Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Teško razdoblje za poljoprivrednike: Zbog kiše i leda prinosi u padu, loša kvaliteta voća i povrća

Da će prinosi voća i povrća sa slabijom kvalitetom biti ove godine znalo se još krajem svibnja kada su BiH pogodile spomenute poplave

Objavio Vrisak.info
03/08/2019
Da bi došli do fondova EU-a, poljoprivrednici moraju biti registrirani i u sustavu PDV-a

Česte promjene vremena koje uz obilne kišne padavine prate jaki udari vjetra i grada negativno se odražavaju na prinose kultura na poljoprivrednim zemljištima u Bosni i Hercegovini. Slabi urodi i loša kvaliteta povrtlarima zadaju glavobolje i upravo će oni ove sezone zabilježiti najveće gubitke.

Klimatske promjene koje nisu zaobišle ni našu zemlju dovele su do kašnjenja poljoprivredne sezone. Proljetna sjetva je kasnila skoro mjesec dana, a određeni poljoprivrednici tek krajem svibnja su završili sa svim poslovima. Međutim, već tada su ih zadesili veliki problemi uslijed poplava koje su pogodile BiH.

Slabija kvaliteta voća i povrća

Da će prinosi voća i povrća sa slabijom kvalitetom biti ove godine znalo se još krajem svibnja kada su BiH pogodile spomenute poplave. Dva mjeseca kasnije u Udruženju poljoprivrednika FBiH Klix.ba saznaje da su poljoprivrednici uspjeli spasiti određene zasade, a ono što je propalo presijano je.

Predsjednik ovog udruženja Nedžad Bićo kaže da će ovogodišnji urod biti nešto lošije kvalitete .

“Konstantne promjene vremena vrlo loše utječu na voće i povrće, jer plamenjača ubija sve. Po pitanju voća ova godina će biti veoma loša, jer su plodove ubili mraz i grad. Već je poznato da šljive praktično neće ni biti, a malo kvalitetnijeg što ima otići će u izvoz”, kazao nam je Bićo.

Najveći problem u poljoprivredi predstavljaju upravo vremenski uvjeti koji nisu naklonjeni ni semberskoj regiji na čijim je oranicama i ove godine dominantan kukuruz. Nedavne vremenske nepogode praćene kišom i jakim vjetrom dovele su do polijeganja ove kulture, pa će umanjenje prinosa biti za okvirno 20 posto.

“On je već u fazi naziranja zrna i nadamo se kako će u narednim danima temperature zraka biti više kako bi na kraju mogli izvući određene količine i reći da smo s njim prošli solidno. Pšenica je podbacila skroz i u minusu je od 50 do 70 posto, a slabo je imao neko više od 4,5 tona po hektaru. To je neki prosjek da bismo bili na nuli”, rekao je za Klix.ba predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača “Sela Semberije” Savo Bakajlić.

I u Republici Srpskoj povrtlari su u najvećem problemu, jer su vremenske nepogode uništile plastenike, a zasadi na otvorenom su bili izloženi ledu koji je ostavio trajna oštećenja.

“Jednostavno, došlo je do deformiteta u samom plodu. U najjačoj fazi sada je lubenica, na kojoj se vidi da je pretrpjela neke vremenske neprilike koje su je zadesile”, ističe Bakajlić.

Zastarjela mehanizacija

Domaći poljoprivrednici trenutno nemaju tehničke mogućnosti za prilagođavanje uvjetima koje su sa sobom nametnule klimatske promjene, a karakteriziraju ih česte obilne padavine i jake oscilacije u temperaturama zraka.

U Udruženju za poljoprivredu i prehrambenu industriju koje djeluje pri Gospodarskoj komori Tuzlanskog kantona saznaje se da poljoprivrednici raspolažu s mehanizacijom koja je stara i više od 50 godina.

Predsjednik udruženja Suad Selimović za Klix.ba kaže da se poljoprivrednici jedino uz podršku države mogu uhvatiti ukoštac s trenutnim problemima. Na prvom mjestu su, naveo je on, kapitalne investicije, uz povećanja novčanih iznosa koji su namijenjeni za poticaje.

“U proteklih pet do šest godina mi nismo imali nikakvih kapitalnih investicija. Već godinama je od Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva isti iznos za podsticaje i on je 64.700.000 KM, uz dugovanja iz prethodnih godina koja se iz ove sume pokrivaju, plus tužbe koje su podnijeli farmeri koji su imali pravo na podsticaje, ali su odbijeni od ministarstva”, kaže Selimović.

Selimović na kraju naglašava da bi se BiH morala ugledati na susjednu Hrvatsku i Crnu Goru koje su veliku napredak ostvarile u unapređenju poljoprivrede.

“Ove dvije države sa 50 posto subvencioniraju kapitalne investicije, a sve u cilju podizanja tehnološkog nivoa koji dovodi do veće konkurentnosti i samog kvaliteta proizvoda na tržištu. Mi smo prošlu godinu završili s uvozom graha u vrijednosti od 10 milijuna KM te 6,5 milijuna KM crvenog luka. To su apsurdi koji su posljedica svega spomenutog”, zaključio je Selimović.

Uz sve navedene probleme poljoprivrednici u našoj zemlji se suočavaju i s nedostatkom radne snage, što je posebno vidljivo u oblasti malinarstva i uzgoja kornišona.

Vrisak.info
Tags: poljoprivreda

Povezane objave

Vijeće ministara odobrilo 60 milijuna KM za BHANSA-u
Gospodarstvo

BHANSA pod pritiskom: Nagli val bolovanja izazvao kaos u zračnom prometu iznad BiH

Uprava za neizravno oporezivanje prikupila više od milijardu KM u jednom mjesecu
Gospodarstvo

Uprava za neizravno oporezivanje prikupila više od milijardu KM u jednom mjesecu

AS Holding preuzeo vodeću ulogu u najvećoj farmaceutskoj tvrtki u BiH
Gospodarstvo

AS Holding preuzeo vodeću ulogu u najvećoj farmaceutskoj tvrtki u BiH

Kako zaista pomoći roditeljima novorođenčeta: Male geste koje znače sve

Kako zaista pomoći roditeljima novorođenčeta: Male geste koje znače sve

Vožnja po vrućinama može biti opasnija nego što mislite – evo zašto je hidratacija ključna

Vožnja po vrućinama može biti opasnija nego što mislite – evo zašto je hidratacija ključna

Pametna sigurnost za bezbrižno ljeto: Xiaomi BW300 i BW500 čuvaju vaš dom dok vi uživate

Pametna sigurnost za bezbrižno ljeto: Xiaomi BW300 i BW500 čuvaju vaš dom dok vi uživate

Trikovi za rashlađivanje doma: Spas od vrućina bez troška

Trikovi za rashlađivanje doma: Spas od vrućina bez troška

Za ovih 5 hrvatskih igrača Englezi smatraju da su predobri za SHNL

HNS povećao naknade za službene osobe: Evo koliko će SHNL suci zaraditi po utakmici

Foto: DVD Kočerin

Široki Brijeg: Požar u Ljubotićima brzom intervencijom stavljen pod kontrolu

Sportski direktor Milana potvrdio Modrićev dolazak

(VIDEO) Modrićevo dodavanje je hit: Senzacionalan potez 39-godišnjaka

Vijeće ministara odobrilo 60 milijuna KM za BHANSA-u

BHANSA pod pritiskom: Nagli val bolovanja izazvao kaos u zračnom prometu iznad BiH

U Hercegovini ove godine očekuju urod od 1500 tona rajčice i 700 tona paprike

Poljoprivrednici u FBiH zbog suše traže proglašavanje elementarne nepogode

Željezničar bolji od Zrinjskog u generalnoj probi pred Europu

Željezničar bolji od Zrinjskog u generalnoj probi pred Europu

Biograci, Jare i Desna Obala upisali pobjede druge večeri MNL MZ Široki Brijeg

Biograci, Jare i Desna Obala upisali pobjede druge večeri MNL MZ Široki Brijeg

Široki Brijeg: Dio učenika “Male škole” od rujna seli na Puringaj

Široki Brijeg: Dio učenika “Male škole” od rujna seli na Puringaj

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.