Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

BMW sprema poseban iX3 za Kinu: duži, prostraniji i tehnološki napredniji

Objavio Vrisak.info
23/01/2026
BMW sprema poseban iX3 za Kinu: duži, prostraniji i tehnološki napredniji

Foto: BMW

BMW je najavio novu inačicu modela iX3 s produljenim međuosovinskim razmakom, razvijenu prvenstveno za kinesko tržište. Električni crossover, čiji je međuosovinski razmak povećan za 108 milimetara, bit će premijerno prikazan na Sajmu automobila u Pekingu u travnju, a lansiranje je planirano za drugu polovicu ove godine.

Prilagođen kineskom tržištu

Novi iX3 prvi je model s produljenim međuosovinskim razmakom temeljen na BMW-ovoj platformi Neue Klasse. Razvija se “u Kini, za Kinu i s Kinom”, a cilja na konkurenciju poput Mercedesa GLC L s EQ tehnologijom. S ukupnim međuosovinskim razmakom od 3.005 mm, ovaj model je za 30 mm duži od modela X5. Iz BMW-a navode kako će produljena karoserija pružiti “značajno poboljšanu udobnost na stražnjim sjedalima i ukupnu prostranost”.

Tehnologija razvijena u Kini

Osim većih dimenzija, iX3 za kinesko tržište donosi i specifična tehnološka rješenja. Razvijena je “kineska izvedenica” operativnog sustava X, koja “uključuje približno 70 posto lokalno razvijenog softverskog inženjeringa”. Kupcima će na raspolaganju biti i navigacijski sustav razvijen u suradnji s tvrtkom Amap te inteligentni osobni asistent koji koristi jezične modele tvrtki Alibaba i DeepSeek.

BMW također surađuje s tvrtkom Momenta na razvoju sustava za pomoć vozaču prilagođenih Kini. Ti će sustavi biti “prilagođeni lokalnim prometnim uvjetima i scenarijima korištenja” kako bi pružili “vrlo sposobne funkcije pomoći vozaču optimizirane za složena urbana okruženja, autoceste i putovanja na duge relacije u Kini”.

Domet veći od 900 kilometara

Iako detalji o pogonskom sklopu još nisu objavljeni, potvrđeno je da će iX3 s dugim međuosovinskim razmakom imati električnu arhitekturu od 800 volti, cilindrične baterijske ćelije i šestu generaciju eDrive tehnologije. BMW je obećao mogućnost brzog DC punjenja snage 400 kW te kombinirani doseg veći od 900 km prema CLTC ciklusu.

Zahvaljujući brzom punjenju, baterija će moći dobiti više od 400 km dosega za samo 10 minuta. Punjenje od 10 do 80 posto kapaciteta trajat će 21 minutu, prenosi Index.hr.

Pogonski sklop i dostupnost

Za usporedbu, europski iX3 lansiran je u izvedbi 50 xDrive s baterijom od 108,7 kWh i dva motora ukupne snage 345 kW (469 KS) te 645 Nm okretnog momenta. To mu omogućuje ubrzanje od 0 do 100 km/h za 4,9 sekundi i maksimalnu brzinu od 210 km/h. Ostaje za vidjeti hoće li verzija s dugim međuosovinskim razmakom imati iste specifikacije.

Iz BMW-a su potvrdili da će crossover imati postavke šasije i ovjesa prilagođene Kini, s ciljem postizanja “profinjene ravnoteže između udobnosti i stabilnosti u širokom rasponu scenarija vožnje”. Iako je Kina glavno tržište, model će se nuditi i na odabranim tržištima diljem svijeta, uključujući Indiju, Indoneziju, Tajland i Maleziju.

Vrisak.info

Povezane objave

Nova pravila u EU od srpnja mijenjaju tržište: Mali automobili poskupljuju i nestaju s cesta
Automoto

Kupujete automobil? Evo kako pregovorima možete uštedjeti stotine ili čak tisuće eura

Evo kojih 20 automobila po CarVertical su s najvećim lažiranjem kilometraže
Automoto

Velike promjene za vozače: Evo koje promjene stižu od srpnja

Otvoreni prozori ne pomažu, suncobran da: Što stvarno hladi automobil ljeti?
Automoto

Otvoreni prozori ne pomažu, suncobran da: Što stvarno hladi automobil ljeti?

Omar Pršeš novi igrač HŠK Posušje

Omar Pršeš novi igrač HŠK Posušje

Donosimo podatke upisa u srednje škole u ŽZH: Široki Brijeg i Ljubuški bez popunjenih gimnazijskih kvota

Donosimo podatke upisa u srednje škole u ŽZH: Široki Brijeg i Ljubuški bez popunjenih gimnazijskih kvota

Granična policija uhitila muškarca kojeg potražuje sud u Ljubuškom

Kombi Granične policije BiH zaustavljen zbog prijevoza privatnog namještaja u vikendicu na Pelješcu

Policija u FBiH uskoro neće moći uručivati prekršajne naloge kao do sada

Policija na Vinjanima Gornjim pronašla pištolj i streljivo u vozilu 69-godišnjaka

Foto: Grad Široki Brijeg

Veleposlanik Republike Austrije u BiH posjetio Grad Široki Brijeg

U ŽZH u prvih šest mjeseci prikupljeno rekordnih 936 doza krvi: Evo koliko po gradovima

U ŽZH u prvih šest mjeseci prikupljeno rekordnih 936 doza krvi: Evo koliko po gradovima

Petrovdanska tučnjava u Kočerinu 1926. : Sukob momaka iz Ljubotića i Privalja

Petrovdanska tučnjava u Kočerinu 1926. : Sukob momaka iz Ljubotića i Privalja

Široki Brijeg: Djelatnici Emerusa i TT Kabela darovali 23 doze krvi

Široki Brijeg: Djelatnici Emerusa i TT Kabela darovali 23 doze krvi

Policija u Širokom Brijegu kod 25-godišnjaka zaplijenila kokain

Posušje: U sudaru VW-a i Mercedesa ozlijeđeni vozači i suvozač

Policija u Mostaru zaustavila bjegunca s vrećicom bijelog praha

Prometna nesreća u Širokom Brijegu: Sudar VW-a i Audija s većom materijalnom štetom

Ratna komunikacija iz Širokog Brijega: Skica mreže divizije „Princ Eugen“ 1943.

Ratna komunikacija iz Širokog Brijega: Skica mreže divizije „Princ Eugen“ 1943.

Dalić: Sudac je ubio utakmicu, učinio ju je negativnom

Otkriven sastav Hrvatske za dvoboj s Portugalom?

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.