Bosna i Hercegovina već duže vrijeme bilježi negativan trend u vanjskotrgovinskoj razmjeni, a posljednji podaci pokazuju značajan pad izvoza u prvih sedam mjeseci ove godine. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, izvoz je smanjen za 665,5 milijuna KM u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dok je uvoz iznosio 16,61 milijardu KM. Vrijednost ukupnog izvoza iznosila je 9,36 milijardi KM, što znači da je pokrivenost uvoza izvozom svega 56,3 posto, dok vanjskotrgovinski deficit iznosi 7,25 milijardi KM.
Najvažniji razlog ovakvog stanja je usporavanje europske ekonomije, koja je glavni vanjskotrgovinski partner BiH. Predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH, Vjekoslav Vuković, istaknuo je da su posljedice globalnih događaja, poput pandemije i sukoba u Ukrajini, značajno utjecale na vanjskotrgovinsku razmjenu BiH. Iako je izvoz u posljednjih pet godina porastao za 7 milijardi KM, trenutni pad je zabrinjavajući, osobito s obzirom na to da BiH ostvaruje više od 70 posto izvoza na tržištu Europske unije.
Direktor Udruge poslodavaca FBiH, Mario Nenadić, smatra da je potrebno razmotriti alternativna tržišta i pripremiti se za buduće krize poput aktualne na tržištu Europske unije. Također, upozorava na važnost unapređenja graničnih prijelaza, prava vozača u EU te pojednostavljenje procedura kako bi se olakšao izlazak na europsko tržište.
Pad izvoza uzrokovan je i smanjenjem cijena električne energije i industrijske potražnje u EU, posebice za čelikom i čeličnim proizvodima. Vuković je dodao da je trenutna situacija posljedica usporavanja autoindustrije na tržištu Njemačke, što se negativno reflektira na metalnu industriju BiH. Ipak, izrazio je nadu da će do kraja godine doći do oporavka na tržištima ključnih vanjskotrgovinskih partnera, poput Njemačke, Austrije, Italije i Slovenije.
Nenadić je istaknuo da BiH mora rješavati pitanja nedostatka radne snage i drugih ključnih faktora kako bi se povećala proizvodnja i plasman roba na europsko i druga tržišta. Unatoč padu u mnogim segmentima proizvodnje, Vuković je naglasio da BiH bilježi rast u drugim područjima, poput turizma, koji se smatra važnim izvozom, te da je unutarnje gospodarstvo trenutno stabilno.
Na kraju, Vuković je upozorio na potrebu zaštite domaće proizvodnje kako bi se smanjio uvoz resursa koje BiH ima u dovoljnim količinama.
Vrisak.info