Vijeće ministara Bosne i Hercegovine donijelo je odluku o privremenom financiranju Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA), čiji su računi blokirani odlukom suda u Briselu, na zahtjev slovenske tvrtke Viaduct zbog neizmirenog duga.
Privremeno financiranje omogućit će agenciji nesmetano poslovanje i podmirivanje tekućih obveza, potvrdio je za N1 Vinko Malnar, predsjednik Sindikata kontrolora letenja u BiH.
Malnar je objasnio da je prema ukupnom planu BHANSA-i odobreno 60.108.155 KM, dok ovom odlukom institucije BiH preuzimaju obvezu da privremeno osiguraju potrebna sredstva za rad agencije.
Objava odluke u Službenom glasniku BiH
Odluka će, kako je naglašeno, biti objavljena danas u Službenom glasniku BiH, a Vijeće ministara ju je donijelo u petak.
Uprava BHANSA-e već je dostavila Ministarstvu financija BiH mjesečnu tranšu, sukladno usvojenom Financijskom planu i dosadašnjem izvršenju.
Odluka se odnosi na privremeno financiranje, a sredstva će biti vraćena nakon što se BHANSA-i deblokiraju računi.
Financijska blokada
BHANSA se nalazi u ozbiljnoj financijskoj situaciji, jer su joj, po nalogu belgijskog suda, sredstva blokirana putem Eurocontrola. Ta sredstva su namijenjena za pružene usluge kontrole zračnog prostora.
Blokada je posljedica arbitražne presude iz 2022. godine, donesene u korist slovenske kompanije Viaduct, koja nije izravno povezana s radom BHANSA-e, ali su posljedice po agenciju značajne.
Zbog blokade računa BHANSA je bila primorana smanjiti plaće zaposlenicima za 20 posto, a bez privremenog financiranja bilo bi dovedeno u pitanje funkcioniranje zračnog prostora i zračnih luka u BiH.
Slučaj “Viaduct”
Podsjetimo, Bosna i Hercegovina snosi ozbiljne pravne i financijske posljedice zbog izgubljenog arbitražnog spora sa slovenskom tvrtkom Viaduct. Arbitražno vijeće u Washingtonu obvezalo je BiH na isplatu 40 milijuna eura, a iznos duga svakodnevno raste zbog kamata.
U međuvremenu, Viaduct je pokrenuo postupke za zapljenu imovine, uključujući i zgrade Centralne banke BiH, što dodatno otežava situaciju.
Problem je nastao kada Vlada Republike Srpske nije ispoštovala ugovor o koncesiji za izgradnju hidroelektrana dodijeljen Viaductu.
Još 2004. godine, RS je dodijelila koncesiju Viaductovoj tvrtki HES Vrbas za gradnju hidroelektrana na Vrbasu.
Ipak, iste godine RS je dala koncesiju za HE Bočac 2, čime je onemogućena realizacija originalnog projekta Viaducta.
Kao odgovor, Viaduct je 2014. pokrenuo arbitražni postupak, tvrdeći da je raskidom ugovora pretrpio štetu.
Arbitražno vijeće u Washingtonu presudilo je u korist Viaducta i obvezalo BiH na isplatu 40 milijuna eura. Međutim, važno je napomenuti da neizmireni dug svakodnevno raste za 18.000 KM i premašio je 70 milijuna eura.
Dorada državnog proračuna
Predsjedništvo BiH jučer je vratilo na doradu prijedlog proračuna kojim je bilo planirano da se dug prema Viaductu pokrije iz profita Centralne banke BiH.
U međuvremenu, kamate i dalje rastu.
Vrisak.info