U petak 21. veljače 2020 godine u hotelu Bigeste u Ljubuškom predstavljen je prvi godišnjak udruge „Hercegovačka kulturna baština – Bilig“.
Ova udruga je nastala na inicijativu profesora Ante Čuvala koji je okupio desetak Ljubušaka različitih generacija i profila obrazovanja s ciljem čuvanja i jačanja kulturnog identiteta Hrvata na području Bosne i Hercegovine, kao i proučavanje novih povijesti Hrvata u Hercegovini, te prikupljanje i očuvanje etnografske ostavštine i usmene predaje. Nakon utemeljenja, članovi Udruge su započeli rad na godišnjaku koji je trajao nešto više od mjesec dana. Godišnjak donosi katolički kalendar za 2020. godinu, spomendane iz hrvatske povijesti, priloge iz književnosti, etnografije, arheologije, medicine i umjetnosti, kulturna događanja u Hercegovini prošle godine, te šaljive priče i zagonetke ovih krajeva.

Uvodnu riječ održao je član uredništva Boris Brkić koji u godišnjaku uvodi u svijet hercegovačkog dijalekta pokazujući kako se taj dijalekt prevodi na standardni hrvatski jezik. U bogatom programu sudjelovali su predavači dr.Fra Robert Jolić (Klobuk), prof. Vesna Slobođan (Ravno), dr.Ivo Lučić (Zagreb), dr.Ante Čuvalo (Ljubuški) te Fra Žarko Ilić (Ljubuški). Također, program su upotpunili učenici Glazbene škole Ljubuški i Gimnazije u Ljubuškom.
„Vrlo mi je drago da se našao netko da takve običaje i način života prikaže, štoviše uz fotografije ili crteže kako nikada nebi bili potpuno zaboravljeni.“- izjavio je u svom predavanju Jolić obraćajući pažnju na autore „Biliga“ .
Prof. Vesna Slobođan je obratla pažnju na književni kutak koji su s pravom u godišnjaku, na mlade književnike izjavom da na mladima svijet ostaje. Uputila je čestitku uredništvu na prvom godišnjaku, ali i svima prisutnima za dan općine, te posebno na nedavno izrađenom spomeniku majke.
Nakon predavanja prof. Slobođan, riječ je preuzeo dr. Ivo Lučić koji je naglasio važnost identiteta hercegovaca u povijesti i danas. „Nije slučajno da hercegovačka djeca uspjevaju. Imate talente, a imate zdravlje i mogućnosti da razvijate svoje talente. Tako je došlo i do ovog godišnjaka.“-izjavio je Lučić obraćajući se mladima.
Fra Žarko Ilić se osvrnuo na pismo koje se nalazi na naslovnoj stranici godišnjaka, te na oproštajno pismo suradnicima godišnjaka „Kršni zavičaj“ čiji je bio urednik i koji je nakon pedeset godina prestao sa radom. „Puno potrebnije od žalovanja je Bogu zahvaljivati što smo mogli pedeset godina živjeti i raditi“ izjavio je fra Ilić.
Završnu riječ je imao inicijator udruge „Hercegovačka kulturna baština – Bilig“ prof. Ante Čuvalo. Izrazio je dobrodošlicu i zahvalnost svima koji su sudjelovali u stvaranju godišnjaka „Bilig“, te pozvao sve zainteresirane da se priključe udruzi i doprinesu svojim radom samom razvoju udruge i novog godišnjaka. Kroz pošalice je upoznao prisutne sa stvaranjem udruge i samog godišnjaka, te obratio pažnju na značaj zapisane riječi na papiru i njezinu dugotrajnost.
Promocija godišnjaka „Bilig“ je bila popraćena mnoštvom posjetitelja, ljubitelja književnosti, umjetnosti, etnografije i arheologije, a sam godišnjak se prodavao po promotivnoj cijeni od 15 KM.

Antonija Boras/Vrisak.info