Izvršna direktorica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgieva upozorila je na sastanku MMF-a i Svjetske banke u Vašingtonu da se svjetska ekonomija suočava s dužim razdobljem niskog rasta i visoke zaduženosti. Ona je ohrabrila zemlje da uvedu odgovarajuće politike i pozvala na reforme koje će stimulirati rast, pipe Forbes BiH.
U međuvremenu, javni dug će ove godine oboriti sve rekorde i porasti na 100 posto globalnog BDP-a do 2030. godine.
Prije današnjeg vrhunca redovnih godišnjih sastanaka ministara financija i guvernera banaka zemalja članica međunarodnih financijskih institucija, Georgieva je novinarima dala pregled agende globalne ekonomske politike.
Kako je objasnila, globalna ekonomija je uspješno prebrodila šokove oporavka nakon pandemije Covid-19, inflacija je u padu i mnoge zemlje čekaju takozvano lagano oporavljanje nakon razdoblja povećanih kamatnih stopa.
Međutim, MMF predviđa samo 3,2% rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) za svjetsku ekonomiju ove godine, odnosno 3,1% sljedeće godine, što je najgora srednjoročna perspektiva u nekoliko desetljeća. U međuvremenu, javni dug će ove godine oboriti sve rekorde i porasti na 100 posto globalnog BDP-a do 2030. godine.
Globalna ekonomija bit će transformirana umjetnom inteligencijom, zelenom tranzicijom i demografskim promjenama. Georgieva ohrabruje zemlje da implementiraju odgovarajuću monetarnu i fiskalnu politiku koja će uspostaviti tampon protiv budućih kriza. Ona je pozvala na reforme u korist rasta, a MMF će nastaviti pomagati.
Danas se u Vašingtonu sastaju Međunarodni monetarni i financijski komitet MMF-a i zajednički komitet za razvoj Svjetske banke i MMF-a, a jučer je, u ime grupe G20, posvećenost potvrdio brazilski ministar financija Fernando Hadad. Grupe najvećih svjetskih ekonomija fokusiraju se na financijsku stabilnost i klimatske mjere, s posebnim naglaskom na pomoć zemljama s niskim prihodima koje su visoko zadužene.
Vrisak.info