Kiša koja je u prijepodnevnim satima pala na području Hercegovine donijela je sa sobom saharski pijesak, te tako isprljala mnogobrojne automobile i druge površine na području grada Širokog Brijega, što je vidljivo na fotografijama koje donosimo.
Ova pojava koja je sve češća posljednjih godina na našim područjima, pojavljuje se najčešće u periodima jeseni i proljeća, kada s kišom dolazi saharska prašina s područja Afrike, ali i Azije.
Saharska prašina može značajno utjecati na kvalitetu zraka, povećavajući koncentraciju čestica koje mogu uzrokovati zdravstvene probleme. Posebno su ugroženi mališani, starije osobe te oni koji pate od plućnih ili kardiovaskularnih bolesti.
Saharska prašina može ozbiljno utjecati na zdravlje osoba s respiratornim problemima poput astme, alergija i kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB).
Zbog prisutnosti sitnih čestica u zraku, simptomi poput otežanog disanja, kašlja i iritacije mogu se znatno pogoršati.

Kako se zaštititi od štetnih učinaka saharskog pijeska?
Kako biste se zaštitili od štetnih učinaka saharske prašine, stručnjaci savjetuju poduzimanje određenih zaštitnih mjera. U pravilu, ako se nađete u prašnjavoj oluji, pridržavajte se onih preporuka koje se odnose i na situacije kada je kvaliteta zraka loša.
Ostanite u kući što je više moguće, a kada ste vani, nosite masku za prašinu ukoliko je koncetracija prašine velika. Na prvi znak poteškoća s disanjem odmah potražite stručni liječnički savjet.
Zašto nam s kišom dolazi saharski pijesak?
Saharski pijesak često prelazi Sredozemlje i stiže do Europe, što nije neuobičajen fenomen. Međutim, u posljednje vrijeme zabilježen je porast učestalosti i intenziteta ovih događaja u nekim dijelovima Europe.

To naglašava važnost kontinuiranog praćenja atmosfere kako bismo bolje razumjeli utjecaj na kvalitetu zraka tijekom tih epizoda.
Čestice saharskog pijeska kad dospije u visoke slojeve atmosfere mogu se prenositi i taložiti tisućama kilometara daleko.
Vrisak.info