Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Vučić najavio prestanak rada Rafinerije: “Amerikanci se još nisu izjasnili”

Objavio Vrisak.info
30/11/2025
Vučić nahvalio policiju: ‘Sedam mjeseci traje teror, nema više pomilovanja‘

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Predsjednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić, u intervjuu za Informer izjavio je da će rafinerija u Srbiji u utorak, 2. prosinca, i službeno prestati s radom ako Sjedinjene Američke Države ne izdaju licencu za nastavak poslovanja Naftne industrije Srbije (NIS).

Vučić je najavio da će se sutra održati važan sastanak o kriznim rješenjima za daljnji rad sektora nafte i energetike jer, kako je rekao, ne vjeruje da će američka administracija donijeti odluku do tada.

“Pripremamo se za sve scenarije”

Vučić je istaknuo da je, iako je pokušao obaviti dodatne razgovore s američkim dužnosnicima večeras, siguran da neće doći do promjene odluke State Departmenta.

Dodao je da će srpska vlada imati sastanak kako bi se pripremila za moguće posljedice neizdavanja licence i budući uvoz nafte i naftnih derivata.

“Pripremamo se, i sutra ćemo imati sastanak kako bismo riješili sve ove probleme. Računamo kao da se Amerikanci uopće neće izjasniti, jer mislim da će oni reći da nisu dobili dovoljno informacija i da čekaju. A, iskreno, što njih briga za štetu koja može nastati u Srbiji?”, rekao je Vučić, naglašavajući da stav američke administracije prema Srbiji ne vidi kao razuman.

Nesporazum s SAD: “Ne razumijem logiku”

Predsjednik je izrazio zbunjenost zbog ponašanja SAD prema NIS-u, naglašavajući da ne razumije taktiku američkih vlasti.

“Ne znam što točno rade, ne razumijem njihovu logiku i taktiku. Bezbroj puta sam razgovarao s njima, ali sada je jasno da se situacija komplicira”, rekao je Vučić, a prenosi Tanjug.

On je dodao da smatra da američki predsjednik Donald Trump vjerojatno nije upoznat s detaljima ove odluke, ali da su visoki dužnosnici State Departmenta svakako uključeni u proces.

Vučić je ponovio da nije jasno zašto se iz ovog pitanja pravi politički problem, te da je voljan razgovarati s američkim predstavnicima bilo gdje u svijetu kako bi im objasnio situaciju.

Ima li razloga za paniku?!

Iako situacija s NIS-om ostaje neizvjesna, Vučić je poručio građanima Srbije da nema razloga za paniku. Istaknuo je da su svi relevantni organi u pripravnosti i da će se poduzeti odgovarajući koraci u slučaju da licenca ne bude izdana.

“Iako vjerujem da State Department neće promijeniti svoju odluku, građani ne trebaju brinuti. Imamo planove i rješenja za sve scenarije”, rekao je Vučić.

Predsjednik je dodao da, iako je pokušao razjasniti odluku SAD s političko-racionalne strane, i dalje ne vidi nikakvu logiku u trenutnom stavu Amerike prema Srbiji.

Budućnost NIS-a i energetske stabilnosti

Očekuje se da će se u narednim danima, ovisno o reakciji američkih vlasti, postaviti temelji za nove energetske strategije u Srbiji, koje će uključivati uvoz nafte i prilagodbu na novonastalu situaciju.

Dok NIS, kao dio ruske Gazpromnjeft grupe, čeka odluku SAD, Srbija se suočava s mogućim ekonomskim izazovima u energetskom sektoru.

S obzirom na važnost NIS-a za energetski sektor Srbije, kao i već postignute garancije od strane međunarodnih partnera, razvoj situacije mogao bi imati dugoročne posljedice ne samo za energetsku stabilnost zemlje, nego i za njezin politički položaj na međunarodnoj sceni.

Vrisak.info

Povezane objave

Širokobriješka tvrtka u Čapljini gradi retail park uz budući Lidl
Gospodarstvo

Širokobriješka tvrtka u Čapljini gradi retail park uz budući Lidl

Loše vijesti za građane: Inflacija u BiH mogla bi dosegnuti 6,1 posto
Gospodarstvo

Loše vijesti za građane: Inflacija u BiH mogla bi dosegnuti 6,1 posto

Izvoz FBiH porastao na godišnjoj razini, ali deficit i dalje visok
Gospodarstvo

Izvoz FBiH porastao na godišnjoj razini, ali deficit i dalje visok

Svinjski file u kremastom umaku sa šampinjonima: Top ručak za cijelu obitelj

Svinjski file u kremastom umaku sa šampinjonima: Top ručak za cijelu obitelj

‘Kutak za osmijeh’ donosi toplinu i nadu onkološkim pacijentima SKB-a Mostar

‘Kutak za osmijeh’ donosi toplinu i nadu onkološkim pacijentima SKB-a Mostar

Foto: Crveni križ ŽZH

Akcija dobrovoljnog darivanja krvi za pučanstvo Posušja

Prijevoznici na granicama čekaju satima: UNO BiH nedostaje blizu 1.000 djelatnika

Sud BiH: Šest mjeseci zbog davanja 20 eura mita carinskom službeniku

Vaš auto je laka meta: Dijelovi vrijedni tisuće eura nestanu za minutu

Kao da BiH nema svojih kriminalaca: Državljanin Srbije iznajmio stan u BiH pa činio teške krađe

Evo kad se paklene vrućine vraćaju u BiH, najnovija vremenska prognoza

Poznati meteorolog objavio: Evo kad se vraćaju velike vrućine u Hercegovini

Banke u BiH zaradile 450 milijuna KM u pola godine

Ovo je novi limit slanja novca u BiH: Transakcije do 5.000 KM gotove u nekoliko sekundi

Umirovljenicima u Hrvatskoj koji rade od 2026. ide pola mirovine, u BiH cijela

Primate hrvatsku mirovinu u BiH? Evo koliki se rast očekuje već od srpnja

Badminton u Širokom Brijegu: Zabava i natjecanje za cijelu obitelj u Borku

Široki Brijeg obilježava Svjetski dan badmintona uz sportsko-rekreativni program

Cijene zlata i srebra dosegnuli povjesni vrhunac

Sve više građana BiH kupuje zlato u Hrvatskoj: Zašto ušteđevinu pretvaraju u dukate i poluge?

Širokobriješka tvrtka u Čapljini gradi retail park uz budući Lidl

Širokobriješka tvrtka u Čapljini gradi retail park uz budući Lidl

Umirovljenicima u FBiH danas će biti isplaćena mirovina

Danas isplata mirovina, pogledajte iznose

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.