Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Izvoz mesa u Tursku nepovoljan za proizvođače iz FBiH, stočari krive vlast

Objavio Vrisak.info
05/09/2020
U BiH se uvozi hrana loše kvalitete, najviše neusklađenosti u mesu

Bh. proizvođači zadovoljni su što se izvoz mesa u Tursku ponovno pokrenuo, ali navode da je problem što su otkupljivači iz Federacije BiH u neravnopravnijem položaju u odnosu na otkupljivače iz Republike Srpske.

Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH, zbog novonastale situacije krivi Vladu Federacije BiH, napominjući da je jedino Vlada Republike Srpske izdvojila sredstva za interventni otkup koji i dalje traje.

“Firma ‘Šišović’ iz Rakitnog je jedini otkupljivač mesa iz Federacije BiH. Budući da imaju svoj tov ujedno su i proizvođači. Problem je što su u puno nepovoljnijem položaju od otkupljivača iz RS-a”, kazao je Bićo za Klix.ba. Navodi da otkupljivač iz RS-a ima 60 feninga po kilogramu, na otkupljeno june, dok otkupljivač iz FBiH nema ništa.

“Sve to će se odražavati na otkup i cijenu u otkupu koja je već drastično opala. Sad je to već 3,60 KM, a sve ispod 4 KM je gubitak za proizvođača direktno. Vlada je trebala da interveniše i da subvencionira otkup, ili proizvođaču ili otkupljivaču.” Napominje kako RS subvencionira otkupljivače zato što oni uzimaju robu i da bi trebalo da to uradi i FBiH.

“RS već drugi put interveniše. Prošle godine su intervenisali u vezi s tovovima. Kod nas se to ne dešava. Sada ćemo upadati u problem i sa mlijekom, i sa povrćem, koje se ne može plasirati”, upozorava Bićo. Dodaje kako se zbog pandemije koronavirusa insistiralo na povećanju proizvodnje i kako sada proizvođači nemaju kome plasirati robu.

“Vlada FBiH je tokom pandemije povukla dobre poteze. Intervenisali su s nekim sredstvima za proljetnu sjetvu, bit će nešto i za jesenju, ali ako ovako nastave nastat će problem u finišu. Šta sa robom?”, zapitao se Bićo. Upozorava kako je kupovna moć građana opala i kako se potrošnja drastično smanjuje, jer nema turista, dijaspore.

“Vlada treba da interveniše preko robnih rezervi, preko subvencija, da se roba plasira u izvoz. Potrošnja je drastično opala a proizvodnja raste. Izvoz stagnira. Zahtijevamo da vlada interveniše u otkupu mesa koje ide u izvoz.” Napominje kako skoro 20 milijuna litara mlijeka stoji na lagerima u mljekarama.

“Mljekari šute, ali već se u Dubici počela obarati cijena. To će se sad lančano pokrenuti. Država to nijemo posmatra. Intervencije ne bi koštale previše a značile bi mnogo”, kategoričan je Bićo. Dodaje da sve u konačnici utječe i na cijenu kada je riječ o izvozu.

“Ne može naše mlijeko biti konkurentno nigdje u svijetu. Ono je skupo u otkupu, skupo u preradi i samim tim skupo na tržištu. Zato i imamo situaciju da je mlijeko iz Slovenije jeftinije nego domaće mlijeko”, kazao je Bićo. Upitan kakve bi posljedice mogle nastati, Bićo odgovara da postoji mogućnosti da se počnu zatvarati farme.

“Neophodno je hitno djelovati da se ne bi zatvarale farme”, zaključio je Nedžad Bićo.

Vrisak.info

Tags: FBiHmeso

Povezane objave

Loše vijesti za građane: Inflacija u BiH mogla bi dosegnuti 6,1 posto
Gospodarstvo

Loše vijesti za građane: Inflacija u BiH mogla bi dosegnuti 6,1 posto

Izvoz FBiH porastao na godišnjoj razini, ali deficit i dalje visok
Gospodarstvo

Izvoz FBiH porastao na godišnjoj razini, ali deficit i dalje visok

U BiH je barem gorivo jeftinije: Stabilne cijene unatoč problemima u okruženju
Gospodarstvo

Velike razlike u cijenama goriva širom BiH: Vozači za isti rezervoar plaćaju i do 40 KM više

Povratak na Mokri Dolac: Marko Galić ponovno među plavo-bijelima

Povratak na Mokri Dolac: Marko Galić ponovno među plavo-bijelima

Detalji tragične smrti 13-godišnjeg djeteta u Hrvatskoj

Detalji tragične smrti 13-godišnjeg djeteta u Hrvatskoj

Široki Brijeg: Počeli radovi na sanaciji Puringajske ulice

Foto: SKB Mostar

SKB Mostar prva u Federaciji BiH uvela kompletan novorođenački probir na spinalnu mišićnu artrofiju

Evo koliko je BiH zaradila prolaskom skupine na SP-u

Zbog utakmice BiH i SAD-a moguć neradni dan u FBiH

Hajduk uvjerljiv protiv Osijeka, dva gola Livaje

Burno u Splitu: Marko Livaja napušta Hajduk?

Hrvatska reprezentacija na putu za SAD, odbrojavanje do Svjetskog prvenstva je počelo

Evo kakve su šanse Hrvatske i BiH za naslov prvaka

Kladionice na udaru vlastitih radnika: Dvoje optuženo za krađu tisuća maraka

Jedno pitanje otkriva kojoj klasi pripadate u BiH: Imate li ušteđevinu od najmanje 10.000 KM?

Uhićeni maloljetnici zbog lažnih dojava o bombama u Hrvatskoj

Preminulo dijete u Hrvatskoj: Policija istražuje okolnosti

U rijeci Savi pronađeno beživotno tijelo muškarca

U rijeci Savi pronađeno beživotno tijelo muškarca

Samo u BiH: Studentima nezakonito naplaćivao 1.500 KM za reakreditaciju

Samo u BiH: Studentima nezakonito naplaćivao 1.500 KM za reakreditaciju

Umirovljenici u FBiH uskoro bi mogli dobiti 13. mirovinu

Odlične vijesti za umirovljenike u FBiH: Isplata lipanjskih mirovina kreće ranije

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.