LEGO je nadmašio sam sebe te je ovog puta, tri godine nakon što je napravio stacionarni McLarenov F1 bolid u punoj veličini, sklopio po jedan pokretni bolid za svaki tim. Vozači su vozili ove bolide tijekom tradicionalne parade uoči utrke za Veliku nagradu Miamija.
Contact between McLaren and Alpine… and the LEGO bricks go flying! 💥#F1 #MiamiGP pic.twitter.com/V5wFZ9bOpw
— Formula 1 (@F1) May 4, 2025
Vozila veća od standardnih Lego kreacija
Iako bolidi napravljeni od Lego kockica nisu namijenjeni utrkivanju, neki od vozača nisu odoljeli te su “odmjerili snage” i u ovim kreacijama. Lego bolidi su veličinom gotovo jednaki pravim, ali nude mjesto za dvije osobe.
“Prvo smo počeli razvijati kokpit jer su u njega morale stati dvije osobe. U standardni Lego set staje tek mini figura, koja nema anatomiju prave osobe. Stoga je prostor za dvije odrasle osobe predstavljao veliki izazov. Pomogli su nam ljudi različitih visina kako bismo stvari napravili na pravi način”, izjavio je Jonathan Jurion za Top Gear, jedan od dizajnera u ovom nevjerojatnom projektu.

Svaki bolid napravljen od gotovo 400.000 kockica
Dizajni su temeljeni na mnogo manjim Speed Champions verzijama, a krase ih čak i njihove odgovarajuće livreje.
Svaki bolid sastoji se od gotovo 400.000 kockica i težak je 1.500 kilograma. U dizajniranju, inženjeringu i proizvodnji sudjelovalo je 26 stručnjaka. Tim posvećenih graditelja radio je u smjenama kako bi svaki bolid bio spreman za trkački vikend. Utrošeno je 22.000 radnih sati.
Elektromotor od 11 KS
Prave F1 bolide pokreće 1,6-litarski V6 hibridni motor, a u slučaju Legovih “replika” koristi se elektromotor od 11 KS i jednobrzinski mjenjač i diferencijal, a sve komponente su smještene u jednu jedinicu. Kočnice su preuzete od trkaćeg automobila.
Maksimalna brzina Legovih bolida nešto je veća od 19 km/h, dok je baterija dovoljna za nešto više od jednog kruga.
“Da smo imali neograničeni proračun i više vremena, modeli bi bili još bliži pravim bolidima. Ipak, pokušali smo se fokusirati na jednostavnost, pouzdanost i upravljivost”, rekao je Jurion, koji je dodao da je tim završio rad na svih 10 bolida za samo osam mjeseci.
Lego bolidi će na sada na svjetsku turneju
Za pogon se koristi jedan prekidač, kao i dva gumba za pokretanje motora i serva. Dio bolida su upravljač, kočnice i papučica “gasa”. Svi bolidi testirani su na parkiralištu tvornice u Kladnu u Republici Češkoj, piše Index.hr.
Nakon trkačkog vikenda u Miamiju, bolidi idu na turneju širom svijeta.
Vrisak.info