Zaposlenici u Bosni i Hercegovini u prosjeku koriste 21 dan godišnjeg odmora – manje nego njihovi kolege u Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji.
Istodobno, manje od polovice radnika vjeruje da će ove godine dobiti regres, čime se BiH svrstava na samo dno regije kada je riječ o ovoj vrsti naknade.
To su rezultati regionalnog istraživanja o godišnjim odmorima koje je provela grupacija Alma Career (u čijem se sastavu nalazi i portal MojPosao.ba), a provedeno je na uzorku od više od 2.500 ispitanika iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Sjeverne Makedonije.
Zakonsko pravo vs. stvarnost
Iako zakoni u entitetima BiH jamče pravo na najmanje 20 radnih dana godišnjeg odmora, radnici u praksi koriste tek nešto više – 21 dan. U usporedbi s Hrvatskom, gdje je prosjek 25 dana, i Sjevernom Makedonijom s 20 dana, BiH se nalazi među zemljama s najmanje dana odmora u regiji.
Prema istraživanju, zaposleni u BiH željeli bi čak 28 dana godišnjeg odmora, što je sedam dana više od onoga što trenutno imaju na raspolaganju. Gotovo ista razlika između želja i stvarnosti prisutna je i u ostalim zemljama.
Razlike prema sektoru i veličini poduzeća
Veličina i vlasnička struktura poduzeća snažno utječu na broj dana godišnjeg odmora. U BiH zaposlenici u državnim institucijama imaju u prosjeku 27,6 dana odmora, dok radnici u domaćim privatnim tvrtkama imaju znatno manje – svega 18,9 dana.
Sličan obrazac uočen je i u Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji: veće kompanije, bez obzira na vlasništvo, češće omogućuju više slobodnih dana u odnosu na male poslodavce.
Regres: najmanje optimizma u BiH
Kada je riječ o regresu, najmanje optimizma zabilježeno je upravo u Bosni i Hercegovini – samo 44 % zaposlenih očekuje da će ga ove godine dobiti. U Hrvatskoj taj udio iznosi 55 %, a u Sjevernoj Makedoniji čak 87 %.
Najčešći očekivani iznos regresa u BiH je do 1.000 KM (otprilike 500 eura), što je ujedno i dominantan iznos u Hrvatskoj, dok se u Sjevernoj Makedoniji regres češće kreće do 250 eura.
Regres češći u državnim institucijama i stranim tvrtkama
Državne tvrtke i institucije i dalje su najsigurniji poslodavci kada je riječ o isplati regresa u sve tri zemlje – između 70 i 90 % velikih poduzeća i javnih ustanova u BiH i Hrvatskoj regres isplaćuje redovito.
Taj je udio znatno manji u malim domaćim privatnim tvrtkama, gdje regres dobiva tek 20 do 40 % zaposlenih. Privatne tvrtke u stranom vlasništvu općenito češće isplaćuju regres od domaćih tvrtki.
Najšira pokrivenost regresom zabilježena je u Sjevernoj Makedoniji, gdje gotovo svaka tvrtka – bez obzira na veličinu ili vlasničku strukturu – isplaćuje ovu naknadu.
Vrisak.info