Ako ste ljubitelj kremastih i sočnih kolača s osvježavajućom notom citrusa, ovaj recept će vas oduševiti.
Spoj čokolade, pudinga sa slatkom pavlakom, kiselkaste arome naranče i popularnih jafa keksa stvara savršen desert za sve prigode.
Kolač se ne peče, jednostavno se priprema, a okus mu je božanstven. Idealno za ljetne dane ili kad želite nešto brzo, a efektno.
Sastojci:
Donji sloj:
- 200 ml mlijeka
- 5 žlica šećera
- 100 g čokolade
- 100 g maslaca
- 200 g piškota
Žuti dio:
- 600 ml mlijeka
- 80 g pudinga sa okusom slatke pavlake (2 vrećice)
- 5 žlica šećera
- 100 g kisele pavlake
- 100 g maslaca
Još:
- sok i korica 1 naranče
- 150 g jafa keksa
Priprema:
Za donji sloj u loncu zagrijte mlijeko, šećer, čokoladu i maslac. Dok se sastojci tope, naribajte koricu naranče i iscijedite njezin sok. Kad smjesa provri, kuhajte je još oko minutu pa maknite s vatre.
Dodajte pola pripremljenog soka i naribane korice, a zatim umiješajte natrgane piškote. Dobro izmiješajte sve sastojke i utisnite smjesu u kalup dimenzija otprilike 28 x 18 cm, obložen papirom za pečenje radi lakšeg rezanja. Stavite kalup u hladnjak dok pripremate kremu.
Za kremu zagrijte 450 ml mlijeka dok ne provri. U drugoj posudi pomiješajte puding prah i šećer s preostalih 150 ml mlijeka. Kad mlijeko zavrije, ukuhajte pripremljeni puding i miješajte dok se smjesa ne zgusne. Skinite s vatre pa dodajte maslac, kiselu pavlaku, preostali sok i koricu naranče. Miješajte dok se sve ne poveže u glatku kremu.
Izvadite kalup iz hladnjaka pa preko donjeg sloja rasporedite polovicu kreme i poravnajte. Na kremu složite red jafa keksa – možete ih složiti cijele ili ih narezati kako bi pokrili cijelu površinu. Zatim dodajte i preostalu kremu i ponovno poravnajte.
Kolač stavite u hladnjak da se dobro ohladi i stegne. Po želji, prije posluživanja ukrasite umućenim šlagom ili slatkom pavlakom.
Ovaj osvježavajući kolač bogat je okusima i teksturama – čokoladna podloga, kremasti srednji sloj i aromatični jafa keks savršeno se nadopunjuju.
Naranča daje posebnu notu koja osvježava i osvaja na prvi zalogaj. Bilo da ga poslužite gostima ili uživate sami, ovaj kolač će sigurno postati jedan od vaših omiljenih deserata!
Dobar tek!
Vrisak.info