Centri Civilnih Inicijativa (CCI) su na štandu na Trgu širokobrijeških žrtava predstavili rezultate projekta “Zadovoljstvo građana kvalitetom života u Gradu Širokom Brijegu“.
Ulični štand imao je za cilj kroz direktnu komunikaciju sa građanima predstave rezultati istraživanja o kvalitetu života koje su Centri Civilnih Inicijativa po europskoj metodologiji proveli u Širokom Brijegu.
Provođenjem studije o kvaliteti života građana daje se presjek trenutne situacije u okviru raznih oblasti života kao i načinu na koji se ljudi ophode prema istima. Ovakav pristup omogućava značajan doprinos društvenoj politici, identificirajući potrebe i manjkavosti brojnih područja kvaliteta života, i otkrivajući u kojem pravcu treba biti usmjeren rad lokalnih institucija vlasti.
Dodatno, na štandu su građani mogli nominirati koje su to prioritetne oblasti, problemi, po njihovom mišljenju, kojima bi vlast u narednom mandatu trebala posvetiti pažnju.
Svi prijedlozi i postavljena pitanja, bit će grupirana po oblastima i predstavljeni kandidatima za gradonačelnika na predstojećem Forumu kandidata, koji Centri civilnih inicijativa organiziraju u narednom razdoblju.

Kordinator za medije Zoran Pajčić poručio je kako je istraživanje provedeno od lipnja do kolovoza 2020. godine. U Širokom Brijegu je indeks kvaliteta života 7,2 od maksimalno 10. Građani imaju individulani visok stupanj sreće, 8,6. Čak i više od prosjeka u Europske unije. Građani su istaknuli da su najveći problemi zdravstvena zaštita i infrastruktura, zaključio je Pajćić.
Uzorak za ovo istraživanje je 300 ispitanika/građana Širokog Brijega, poručila je Iva Ivanković ispred Centra civilnih inicijativa.

Mislim da je Široki Brijeg poželjan za život. Dosta je obiteljski grad, poručila je Matea Crnjac, Širokobriježanka. A kao problem je istaknula probleme u predškolskom i osnovnom obrazovanju gdje bi trebalo ulagati više sredstava.
Provedeno istraživanje je pokazalo kako najveći utjecaj na objektivnu kvalitet života koji za Grad Široki Brijeg iznosi 7,2 od maskimalnih 10, imaju: infrastruktura, lokalna uprava, aktivnosti lokalne uprave na zaštiti životne sredine, kultura, šport i tehnologija.
Međui dominantnim indikatorima, najlošije su ocjenjeni lokalna uprava sa 4,8 , gdje je promatrana kvaliteta usluga općinskih funkcija, postojanje neformalnih oblika plaćanja, te osiguravali li lokalna uprava u dovoljnoj mjeri temeljne potrebe i prava građana. Zatim aktivnost lokalne uprave na zaštiti životne sredine sa 5,9 i kultura sa 5,9 i tu je promatrano zadovoljstvo sa ponuđenim kulturnim sadržajem i posjete institucijama kulture. To su jedine oblasti čije se vrijednosti indeksa kreću oko 5, od maksimalnih 10, poručili su iz Centra civilnih inicijativa.
S druge strane, indeks sreće i indeks zadovoljstva vlastitim životom, one oblasti na koje građani najviše sami utječu ocjenjeni su sa visokih 8,6 odnosno 7,9.
Dodatno, prema mišljenju građana, najvažnija tri pitanja kojima bi Grad Široki Brijeg trebalo da dâ prioritet su: obrazovanje, poticanje gospodarskog razvoja i zdravstvena zaštita.
Vrisak.info