Kulturno-zabavna manifestacija “Hercegovina u srcu” održana je u na igralištu Područne škole u Dužicama kod Širokog Brijega.
Ovo je bilo trinaesto izdanje događaja koji se redovito organizira s ciljem promicanja folklora, narodnih običaja i glazbene tradicije.
Okupljanje je privuklo brojne sudionike i posjetitelje iz različitih krajeva, stvarajući prostor za razmjenu iskustava i kulturnih izraza.
Tijekom večeri, na pozornici su nastupili izvođači iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Među njima su bili Muška pjevačka skupina “Zavičaj” iz Bukovice i Ravnih Kotara, HKD “Napredak” iz Busovače, te HKUD “Bećarac” iz Lepenice. Svoj doprinos programu dali su i IFD “Paklarevo” iz Travnika, kao i glazbenici Zdenko Damjanović te braća Andrija i Ivan.
Nastupe su upotpunili domaći predstavnici iz HKUD-a Kočerin, HPS-a “Složni Bećari” iz Čitluka, te HKUD-a “Biloševica” iz Rasna i Dužica (domaćini ove manifestacije).
Program je bio raznolik, s izvedbama koje su obuhvatile različite oblike tradicijskog izražavanja.
Publika je imala priliku vidjeti plesne koreografije, čuti izvorne pjesme i upoznati se s običajima koji se njeguju u različitim dijelovima regije.
Manifestacija se održava u organizaciji lokalne zajednice, uz podršku kulturnih društava i pojedinaca koji doprinose njezinoj realizaciji.
Osim što okuplja izvođače, ona pruža priliku i za susrete među generacijama, gdje se stariji prisjećaju prošlih vremena, a mlađi upoznaju vrijednosti koje se prenose kroz folklor i glazbu.
Događaj se odvija u neformalnoj atmosferi, uz prisutnost mještana i gostiju koji dolaze iz okolnih mjesta.
“Hercegovina u srcu” nastavlja se kao događaj koji ima stabilno mjesto u lokalnom kalendaru.
Vrisak.info