U Udruženju poslodavaca FBiH istaknuli su kako bi usvajanje zakona o doprinosima i porezu na dohodak, umjesto rasterećenja realnog sektora, dovelo do novih opterećenja.
”Radili smo izračun. To je mjesečno skoro 35 milijuna KM dodatnih opterećenja za gospodarstvo. Nadamo se da će zakoni pretrpjeti malo promjena u Parlamentu FBiH kroz amandmane”, rekao je za Dnevni avaz Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
Naime, Zakon o porezu na dohodak kakav je utvrdila Vlada Federacije BiH, lako može dovesti do toga da radnici ili ostanu bez toplog obroka i naknade za prijevoz ili da oni budu znatno umanjen objavio je Dnevni avazi. U Savezu samostalnih sindikata (SSS) BiH su rekli kako se Zakonom ”obiteljima šalje i poruka da ne trebaju imati djecu ili da idu odavde, a u nekim dijelovima je diskriminatoran i nelogičan”.
”Zakon je ukinuo porezne olakšice na izdržavanje djece i nezaposlenih supružnika, a dobar dio obitelji ima jednog hranitelja. U isti koš su stavljeni oni koji žive sami i oni koji izdržavaju četveročlanu obitelj”, rekao je Selvedin Šatorović, potpredsjednik SSSBiH. Zakon o porezu na dohodak podrazumijeva da se ne oporezuju prihodi do 700 KM, u što, uz plaću, spada i topli obrok, prijevoz, regres i sve naknade. Primanja od 700 do 1.500 KM oporezuju se s deset posto, a veća od 1.500 KM s 20 posto. Oporezuju se i iznajmljivanje imovine, kamate na štednju te dobici na igrama na sreću ako prelaze 100 KM. ”Za očekivati je da će poslodavci pribjeći lakšoj metodi, da ne isplaćuju topli obrok i prijevoz ili da isplaćuju umanjeno, jer sad i na to moraju plaćati doprinose.
Nadalje, ako radnik iz Zenice ide na posao u Sarajevo, njemu za prijevoz treba 200 KM, a onome u Sarajevu ne treba. Znači, u startu ima 200 KM više i za toliko povećava ukupna primanja. To je diskriminatorno, ali i nelogično, jer je na prijevoz već plaćen PDV kroz kartu”, rekao je Avazu Šatorović. Istaknuo je kako su na udaru oni s najnižim primanjima, a da oni s visokim neće ni osjetiti ove namete. Podsjeća kako je potrošačka korpa premašila 2.000 KM, što je trebalo uzeti u obzir, prenosi Bljesak.
vrisak.info