Cijene proizvoda i usluga u Bosni i Hercegovini nastavljaju rasti, bez znakova pada, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.
Kako se navodi u priopćenju Agencije koje je objavljeno u utorak, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za osobnu potrošnju u BiH mjerene indeksom potrošačkih cijena u travnju ove godine u odnosu na travnju prošle godine porasle su za 0,3 posto.
“Promatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje (COICOP), u travnju 2025. godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen rast cijena u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 1,2%, alkoholna pića i duhan za 0,3%, odjeća i obuća za 1,3%, zdravstvo za 0,5%, komunikacije za 0,2%, rekreacija i kultura za 0,7%, restorani i hoteli za 0,7% te ostala dobra i usluge za 0,1%. U travnju 2025. godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen pad cijena u odjeljku stanovanje i režijski izdaci za 0,1%, namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje kuće za 0,1% i prijevoz za 2,2%”, stoji u objavi Agencije za statistiku BiH.
Dalje piše da je na godišnjem nivou u prosjeku zabilježen rast nivoa cijena od 3,4%.
“Nivo cijena u travnju 2025. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine viši je za 3,4%. Prosječni rast cijena zabilježen je u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 8,9%, alkoholna pića i duhan za 4,0%, stanovanje i režijski izdaci za 1,0%, zdravstvo za 6,3%, komunikacije za 0,2%, rekreacija i kultura za 3,3%, obrazovanje za 0,6%, restorani i hoteli za 5,8% te ostala dobra i usluge za 2,7%. Prosječni pad cijena je zabilježen u odjeljku odjeća i obuća za 8,5%, namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje kuće za 0,6% i prijevoz za 5,6%”, navodi se u priopćenju.
Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne iz Travnika, kazao je da smo od početka godine iz mjeseca u mjesec imali konstantan rast cijena hrane.
“Najviše su rasle cijene mliječnih proizvoda, mesa i pekarskih proizvoda. Cijene povrća i voća su priča za sebe i nije ni čudo što smo, ako to možemo sebi priuštiti, odavno počeli kupovati na komad, a ne na kilogram. S druge strane, postoje i neki proizvodi koji su pojeftinili – barem prema statističkim podacima. To su odjeća i obuća, te pojedini proizvodi iz kategorije bijele tehnike i elektronike. Tu je i neizbježno gorivo – ovaj put cijene goriva su pale kako na svjetskom, tako i na domaćem tržištu, ali nitko od proizvođača, trgovaca ili ugostitelja nije snizio svoje cijene proizvoda i usluga iako su njihov rast vezali za rast cijena goriva”, istakao je Arnautović za “Nezavisne novine”.
Prema njegovim riječima, sve ovo ima za posljedicu da većina naših građana, posebno penzionera, više od dvije trećine mjesečnih primanja troši na hranu i ličnu higijenu, te ono što im ostane je više nego nedovoljno za normalan život.
“Nažalost, ne postoji još uvijek učinkovit odgovor od strane nadležnih državnih institucija da bi se zaštitili najugroženiji građani, barem penzioneri, i regulirale cijene osnovnih životnih namirnica. A svaki dan smo sve bliže, bar kad su cijene u pitanju, da će i samo golo preživljavanje biti za puno građana BiH veliki izazov”, naglasio je Arnautović.
Ekonomista Slaviša Raković ističe da, koliko se može vidjeti, ne postoji bilo kakva kontrola cijena i one zaista rastu van svih razumnih okvira.
“Ranije smo za visinu cijena većine ovakvih proizvoda krivili PDV, no sada je sasvim jasno da je poremećaj u lancu snabdijevanja. Kako se tome suprotstaviti? Teško, jer čak i ne znamo gdje točno ovo nastaje i tko profitira na teret građana, osim što poreznici prikupljaju više indirektnih poreza”, naveo je Raković.
Vrisak.info