vrisak.info (@Vrisak2018) May 1, 2025
Široki Brijeg time još jednom potvrđuje svoju posvećenost njegovanju tradicije, ali i otvaranju prostora za nove kulturne izričaje.
Prošlost u limenom sjaju
Limena glazba u Širokom Brijegu ima bogatu i višeslojnu povijest koja seže u razdoblje nakon Drugog svjetskog rata. Godine 1952. u okviru tadašnjeg Kulturno-umjetničkog društva “Matija Gubec”, osnovana je limena glazba.
Limena glazba u Širokom Brijegu pic.twitter.com/L0L5hVHBwx
— Vrisak.info (@Vrisak2018) May 1, 2025
Prije njezina osnutka, samo je 16 glazbara znalo svirati no vrlo brzo pridružilo im se još 36 novih članova koji su prvi put tada uzeli instrumente u ruke i započeli svoje glazbeno obrazovanje.
Limena glazba u Širokom Brijegu pic.twitter.com/NEt9KEIwmq
— Vrisak.info (@Vrisak2018) May 1, 2025
Samom razvoju glazbenog amaterizma u to je vrijeme snažan poticaj dao Stjepan Vican, koji je 1948. godine došao iz Imotskog na mjesto predsjednika KUD-a “Matija Gubec”, gdje je djelovao sve do 1967. godine.
Na inzistiranje tadašnjih vlasti kupljeni su instrumenti, a limena glazba formalno je zaživjela.
Među prvim voditeljima nalazili su se kapelnici Gugić i Petar Fratnik.
Prvi javni nastup limena glazba imala je u veljači 1953. godine. Od tada je redovito sudjelovala u proslavama
Međunarodnog praznika rad, defilirajući gradom, nastavljajući tako tradiciju koju je Široki Brijeg naslijedio još iz vremena Austro-Ugarske Monarhije.
Građani bi izlazili na ulice pozdravljali glazbenike i često ih darivali pićem. Nakon svečanog defilea članovi orkestra bi se okupljali u restoranu Park gdje su se družili i s bivšim članovima.
Orkestar je kroz desetljeća prolazio kroz razna razdoblja od entuzijastičnih uzleta do zatišja i privremenih gašenja. Tijekom jednog dugog predratnog razdoblja u orkestru je svirao i Ante Slišković zvani Škuce.
Limena glazba u Širokom Brijegu pic.twitter.com/gGP3z4FNhr
— Vrisak.info (@Vrisak2018) May 1, 2025
To su bila vremena u kojima se orkestar znao “gasiti i paliti”, boriti s izazovima i opet dizati na noge. U tim pričama posebno se pamte dirigenti poput profesora Stanka Buhača, člana Simfonijskog orkestra u Mostaru, zatim Joze Prizmića koji je došao iz Banje Luke, kao i dirigenti poznati po nadimcima i imenima, Džaja iz Livna, profesor Eljub iz Mostara te profesor Mirko Kraljević.
Jedan od većih prekida u djelovanju orkestra dogodio se oko 1980. godine no i tada je nakon zastoja uslijedila obnova. Sjećanja iz djetinjstva mnogih vezana su uz prvomajske uranke i glazbenike koji su prašnjavim ulicama grada unosili svečanost i živost.
Posljednje poznato “gašenje” limene glazbe dogodilo se 1985. godine ostavivši dubok trag u kulturnoj memoriji Širokog Brijega.
Limena glazba u Širokom Brijegu pic.twitter.com/JABGb06VAd
— Vrisak.info (@Vrisak2018) May 1, 2025
Vrisak.info