Dok inflacija u svijetu jenjava, zasad je fokus na strahu od usporavanja ekonomske situacije.
Praktično, smanjenjem kamatnih stopa monetarne vlasti diljem svijeta nastoje postupno poduprijeti tržište rada i usporeno gospodarstvo.
Dvije godine
Tako je prošli tjedan Europska središnja banka po drugi put snizila kamatne stope, nakon čega je američka središnja banka (FED) svoju glavnu kamatnu stopu snizila za 0,5 posto, što je dramatična promjena nakon više od dvije godine.
Iako je prema statistici inflacija u Bosni i Hercegovini u padu, činjenica je da europsko, ali i globalno gospodarsko usporavanje utječe na stanje u našoj zemlji, a ekonomski stručnjaci i analitičari nisu optimistični.
– Kada se pritisne monetarna kočnica za hlađenje pregrijane ekonomije, postoji bojazan da se ne pritisne previše, tj. da će se ekonomija usporiti. Tim više ako su se promjene dogodile ili se događaju u međuvremenu, jer gospodarstvo je živi laboratorij i nije lako unaprijed predvidjeti što se može dogoditi od trenutka pritiskanja kočnice do utjecaja na gospodarstvo. Obično ovaj vremenski pomak traje od devet do 18 mjeseci u razvijenom tržišnom gospodarstvu. U međuvremenu se mogu dogoditi različiti šokovi u globalno isprepletenim ekonomijama – prof. dr.sc. Vjekoslav Domljan.
Narod se boji
Naglašava da, što se tiče Bosne i Hercegovine, zbog valutnog odbora ne postoji monetarna politika i politika tečaja, tj. nema mogućnosti “pritisnuti kočnicu”.
– A kako je fiskalna politika “zakovana” zakonima, a politike produktivnosti nema, jer nije ni uvedena, sve se svodi na “čekajmo da vidimo što će biti”.
Što će biti, bit će – dok je u proračunu, dobro je. Državnika nema, a političara nema straha. Jedino preostaje da se ljudi boje, ako u međuvremenu nisu nekamo otišli – podvlači Domljan.
Inflacija se usporila
Analitičar Igor Gavran podsjeća da je fokus u BiH posljednjih mjeseci bio na izborima i predizbornoj kampanji, pa se, kako kaže, ni na što drugo uglavnom ne obraća pažnja, prenosi Avaz.
– Kada je riječ o inflaciji, iako je ona u BiH usporena i statistički se čini da je na donekle normalnoj razini, cijene su u proteklom razdoblju toliko porasle, au nekim kategorijama još uvijek rastu, da je veći problem ovdje je sanacija posljedica inflacije, odnosno pada životnog standarda, a gospodarski razvoj čini se dosta dalekom – objašnjava Gavran.
Vrisak.info