U samostanu sv. Franje u Bijelome Polju 12. rujna 2025. godine održana je duhovna obnova za sestre s privremenim zavjetima. Šest sestara juniorki, pod duhovnim vodstvom fra Ivana Penavića iz Hercegovačke franjevačke provincije, promišljalo je o zavjetu siromaštva.
U razmatranjima su se osvrnule na biblijsko shvaćanje siromaštva, primjere svetaca prvih stoljeća te nauk sv. Franje Asiškog. Posebnu pažnju dale su promišljanju o značenju siromaštva u suvremenom svijetu i redovničkom životu.
Susret je bio obogaćen euharistijskim slavljem i klanjanjem Presvetom oltarskom sakramentu, što je bila neposredna priprava za obnovu privremenih zavjeta triju sestara sljedećega dana.
Na Dan utemeljenja Družbe, u kapeli provincijskog središta u Mostaru, sestre juniorke Ružica Džolan, Veronika Radišić i Anamarija Bakula obnovile su svoje privremene redovničke zavjete. Euharistijsko slavlje s obredom obnove predvodio je fra Mario Knezović, gvardijan i župnik župe sv. Petra i Pavla u Mostaru.
U homiliji je fra Mario naglasio važnost osobne odluke i slobodne volje u nasljedovanju Krista. Podsjetio je da se odluka za polaganje zavjeta rađa unutar zajednice, ali u svojoj srži ostaje osobni odgovor na Božji poziv.
Nakon homilije uslijedio je obred obnove zavjeta, tijekom kojeg su sestre juniorke u nazočnosti dviju svjedokinja i okupljene zajednice još jednom potvrdile svoj „da“ Gospodinu na jednu godinu. Njihovo predanje u ime Crkve primila je provincijska predstojnica s. Franka Bagarić.
„Zahvalne Bogu na daru poziva i ustrajnosti naših sestara, preporučujemo ih u molitve da s radošću i vjernošću nastave kročiti putem evanđeoskog nasljedovanja Krista“, poručili su iz Družbe.
Vrisak.info



















