U subotu, 26. srpnja, na Šarića poljani u Dabiu održan je peti po redu Festival žetve, u organizaciji obitelji Šarić i obrta prirodnih proizvoda „Narcis“.
Ova manifestacija, koja se svake godine održava u prirodnom ambijentu uz samu granicu između Posušja i Širokog Brijega, privlači sve više posjetitelja željnih povratka tradiciji i prirodi.
Šarića poljana danas je mjesto koje, iako više nema stalnih stanovnika, vikendom postaje utočište za one koji traže mir, svjež zrak i ljepotu prirode. Stariji se još uvijek sjećaju vremena kada je na tom prostoru bilo čak 13 ognjišta.
Danas, zahvaljujući entuzijazmu obitelji Šarić, to mjesto ponovno oživljava kroz uzgoj ljekovitih biljaka i proizvode koji se prave od njih – isprva za vlastite potrebe, a potom i za tržište.
Festival žetve posvećen je zimici – žitarici od iznimne vrijednosti za ovdašnjeg čovjeka, a cilj mu je podsjetiti na starinske načine žetve i života, ali i ponuditi ideju za održiv i samoodrživ način življenja u suživotu s prirodom.
„Petu godinu za redom mi želimo podsjetiti na starinski način žetve zimice. Ne samo žetve zimice, nego podsjetiti i možda pokušati vratiti zimicu u naš svakodnevni život. Možda čak stvoriti i neku turističku priču.
Želimo možda vratiti i neki održivi i samoodrživi život kakav su, naravno u nekim dijelovima živjeli naši stari i to čak stotinama godina“, kazala nam je organizatorica događaja Nada Šarić, vlasnica i obrta prirodnih proizvoda iz Rakitna „Narcis“ piše radio Posušje.
Festival je okupio velik broj posjetitelja, kako iz Hercegovine tako i onih koji se svako ljeto vraćaju iz inozemstva.
Na programu su bile radionice žetve, prezentacije tradicionalnih alata i običaja, te bogata ponuda domaće hrane. Posjetitelji su mogli uživati u gangi, glazbi harmonike i gitare, kao i razgledati i kupiti razne biljne pripravke i domaće proizvode iz Rakitna.
Razna natjecanja na festivalu
U gastronomskom dijelu festivala posebno se istaknula ekipa iz Džigarijade sa svojom ponudom džigarice, dok su Marića gaj i drugi sudionici pripremili tradicionalna jela koja se i danas nalaze na hercegovačkim stolovima.
Radionica žetve imala je i natjecateljski karakte, u kategoriji žeteoca najbolji je bio Ivan Sesara, a slijede ga Miljenka Šarić i Branka Biško. U kategoriji vezeoca pobjedu je odnio Tomislav Sesar, dok su se odmah iza njega plasirali Žarko Šarić i Ante Romić.
Najveće zanimanje izazvalo je prisjećanje na nekadašnji način uzgoja zimice , od pripreme zemlje do pečenja kruha, uz korištenje slame za pokrove kuća koji su znali trajati i po sedamdeset godina.
Sve to svjedoči o dubokoj povezanosti ljudi i prirode, znanju i snalažljivosti koja je oblikovala život u ovom kraju.
Cilj festivala nije samo očuvanje tradicije od zaborava, nego i njezina promocija kao vrijednog dijela turističke ponude.
Ruralni turizam postaje sve traženiji, a područje Hercegovine s bogatom prirodnom i kulturnom baštinom može upravo kroz ovakve manifestacije ponuditi autentičan doživljaj posjetiteljima iz zemlje i svijeta.
Festival žetve u Dabiu dokaz je da naslijeđe prošlosti može biti temelj budućnosti i turističke i životne.
Vrisak.info